Jump to content

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΙ:
Έστω οικογένεια 6 ατόμων (2+4τέκνα) με κύρια και μοναδική κατοικία 100τμ.
 
Είναι "κύρια" γιατί: 70+15+15+15+15=130τμ > 100 τμ
Είναι "μοναδική" γιατί: 70+30+20=120τμ > 100τμ!
(βλ. άρθρο 19, παρ.3)
 
Ως πολύτεκνος καταβάλλεται το 20% του προστίμου (άρθρο 17,παρ. 5)
Ως κύρια και μοναδική και κατοικία καταβάλεται το 40% του προστίμου!
 
Τελικά τί έκπτωση θα υπολογιστεί?
(να υποθέσω ότι ο ποιητής δεν το προέβλεψε οπότε μάλλον θα υπολογιστεί μόνο η μία έκπτωση?)

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

νομίζω πως θα εφαρμοστούν και οι 2 συντελεστές μείωσης. Ο ένας (0.40) για την κύρια και μοναδική κατοικία και ο 0.20 επειδή είναι πολύτεκνος και η μείωση του προστίμου κατά 80% λόγω ιδιότητας πολυτέκνου εφαρμόζεται μόνο για την περίπτωση κύριας κατοικίας. 

Αν πχ ο πολύτεκνος θέλει να υπάγει μια εξοχική κατοικία, δεν δικαιούται τη μειωτικό συντελεστή 0.20 αλλά θα αυξηθεί σε 0.50

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Παύλο.

Οι μειώσεις πάνε.... πολλαπλασιαστηκά.

Όσες έχεις τις βάζεις στο γινόμενο.

 

Επίσης, (ασχέτως με το ερώτημα του perastikos) το άρθρο 17 όπου ορίζει προϋπόθεση κατοικίας, σταματάει στο κύρια.

Το μοναδική δεν είναι κριτήριο.

Αν το έχει όμως κάποιος θα πάρει και τον συντελεστή αυτό.

Αν δεν είναι μοναδική η κατοικία που θα υπαχθεί αλλά είναι κύρια, θα πάρει μόνο τον συντελεστή που του αντιστοιχεί από το άρθρο 17.

 

 

 

Επίσης οι φίλοι μας οι Θρακιώτες (δάκτυλος ΚΑΝΑ) χαίρονται μείωση 80%. (παράγραφος 3)

Edited by ssouanis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σταύρο το πρόσεξα και εγώ ότι δεν αναφέρουν τη λέξη "μοναδική" . Θα περιμένουμε στη συνέχεια....δε μπορώ να συμπεράνω αν είναι παράλειψη ή απλά το μόνο που ενδιαφέρει για την κατηγορία αυτή είναι η κύρια κατοικία. 

Link to comment
Share on other sites

Παύλο,

άρθρο 19 παράγραφος 3 τελευταίο εδάφιο:

 Η προϋπόθεση
της κύριας κατοικίας για την εφαρμογή του άρθρου 17
του παρόντος πληρούται εφόσον για τις στεγαστικές
ανάγκες των ανωτέρω προσώπων το άθροισμα της συ−
νολικής επιφάνειας που τους αντιστοιχεί δεν υπερβαίνει
τα εβδομήντα (70) τ.μ.. Η επιφάνεια αυτή προσαυξάνεται
κατά δεκαπέντε (15) τ.μ. για κάθε τέκνο.

 

Άρα δεν είναι παράλειψη... απλά βάζουν όριο στο τι σημαίνει κύρια για το συγκεκριμένο άρθρο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστά...άρα καταλήγουμε ότι για την κύρια κατοικία (χωρίς να απαιτείται να είναι και η μοναδική) ο πολύτεκνος έχει μείωση προστίμου 80% (συντ. 0.20)

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι πολύτεκνος (2+4παιδιά) έχει 100τ.μ. κύρια και μοναδική κατοικία και άλλα 100τ.μ. ημιυπαίθριους, γκαραζ κλπ τα οποία έχει μετατρέψει σε κύρια κατοικία. 

Θα πάνε τα 130τ.μ. (100νόμιμα+30από τα αυθαίρετα) με συντελεστή 0.20 και τα υπόλοιπα 70 με συντελεστή 0.50?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ερώτημα...

Δεν έχω βρει κάτι.

 

Εντελώς με το δικό μου κριτήριο θα πω όχι.

Θα πάνε όλα χωρίς συντελεστή.

για τον έλεγχο των 70 μέτρων, αθροίζονται και τα προς τακτοποίηση και δε σπάνε τα μέτρα στα 2.

Απαιτείται άμεση διευκρίνιση.

 

 

εντιτ

τώρα που διαβάζω πάλι τον ορισμό για το κύρια κατοικία για το άρθρο 17.... έχουν κάνει μ@@@@@@ στον ορισμό ή εγώ δεν τον καταλαβαίνω λόγο ώρας;

Η προϋπόθεση
της κύριας κατοικίας για την εφαρμογή του άρθρου 17
του παρόντος πληρούται εφόσον για τις στεγαστικές
ανάγκες των ανωτέρω προσώπων το άθροισμα της συ−
νολικής επιφάνειας που τους αντιστοιχεί
δεν υπερβαίνει
τα εβδομήντα (70) τ.μ.. Η επιφάνεια αυτή προσαυξάνεται
κατά δεκαπέντε (15) τ.μ. για κάθε τέκνο.

 

δλδ θα πάρουμε όλα τα σπίτια και δικαιώματα που τελικώς έχουν;

ακόμα και της κύριας;

ή μετράς μόνο την κύρια, και το "αντιστοιχεί" πηγαίνει σε περίπτωση π.χ. συνιδιοκτησίας;

Αν είναι έτσι το "συνολική" δε χρειάζεται.

Αλλά τότε γιατί δε βάζει το "κύρια και μοναδική" και να τελείωνεις;

Εννοείται ότι θέλεις να δώσει κίνητρο σε ειδικές ομάδες για την κύρια τους κατοικία.

Άρα αυτό και μόνο πρέπει να είναι το κριτήριο σου.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι πολύτεκνος (2+4παιδιά) έχει 100τ.μ. κύρια και μοναδική κατοικία και άλλα 100τ.μ. ημιυπαίθριους, γκαραζ κλπ τα οποία έχει μετατρέψει σε κύρια κατοικία. 

Θα πάνε τα 130τ.μ. (100νόμιμα+30από τα αυθαίρετα) με συντελεστή 0.20 και τα υπόλοιπα 70 με συντελεστή 0.50?

Γιάννη 

Σύμφωνα με το παράρτημα Α  η κύρια και μοναδική κατοικία λαμβάνεται σύμφωνα με την οικ άδεια

Αν όμως είναι όλως  αυθαίρετη τότε αλλάζουν τα πράγματα και πας με τα ολικά μ2

 

Όσο για το κ & μ κατοικία εγώ αντιλαμβάνομαι ότι άλλα μ2 ισχύουν για τους λοιπούς και άλλα για παλιννοστούντες-τρίτεκνους κλπ του άρθρου 17

δηλαδή με το ένα χέρι δίνουν και με το άλλο κόβουν-κάτι που δεν έκανε ο 4014

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

κατ΄ αρχας, αυτη η προταση στο τελος του 19/3...δεν ειχε λογο να  μπει εκει...αφου ρητα αναφερεται στο αρθρο 17

[ και δεν  θετει σαν προυπόθεση και την "μοναδικη"   κατοικια που εχει το αρθρο 19...]

Αν λοιπον την παρουμε απο εκει, για να μην μας μπερδευει... και την βαλουμε στη θεση της θα εχουμε ενα αρθρο 17 που θα λεει..

 

17 παρ. 1  ατομα με ποσοστο αναπηριας 80% και ανω...καταβαλουν 15% [χωρις καμμια αλλη προυποθεση ειτε κυριας είτε μοναδικης..]

 

αρθρο 17 παρ. 2...ατομα με αναπηρια...με ποσοστο 67% και ανω....για την υπαγωγη στο αρθρο 8 της  κυριας κατοικιας...καταβαλουν...

αρθρο 17 παρ. 3...παλλινοστουντες ομογενεις....για την υπαγωγη στο αρθρο 8  της κυριας κατοικιας....καταβαλουν...

[οι διαταξεις αυτες εφαρμοζονται και για τους μονιμους κατοικους Θρακης]

αρθρο 17 παρ. 4... τέκνα των προσωπων του α'  εδ. [παλλινοστουντων] για την υπαγωγη στο αρθρ. 8 της κυριας κατοικιας ... καταβαλουν...

αρθρο 17 παρ. 5  εδαφ. α'. Πολύτεκνοι ..για την υπαγωγη στο αρθρο 8 της κυριας κατοικιας  ...καταβαλουν....

αρθρο  17 παρ. 5 εδαφ. β'   Πολυτεκνοι για την υπαγωγη στο αρθρο 8  της   δευτερευουσας κατοικιας... καταβαλουν...

 

εδω προστιθεται απο το αρθρο 19 η παραγραφος

"Η προυποθεση  της κυριας κατοικιας για την εφαρμογη του παροντος αρθρου 17, πληρούται εφόσον για τις στεγαστικες αναγκες  των ανωτερω προσωπων το αθροισμα της συνολικης επιφανειας που τους αντιστοιχεί δεν υπερβαινει τα 70τμ. Η επιφανεια αυτη προσαυξανεται κατα 15 τμ. για καθε τεκνο" [αρα, οταν λεει  "δεν υπερβαινει" θετει ενα οριο στα τμ. στα οποια δινει μειωτικούς  συντελεστες]

[επομενως καλυπτει και το "κενο" για την ¨κυρια" κατοικια  που δεν ειχε  η  παρ. 1 του αρθρ. 17,   για την αναπηρια ανω του 80%...]

 

Επομενως, για ενα ζευγαρι, μπορουν να υπαχθουν στις ανω μειωσεις,  μεχρι 70 τμ. αυθαιρετα ή επι πλεον 15 τμ. για καθε τεκνο.

ή ενα ζευγαρι με 70 τμ. νομιμα και 15 τμ. Η/Υ επίσης εχει μειωτικο συντελεστη

Αν αυτο το ζευγαρι εχει 90 τμ.,  ολα αυθαιρετα, παιρνει μειωτικο συντελεστη μονο για τα 70 τμ. που ειναι το οριο..

 

αυτα...σαν πρώτη προσεγγιση....και αρκετη αμφιβολια..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.