Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σε ακινητο που είχε τακτοποιηθεί παράβαση σοφίτας με 3843 , θα γίνει ένταξη στον 4178 για παραβάσεις ύψους και ΥΔ εκτός όγκου. Το νέο προστιμο υπερκαλύπτεται από το παλαιο και έτσι θα πληρωθεί ουσιαστικά μόνο το παράβολο. Οι παραβάσεις είναι πάνω από 50μ2 οποτε πάει για 1000. το ακίνητο  είναι κύρια και μοναδική κατοικια του ιδιοκτητη όμως είναι 120τμ το νόμιμο συν 68τμ οι παραβάσεις. Στο προστιμο δεν χρησιμοποιείται ο συντελεστής κυριας και μοναδικής κατοικίας. Μπορει να χρησιμοποιηθεί στη δήλωση για να πληρώσει 500 παράβολο; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

".....Η προϋπόθεση της κύριας κατοικίας για την εφαρμογή του άρθρου 17 του παρόντος πληρούται εφόσον για τις στεγαστικές ανάγκες των ανωτέρω προσώπων το άθροισμα της συνολικής επιφάνειας που τους αντιστοιχεί δεν υπερβαίνει τα 70τ.μ. (εβδομήντα). Η επιφάνεια αυτή προσαυξάνεται κατά 15τ.μ. (δεκαπέντε) για κάθε τέκνο......".

Link to comment
Share on other sites

Σε δήλωση που είναι ήδη σε υπαγωγή, κάνω κάποια διόρθωση και μου αυξάνει το παράβολο από 500 σε 1000. Ωστόσο, το συνολικό πρόστιμο δεν αυξάνεται.

 

Εφόσον προχωρήσω σε υποβολή είμαι ΟΚ, ή θα μου βγάλει να πληρώσω επιπλέον παράβολο;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα σου βγάλει, αν το νέο παράβολο υπερκαλύπτεται από το ήδη πληρωμένο πρόστιμο.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω πληρωσει μονο τα παραβολο και ανταποδοτικο....αλλα θελω να αλλαξω τον τροπο πληρωμης...απο δόσεις σε εφαπαξ...

Ειμαι σε κατασταση "Αρχικη υποβολη" .....για να αλλαξω τον τροπο πληρωμης δεν πρπει να γυρισω σε κατασταση "επεξεργασια"?

Που κανω αιτηση για να μου το ξεκλειδωσουν?

Αν παω εκει που λεει αιτηματα...εκει εχει μονο για αλλαγη μηχανικου!!!

Τι κανω;

Link to comment
Share on other sites

που το στελνεις?   στο [email protected]

απλα αναφερω το Α/Α και τον λογο επιστροφης σε κατασταση επεξεργασιας;

 

 

 

Απαντηση: οχι στο [email protected]...αλλα μεσω του συστηματος στα αιτηματα...προσοχη ομως..

επρεπε να ειμαι σε "Υπαγωγη" και οχι σε "Αρχικη Υπαγωγη"

----------------------------------------------------------------------------------- 

 

Εστειλα αιτηση για να γινει: Μετατροπή σε εφάπαξ πληρωμή (20% έκπτωση) ...απο μηνιαιεςδοσεις...και μου το απερριψαν με την παρακατω εξηγηση:"Τα αιτήματα μετατροπής σε εφάπαξ με έκπτωση 20% γίνονται αποδεκτά εντός του εξαμήνου υπαγωγής, δηλ. μέχρι τη λήξη πληρωμής του αντίστοιχου ποσού."

 

Ειχε γινει πληρωμη του παραβολο 8-φεβρουαριου-2016...και μου βγαζει 6 δοσεις να πληρωσω (10-φεβ-2016). Αρα τοτε τελειωνε το εξαμηνο.

Τωρα που θελω να κανω την μετατροπη σε εφαπαξ, θα πρεπει να πληρωσω αυτε τις δοσεις πρωτα και μετα να ξανακανω αιτηση για εφαπαξ..θα το δεχτουν; Ειναι σωστος ο συλογισμος μου αν καταλαβα καλα την απαντηση που μου εδωσαν επανω;

paradeigma.bmp

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το 'χασες το 20% έκπτωση λόγω εφάπαξ πληρωμής.

Ιασονας μαλλον δεν τα ειπα καλα για να καταλαβεις.

Ειμαι σε κατασταση υπαγωγης με Μηνιαιες δοσεις.

Καταλαβα οτι αμα πληρωσω τις 6 δοσεις του προηγουμενου εξαμηνου....τοτε μπορω να κανω αιτηση για υπαγωγη στο εφαπαξ.

Ετσι καταλαβα απο την παραπανω απαντηση τους. Κανω λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις να χάσεις τίποτα αν το δοκιμάσεις...... Η γνώμη μου όμως είναι ότι, μάλλον το 20% της έκπτωσης το έχασες....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.