Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Να μην πληρωθούν (παράβολο και ανταποδοτικό), ν' αδιαφορήσεις για τη συγκεκριμένη δήλωση και να κάνεις νέα με το νέο νόμο.Κ

Καλημέρα συνάδερφοι,
αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθειά σας, αν σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο.
 
Κατοικία εκτός σχεδίου με άδεια λυομένου της χούντας (1969-1973) 50τ.μ. σε 500μ οικόπεδο. 
Έχει γίνει αυθαίρετη επέκταση άλλα 50τ.μ. μετά το 2004, κάτι αποθήκες γύρο γύρο στο οικόπεδο, κάτι στέγαστρα κ.τ.λ 
Το έχω δηλώσει με άδεια άρα το παράβολο είναι 1000 ευρώ (50τ.μ. - 100τ.μ.). Ο πελάτης πλήρωσε το σύνολο του προστίμου.
 
Κοιτώντας το τώρα για να το κλείσω σε οριστική υπαγωγή σκέφτηκα ότι δεν είμαι καλυμμένη τελείως με την άδεια αυτή που έχει το ακίνητο (έχει χαθεί και ο φάκελος από την πολεοδομία...μην μπλέξω και με ανασύσταση φακέλου) και βλέπω ότι αν το δηλώσω όλο χωρίς άδεια το πρόστιμο βγαίνει μικρότερο ΑΛΛΑ το παράβολο είναι 2000ευρώ (100τ.μ. και πάνω).
 
Και ρωτάω θα καλεστεί ο πελάτης μου να πληρώσει 1000ευρώ την διαφορά του παραβόλου ή επειδή το συνολικό πρόστιμο είμαι μικρότερο από αυτό που έχει είδη πληρώσει θα συμψηφιστεί?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μπορείς ν' αποκρύψεις την ΟΑ.

Μόνο σε περίπτωση που δεν έχει εφαρμοστεί σωστά, δηλαδή, αν αντί για λυόμενο, κατά την αυτοψία σου είδες π.χ. συμβατική κατασκευή.

Επίσης ναι θα ζητηθεί να πληρωθεί η διαφορά του παραβόλου, στην περίπτωση που το ήδη καταβληθέν πρόστιμο και παράβολο δεν το υπερκαλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς ν' αποκρύψεις την ΟΑ.

Μόνο σε περίπτωση που δεν έχει εφαρμοστεί σωστά, δηλαδή, αν αντί για λυόμενο, κατά την αυτοψία σου είδες π.χ. συμβατική κατασκευή.

Επίσης ναι θα ζητηθεί να πληρωθεί η διαφορά του παραβόλου, στην περίπτωση που το ήδη καταβληθέν πρόστιμο και παράβολο δεν το υπερκαλύπτει.

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου

Στην περίπτωσή μου το πρόστιμο ήταν π.χ.10000ευρώ (1000 παράβολο +9000) και έχει πληρωθεί στο σύνολό του. Με νέο υπολογισμό το πρόστιμο είναι 8000 (2000 παράβολο + 6000).

Θα καλεστεί ο πελάτης μου να πληρώσει τη διαφορά του παραβόλου (1000ευρώ) ή αφόυ τα χρήματα που έχει πληρώσει υπερκαλύπτουν το ποσό, θα συμψηφιστεί?

Link to comment
Share on other sites

ρε Στέλλα σου απάντησε ήδη ο ΙΑΣΟΝΑΣ!

δεν θα πληρώσεις τίποτα

αλλά (προς το παρών) ούτε και θα πάρεις πίσω τίποτα

 

δηλ αν (αθροιστικά)

1. ήσουν "αρχική υποβολή" 

2. πλήρωνες το αρχικό παράβολο των 1000 

3. πλήρωνες και το παράβολο ΤΕΕ και

4. τίποτα άλλο

και ενώ ΄βρισκόσουν σ' αυτό το στάδιο

και διόρθωνες τη δήλωση (όπως την διόρθωσες τώρα)

και πήγες να προχωρήσεις 

το πρώτο πράγμα που θα σε ζητούσε θα ήταν 

να πληρώσεις τη διαφορά του παραβόλου 

δηλ άλλα 1000€

 

Τώρα όμως που τα έχεις όλα πληρωμένα δεν σου  ζητάει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω περάσει από τον 4014 στο 4178. Το παράβολο ήταν 1000ευρώ και πλήρωσα ανταποδοτικό τέλος 25ευρώ. Βρίσκομαι στην φάση υπαγωγής. Τώρα θέλω να κλείσω την δήλωση. Θέλω να πάω σε ολοκληρωτική υπαγωγή και μου βγάζει παράβολο 2000ευρώ (παραπάνω τμ) και ανταποδοτικό τέλος 40ευρώ. Τι σημαίνει αυτο; πρέπει να πληρώσω την ΔΙΑΦΟΡΑ; τι κάνω τώρα;

Σε όποιον έχει τύχει ας με βοηθήσει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

προφανώς κάτι άλλαξε μετά τη μετάβαση.

για δες τι διαφορά υπάρχει μεταξύ αρχικής και τελικής δήλωσης

Link to comment
Share on other sites

Το συνολικό πρόστιμο πόσο ήταν;;; Πόσο πήγε;;;; Έχει εξοφληθεί;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.