Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

σε σημερινή υποβολή δήλωσης στο στάδιο της αρχικής υποβολής μου βγάζει ημερομηνία πληρωμής παραβόλου με λήξη στις 08-08-2017

και όχι 08-06-2017. Αγνοώ αυτήν την ημερομηνία και πληρώνω έως 07-06-2017; Βλέποντάς το οι πελάτες θα μπερδεύονται

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Nα φροντίσεις να κάνεις "Υπαγωγή" στο νόμο έως τις 7 Ιουνίου!!!!

Δηλαδή, άμεσα να πληρωθεί παράβολο και ανταποδοτικό τέλος.

Αυτό που βλέπεις είναι μια "μαμακία" του ΤΕΕ που δεν έχουν φτιάξει!!!

Το βγάζει όπως στα παλιά (ανά εξάμηνο).

Αγνόησέ το....

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ 9-5-2017

 

Παράταση Προθεσμίας υπαγωγής στον Ν. 4178/2013 Αντιμετώπιση της Αυθαίρετης Δόμησης Περιβαλλοντικό Ισοζύγιο και άλλες Διατάξεις

 

 

Σύμφωνα με την  Αριθ.Οικ.21779/3.5.2017 Κ.Υ.Α. (ΦΕΚ 1544Β/4.5.2017)  των Υπουργών Οικονομικών και Περιβάλλοντος & Ενέργειας δίνεται παράταση για ένα μήνα της προθεσμίας για την υπαγωγή στον ισχύοντα Νόμο 4178/2013 Αντιμετώπιση της Αυθαίρετης Δόμησης Περιβαλλοντικό Ισοζύγιο και άλλες Διατάξεις. Συγκεκριμένα, ο Ν.4178/2013 λήγει την 8η  Ιουνίου 2017, με την πάροδο συνολικά 46 μηνών από την δημοσίευσή του.

 

Δηλώσεις με πληρωμή παραβόλου (ή ημ/νία μεταφοράς) από 9.2.2017 έως και 8.6.2017, δηλ. εντός του όγδοου εξαμήνου εφαρμογής του Ν. 4178/2013, έχουν ως προθεσμία καταβολής της εφάπαξ εξόφλησης (με έκπτωση 20%), της εξόφλησης του 30% (έκπτωση 10%), των 6 πρώτων μηνιαίων δόσεων ή της πρώτης 6μηνιαίας δόσης, έως και την 10η.8.2017, κατ αναλογία με τα προβλεπόμενα στο άρθρο 3Γ της ΥΑ 2254/2013.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη,

 

ΠΑΠΑΡΙΕΣ γράφουν!!!!

Διότι ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ να τα διορθώσουν!!!

Μάλλον ζητούν ΛΕΦΤΑ extra και δεν τους δίνουν!!!

Από 8.2 έως 8.6 είναι ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ κι όχι εξάμηνο ΚΑΙ δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τα εξάμηνα του νόμου!!!

 

 

Αφορά ΜΟΝΟ σε εφάπαξ εξόφληση, ή πληρωμή του 30% ή πληρωμή 1ης εξαμηνιαίας δόσης ή των πρώτων 6 δόσεων!!! ΟΧΙ παράβολο!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη,

 

ΠΑΠΑΡΙΕΣ γράφουν!!!!

Διότι ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ να τα διορθώσουν!!!

Μάλλον ζητούν ΛΕΦΤΑ extra και δεν τους δίνουν!!!

Από 8.2 έως 8.6 είναι ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ κι όχι εξάμηνο ΚΑΙ δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τα εξάμηνα του νόμου!!!

 

 

Αφορά ΜΟΝΟ σε εφάπαξ εξόφληση, ή πληρωμή του 30% ή πληρωμή 1ης εξαμηνιαίας δόσης ή των πρώτων 6 δόσεων!!! ΟΧΙ παράβολο!!!

οκ ευχαριστώ πολύ και εγώ αυτό φαντάστηκα, να είστε καλά!

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

το ανάρτησα   ως προς τις  ημερομηνίες καταβολής παραβόλου

(...9.2.2017 έως και 8.6.2017 -που φυσικά προκύπτουν από άλλη διάταξη)

 

δηλ προς επιβεβαίωση του ίδιου του APSP που δικαιολογημένα απορεί με την 8-8-17

και όχι σε αντίρρηση των όσων αναφέρεις 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω κάνει μεταφορά στο νόμο 4178 από τον 4014 εδώ και πολλούς μήνες. Τώρα θέλω να πάω την δήλωση σε τελική υπαγωγή. Τα τμ δεν άλλαξαν.

Τρέχοντα Παραβολο-Ανταποδοτικό Ποσοστό
Παράβολο t.gif 6000 Ανταποδοτικό Ποσοστό t.gif 80
 
t.gif
Παράβολο-Ανταποδοτικό Ποσοστό μετά την υποβολή
Παραβολο t.gif 8000 Ανταποδοτικό Ποσοστό t.gif 80

Moυ βγάζει ότι το παράβολο είναι παραπάνω, ενώ στα πρόστιμα δεν μου βγάζει κάτι να πληρώσω. Αν πατήσω οριστική υπαγωγή θα πρέπει να πληρώσω 2000 ευρώ; Γιατί συμβαίνει αυτό; φοβάμαι να πατήσω το κουμπί.Τι να κάνω;Έχει τύχει σε κανέναν;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους

 

Θέλω να κάνω διόρθωση σε δήλωση που έκανα και είναι σε κατάσταση "υπαγωγή" με πληρωμένο παράβολο και πρόστιμο εφάπαξ.

Αν κάνω τις αλλαγές και πατήσω υποβολή για να γίνει οριστική θα μου πάρει τις αλλαγές και θα υπολογίσει νέο πρόστιμο; Το πρόστιμο αυτό συμψηφίζεται με ότι έχει πληρώσει μέχρι στιγμής ο ιδιοκτήτης;

Δοκίμασα να κάνω τους υπολογισμούς σε μια νέα δήλωση (σε επεξεργασία) και το νέο πρόστιμο μου βγαίνει ελάχιστα μικρότερο από το ήδη πληρωμένο. Πρέπει να κάνω αίτημα στο ΤΕΕ ή με την υποβολή ενημερώνεται αυτόματα;

Το έχει κάνει κανείς;

 

Επιπλέον με το πεντάφυλλο που περιγράφει τις πληρωμές και το αν αυτές έχουν εξοφληθεί τι γίνεται;

Θα μου ζητήσει επιπλέον πληρωμή, θα το συμψηφίσει ή κάτι άλλο; Πως θα φαίνεται αυτό στο τέλος;

Η χρηματική διαφορά επιστρέφεται;

Παρακαλώ λίγη βοήθεια διότι επείγει...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς μπορείς να ελέγξεις το νέο πρόστιμο που προκύπτει. Αν πας στη δήλωση που σε ενδιαφέρει, κάνεις τις αλλαγές που θέλεις, πατάς αποθήκευση και μετά υποβολή και σου βγάζει ένα παράθυρο επιβεβαίωσης που γράφει πόσο ήταν το πρόστιμο πριν και πόσο θα είναι μετά την υπαγωγή.

 

Αν έχεις ξοφλήσει το πρόστιμο και το νέο ποσό μετά την τροποποίηση προκύπτει μικρότερο τότε προφανώς δεν θα οφείλεις τίποτα (αν αναρωτιέσαι για τυχόν επιστροφή προς το παρόν δεν προβλέπεται τέτοια διαδικασία κατά τη γνώμη μου ούτε και στο μέλλον θα προβλεφθεί)

 

Αν το πρόστιμο μετά την τροποποίηση προκύπτει μεγαλύτερο, αναγνωρίζονται προφανώς αυτά που ήδη έχεις πληρώσει και θα σου βγάλει εντολή πληρωμής για το υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.