Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας αυθαιρέτων


Recommended Posts

Χρόνια πολλά  στους συναδέλφους  και  πολλά ευχαριστώ  στον kan62  για την  δουλειά του  με  το ΔΕΔΟΤΑ.

Γνωρίζει κάποιος  συνάδελφος, πως  γίνεται  να  αποθηκευτεί  σαν   Pdf  ολόκληρο  και  όχι  σελίδα-σελίδα ; 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι κάνουμε τώρα που κατά την μεταφορά δήλωσης από τον 4014 στον 4178 με ήδη ανεβασμένα όλα τα αρχεία +δελτίο δομικής τρωτότητας , μας ζητάει πάλι δ.δ.τ? Ανεβάζω εκ νέου καινούριο(σύμφωνα με 4178) ή ανεβαζω πάλι το παλιό του 4014?  Το αρθρο 30 του 4178 λέει ότι υπαγωγές για τις οποίες έχει κατατεθεί το δ.δ.τ σύμφωνα με τις τεχνικές οδηγίες του ΤΕΕ δεν εξετάζονται ως προς τα τυπικά στοιχεία του δελτίου (αλήθεια τι εννοεί ο ποιητής εδώ?μήπως εδώ κρύβεται το παιχνίδι ?) Αν δεν ανεβάσω κάτι δεν μου κλείνει την πληρότητα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Που ζητάει ΔΕΔΟΤΑ στις μεταφερθείσες δηλώσεις? Εμένα το μόνο εξτρά αρχείο που ζητάει είναι αεροφωτογραφία/δημόσιο έγγραφο για την παλαιότητα.

Link to comment
Share on other sites

(Τελικά τι κάνουμε τώρα που κατά την μεταφορά δήλωσης από τον 4014 στον 4178 με ήδη ανεβασμένα όλα τα αρχεία +δελτίο δομικής τρωτότητας , μας ζητάει πάλι δ.δ.τ? Ανεβάζω εκ νέου καινούριο(σύμφωνα με 4178) ή ανεβαζω πάλι το παλιό του 4014?  Το αρθρο 30 του 4178 λέει ότι υπαγωγές για τις οποίες έχει κατατεθεί το δ.δ.τ σύμφωνα με τις τεχνικές οδηγίες του ΤΕΕ δεν εξετάζονται ως προς τα τυπικά στοιχεία του δελτίου (αλήθεια τι εννοεί ο ποιητής εδώ?μήπως εδώ κρύβεται το παιχνίδι ?) Αν δεν ανεβάσω κάτι δεν μου κλείνει την πληρότητα.)

Εγώ  κάνω ένα καινούργιο  ΔΕΔΟΤΑ  για σιγουριά.

Κάποια απάντηση στο #61;

Link to comment
Share on other sites

Που ζητάει ΔΕΔΟΤΑ στις μεταφερθείσες δηλώσεις? Εμένα το μόνο εξτρά αρχείο που ζητάει είναι αεροφωτογραφία/δημόσιο έγγραφο για την παλαιότητα.

οταν κανω μεταφορα στον νεο νομο, μου βγαζει αρχεια προς πληροτητα 0 .Οταν παω να κανω υποβολη δηλωσης ανοιγει παραθυρο οπου α) μου ζητα να πληρωθει το τελος ανταποδοσης (οκ με αυτο , γνωστο ) και να συμπληρωθουν τα φκ με κατηγορια αυθαιρετου. Οταν δηλωνω  την κατηγορια , αυτοματως το συστημα μου ζητα  1)αεροφωτογραφιες ή δημοσια εγγραφα, 2) τοπογραφικο αδειας (ηδη ανεβασμενο ) και 3)δελτιο δομικης τρωτοτητας συμφωνα με τον 4178.Οταν σβησω την κατηγορια παλι με γυριζει στην αρχη " αρχεια προς πληροτητα 0".  Στα ανεβασμενα αρχεια φαινεται κανονικα το δ.δ.τ Οποτε τι κανω??? ανεβαζω παλι το δ.δ.τ. του 4014 ? η νεο ???

 

Οσο αφορα την αποθηκευση σαν Pdf ολοκληρο, εγω οταν σκαναρω μια μια σελιδα , εχει παραμετρο το scanner  που θεωρει εξ'αρχης  ενα ολοκληρο αρχειο  τις σκαναρισμενες σελιδες. Αλλιως   ανοιγεις ενα εγγραφο word και αποθηκευεις σε καθε σελιδα του μια μια σκαναρισμενη σελιδα και στο τελος αποθηκευεις το εγγραφο ολο  σαν ενα αρχειο pdf

 

Tελικα νομιζω οτι το βρηκα, (ελπιζω δηλαδη ).Διπλα στο ηδη ανεβασμενο αρχειο της τρωτοτητας αναφερει  "Δελτίο Δομικής Τρωτότητας Ν.4178/13 άρθρο 11 § 8.α" ,   ενω   το αρχειο που ζηταει    αναφερεται ως   αρθρο νομου " Ν.4178/13 άρθρο 11 § 8.α & ΥΑ 7581, 20/02/14".

 

Προφανως θελουν να συπληρωσουμε και τα υπολοιπα , περι βαθμολογιας και τα συναφη , εξ ου και αυτο που αναφερεται στο αρθρο 30  " .....δεν εξετάζονται ως προς τα τυπικά στοιχεία του δελτίου".

 

Δεν ξερω .. περιμενω την αποψη σας .

Edited by yian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οταν κανω μεταφορα στον νεο νομο, μου βγαζει αρχεια προς πληροτητα 0 .Οταν παω να κανω υποβολη δηλωσης ανοιγει παραθυρο οπου α) μου ζητα να πληρωθει το τελος ανταποδοσης (οκ με αυτο , γνωστο ) και να συμπληρωθουν τα φκ με κατηγορια αυθαιρετου. Οταν δηλωνω  την κατηγορια , αυτοματως το συστημα μου ζητα  1)αεροφωτογραφιες ή δημοσια εγγραφα, 2) τοπογραφικο αδειας (ηδη ανεβασμενο ) και 3)δελτιο δομικης τρωτοτητας συμφωνα με τον 4178.Οταν σβησω την κατηγορια παλι με γυριζει στην αρχη " αρχεια προς πληροτητα 0".  Στα ανεβασμενα αρχεια φαινεται κανονικα το δ.δ.τ Οποτε τι κανω??? ανεβαζω παλι το δ.δ.τ. του 4014 ? η νεο ???

Νομίζω κατάλαβα γιατί δεν μου το ζητάει. Επειδή είναι κατηγορίες 1 και 2 στις οποίες δεν απαιτείται ΔΕΔΟΤΑ σύμφωνα με το νόμο. Εσύ λογικά έχεις κατηγορία 3 ως 5 ε?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Στον φίλο που ρωτάει παραπάνω για την ενοποίηση pdf υπάρχει κάτι online:http://www.pdfonline.com/pdf-to-word-converter/

και γενικά παίζουν και αρκετά free προγραμματάκια που κάνουν αυτή τη δουλειά.

Στο θέμα μας τώρα δύο απορίες:

1. Σε αυτό που συζητήθηκε και λίγα ποστ πιο πριν: σε κτίριο στο οποίο έχω Κανονική διάταξη τοιχοπλήρωσης τσεκάρω το κουτάκι υπ'αριθμ. 30 για να πάρω το μπόνους του +0,50 ακόμη και αν στο κουτάκι εκ παραδρομής έχει γραφτεί μη κανονική? φαντάζομαι πως ναι, παρεπιπτόντως πολλά συγχαρητήρια kan και από εμένα για το περίφημο πλέον excel...

2. Όταν η δηλούμενη στον ν.4178/2013 κατοικία είναι κάθετη ιδιοκτησία το ΔΕΔΟΤΑ θα αναφέρεται μόνον σε αυτή ή στο σύνολο του κτιρίου? προφανώς αναφέρομαι σε περίπτωση όπου το κτίριο στατικά είναι ένα και χωρίστηκε σε δύο κάθετες ιδιοκτησίες.Η διαίσθηση μου είναι πως το ΔΕΔΟΤΑ αφού αποτελεί αποτίμηση της σεισμικής τρωτότητας κτιρίων θα πρέπει να αναφερόμαστε σε όλο το κτίριο και όχι σε επίπεδο ιδιοκτησίας. Κάποια γνώμη??ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

...

Γνωρίζει κάποιος  συνάδελφος, πως  γίνεται  να  αποθηκευτεί  σαν   Pdf  ολόκληρο  και  όχι  σελίδα-σελίδα ; 

 

Δε χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο ... ρυθμίζεις στην αποθήκευση τις επιλογές ... όπως στην οθόνη που παραθέτω ...

Και έχεις σαν αποτέλεσμα το pdf που παραθέτω ... ενιαίο.

 

υγ. Άργησα, αλλά ήμουν πολλές μέρες χωρίς δίκτυο σε επαρχία ... χρόνια πολλά σε όλους !

ΔΕΔΟΤΑ_02.pdf

post-68089-0-69435600-1398692415_thumb.jpg

Edited by kan62
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.