Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπαρχει καποιο τηλεφωνο ή mail ωστε να μπορω να επικοινωνησω απευθειας μαζι τους για διευκρινησεις?

Καμιά γνώμη για το παραπάνω post;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι ξέχασα να βάλω ενα φυλλο καταγραφης και μου βγήκε μικροτερο παράβολο! 1000 αντι για 2000 ευρω! Το πρόσθεσα τωρα ομως δεν μου κανει αναπροσαρμογή!

Μου αναφέρει το παρακάτω μνμ:

Η δήλωση δεν πληροί τα παρακάτω κριτήρια και δεν μπορεί να υποβληθεί:

- Για την υποβολή προς υπαγωγή απαιτείται η εξόφληση του τέλους υπαγωγής.
- Για την υποβολή προς υπαγωγή απαιτείται η εξόφληση του ποσοστού ανταπόδοσης ΤΕΕ.

 

Μπορώ να φτιάξω νέα αίτηση και να την ακυρώσω αυτή μετά ή να πληρωσω το παράβολο και μετά να κάνω αναπροσαρμογή στα τετραγωνικα και θα βγεί νέο παράβολο? Μήπως τότε φαίνεται κάποιος δόλος? Και με το τελος ανταπόδοσης ΤΕΕ τι θα γινει?

Edited by Megapad
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ξέχασα να βάλω ενα φυλλο καταγραφης και μου βγήκε μικροτερο παράβολο! 1000 αντι για 2000 ευρω! Το πρόσθεσα τωρα ομως δεν μου κανει αναπροσαρμογή!

Μου αναφέρει το παρακάτω μνμ:

Η δήλωση δεν πληροί τα παρακάτω κριτήρια και δεν μπορεί να υποβληθεί:

- Για την υποβολή προς υπαγωγή απαιτείται η εξόφληση του τέλους υπαγωγής.

- Για την υποβολή προς υπαγωγή απαιτείται η εξόφληση του ποσοστού ανταπόδοσης ΤΕΕ.

 

Μπορώ να φτιάξω νέα αίτηση και να την ακυρώσω αυτή μετά ή να πληρωσω το παράβολο και μετά να κάνω αναπροσαρμογή στα τετραγωνικα και θα βγεί νέο παράβολο? Μήπως τότε φαίνεται κάποιος δόλος? Και με το τελος ανταπόδοσης ΤΕΕ τι θα γινει?

 

Το τέλος ανταπόδοσης ΤΕΕ για παράβολο 2000 είναι 40 Ευρώ αν δεν απατώμαι. Στην περίπτωση που είχες βγάλει στον ιδιοκτήτη να πληρώσει παραπάνω παράβολο από το κανονικό, δεν θα γινόταν τίποτα, απλά θα έπρεπε να δώσει ο ιδιοκτήτης αντί π.χ. 1000 Ευρώ μαζεμένα, 2.000 και θα πλήρωνε το υπόλοιπο του προστιμου (εαν υπήρχε... :mrgreen: ) είτε μονομιας είτε με δόσεις.

Στην περίπτωσή σου συμβαίνει το αντίθετο. Θα πρότεινα να αφήσεις την παρούσα δήλωση ως έχει. Έτσι κι αλλιώς δήλωση σε στάδιο αρχικής υποβολής δεν νοείται "δήλωση". Μόνο όταν γίνει "σε υπαγωγή" θεωρείται ότι είναι στην ομπρέλα του 4178. Επομένως κατά την γνώμη μου το αφήνεις, και βγάζεις νέα δήλωση από την αρχή + το ΦΚ που ξέχασες.

 

Επιπρόσθετα, από το εγχειρίδιο (ο Θεός να το κάνει) του ΤΕΕ για τον 4178 διαβάζω το εξής:

 

Σε περίπτωση τροποποίησης της δήλωσης που επιφέρει αύξηση του παραβόλου, όταν το νέο παράβολο δεν υπερκαλύπτεται από τις πληρωμές  του ενιαίου ειδικού προστίμου (εφάπαξ ή δόσεων) θα προστίθεται αυτόματα στα οικονομικά στοιχεία της δήλωσης

 

Οπότε διαλέγεις και παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με προβληματιζει στην λύση που προτείνεις είναι πως έχει εκδοθει ταυτότητα οφειλής στο Ονομα και στο ΑΦΜ του πελάτη μου 1000 ευρω! Μήπως αυτά διεκδηκηθούν ποτέ ή φαίνονται σε καμια ΔΟΥ σαν οφειλόμενα ποσα?
Το εχω διαβάσει αυτό στο εγχειριδιο αλλα δε αναφερει για το τελος ανταπόδοσης στο ΤΕΕ!!!!
Αυριο θα καλέσω το helpdesk του ΤΕΕ να μου δώσουν περαιτερω πληροφοριες.....

Edited by Megapad
Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από τηλεφωνική επικοινώνια που είχα με το ΤΕΕ μου είπαν να κάνω εκ νέου νέα αίτηση! Η παλιά εφόσον δεν πληρώθεί το παράβολο δεν έχει καμία ισχύ!

Μου προέκυψε μια απορία όμως συνάδελφοι, παλιά με τον 4014 οταν βγάζαμε το παράβολο μπορούσαμε στην ίδια αίτηση να αλλάζαμε τα τετραγωνικά-στοιχεία κλπ και να ξαναβγάζαμε νέο παράβολο. Ακόμα και στις περιπτώσεις που είχαμε ίδιο ποσό παραβόλου η εντολή πληρωμής είχε διαφορετικό κωδικο(barcode)!!!

00Τωρα στο λειτουργικο σύστημα αυτο δεν γίνεται! Η ερώτηση μου είναι γτ χρειάζεται ο λογαριασμός επιστροφής? Αφου δεν υπάρχει περίπτωση να ακυρωθεί-αλλαξει ο κωδικός της πληρωμής!
Τέλος εμείς μπορούμε κανονικά να επεξεργαζόμαστε την αίτηση μέχρι να γίνει η πληρωμη?

Link to comment
Share on other sites

Δέχομαι συγχαρητήρια! 8-) 8-) 8-)

 

Όσον αφορά την ερώτησή σου, μπορείς να την επεξεργάζεσαι και αφού γίνει η πληρωμή του παραβόλου. Απλά θα υπάρχει επανυπολογισμός των προστίμων κάθε φορά που πατάς το κουμπί της προώθησης της δήλωσης σε επόμενο στάδιο.

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

Ρωταω αν μπορώ να την επεξεργαζομαι πριν πληρωσω το παράβολο, να αλλαζω ονομασια στα φυλλα καταγραφης, στην πειοχη κλπ....οχι αλλαγες που προκαλουν επαναυπολογισμο του προστιμου ο οποίος δεν μπορεί να γινει ουτως η αλλως μέχρι την πληρωμη του προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.