Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας αυθαιρέτων


Recommended Posts

Η διαφορά ανάμεσα στις δύο κατηγορίες που αναφέρονται στο ΦΕΚ 405/Β/20-2-2014 είναι η επικρατούσα χρήση την οποία πρέπει να την κρίνει ο μηχανικός.

Έγω θα την έκρινα για παράδειγμα από το αν στους χώρους του ξενοδοχείου ή καταλύμματος συμπεριλαμβάνονται και χώροι για εκδηλώσεις, συνέδρια, εστιατόριο κλπ (δηλαδή χρήσεις που προορίζονται για συνάθροιση κοινού και παραμονή για αρκετή ώρα).

Τώρα στις κλασικές περιπτώσεις ενοικιαζόμενων δωματίων και καταλυμάτων  προσομοιάζεται πιο πολύ η χρήση κατοικίας όσον αφορά την ένταση λειτουργίας και αρκεί το ΔΕΔΟΤΑ. 

Link to comment
Share on other sites

Στην τεχνική έκθεση που μιλάει για αναλύτικη περιγραφή κλπ, τι περισσότερο μπορείς να βάλεις?

 

Περιγραφή συστήματος φέροντος οργανισμού:

Ο φέρον οργανισμός της ανωτέρω οικοδομής είναι από οπλισμένο σκυρόδεμα με στοιχεία πλήρωσης από μπατικούς και δρομικούς οπτόπλιθους.

 

Τι ανάλυση μπορείς να κάνεις επιπλέον?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ουπς, συγγνώμη, μάλλον εδώ έπρεπε να ρωτήσω...

 

Για αυθαίρετο πατάρι σε κατάστημα στο ισόγειο οικοδομής, πρέπει να κάνω ΔΕΔΟΤΑ για όλο το (8όροφο) κτίριο;;;;

Αυτό δεν είναι παράλογο;

 

Αν ναι:

Στο παράρτημα ΙΙ του ΦΕΚ 405/14 λέει:

"Για κάθε αυτοτελές και ανεξάρτητο κτίριο (από στατική και αντισεισμική άποψη) αντιστοιχεί ένα και μόνον ΔΕΔΟΤΑ..."

Κι αν άλλος μηχανικός έχει κάνει άλλο ΔΕΔΟΤΑ για κάποια άλλη μικροαυθαιρεσία του κτιρίου; Πού θα το ξέρω εγώ;

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί πρέπει να το ξέρεις;;;;

Απλώς παίζεις κι εσύ στο παιχνίδι με τις κυρακουμπάρες που μας έβαλαν να παίξουμε όλοι μαζί!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το ξέρεις ... απλά θα κάνεις το δικό σου.

Αυτός που θα τα δει όλα μαζί, στο μέλλον, θα είναι αυτός που θα κάνει την ΗΤ του κτηρίου ...

Εκτός από διασκέδαση, θα έχει και ένα ικανό δείγμα δελτίων (ανάλογα με τον αριθμό των δηλώσεων) για να κάνει ότι του έχουν πει να κάνει ...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε @engant (; - ειδικότητα στο προφιλ) το ερώτημά σου είναι τόσο κακοδιατυπωμένο που δεν γίνεται αντιληπτό ...

Διάβασε μιά φορά τις οδηγίες του ΔΕΔΟΤΑ και ξαναδιατύπωσέ το ... πιστεύω θα απαντηθεί ...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,για το νέο ΔΕΔΟΤΑ πρέπει να κάνουμε νέα αυτοψία ή βάζουμε το παλιό του 4014 με τις αλλαγές που απαιτούνται?

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ξέρει κάποιος σε ποια κατηγορία δομικού τύπου μπαίνει μια ξύλινη κατασκευή με χρήση κατοικίας? Στο ΦΕΚ δεν είδα κάτι για ξύλινα... Συγγνώμη που επαναλαμβάνω το ερώτημα αλλά μαζί με εμένα όλο και κάποιος άλλος συνάδελφος θα επωφεληθεί. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ας το να το λέει.....

Δεν αναφέρεται ΠΟΥΘΕΝΑ ότι, σε Κατηγορία 1, Κατηγορία 2 και Κατηγορία 3 (συγκεκριμένα) απαιτείται ΔΕΔΟΤΑ.

Εγώ δεν πρόκειται να κάνω.

Αυτό ισχύει τελικά;
Link to comment
Share on other sites

Από ότι, έχω δει στο σύστημα ΔΕΝ έχει προαπαιτούμενο ΔΕΔΟΤΑ για τις κατηγορίες 1,2 και 3.

Καλού κακού όμως εγώ έχω ετοιμάσει και ανεβάζω αυτό http://www.michanikos.gr/files/file/1114-%CE%9D%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%82-41782013-%CE%A3%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CE%94%CE%95%CE%94%CE%9F%CE%A4%CE%91-%CE%BA%CF%84%CE%B9%CF%81%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CE%9A%CE%B1/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.