Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

καλησπέρα, 

 

σε οικισμό προ του 1923 έχω μερίδιο οικοπέδου, κάθετη ιδιοκτησία μεγαλύτερου τεμαχίου με κτίσμα που προϋπάρχει του 55 (έγγραφο του 1998 από την Κοινότητα που βεβαιώνει την παλαιότητα χωρίς επιφάνεια κλπ). Στο κτίσμα έχουν γίνει επεκτάσεις μετά το 1990. 
1. δέχομαι το έγγραφο ή το ψάχνω παραπάνω με α/φ? στον 4014 θυμάμαι δεν το δεχόταν.
2. την επιφάνεια του παλαιού κτίσματος την υπολογίζω βάσει υλικών κατασκευής; πρέπει πάρω έγκριση για νόμιμο περίγραμμα;
3. έστω ότι δέχομαι τη βεβαίωση της Κοινότητας ή ότι αποδεικνύεται η παλαιότητα με α/φ, τότε Βάσει Παραρτήματος Α στον 4178 θεωρώ ότι υπάρχει Ο.Α. Σε αυτή την περίπτωση, τις υπερβάσεις τις συγκρίνω με την επιφάνεια του προ του 55 ή με τα χιλιοστά δόμησης που δικαιούται το μερίδιο οικοπέδου μου από το συμβόλαιο της σύστασης;

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε υπόγεια αποθήκη, με ποσοστό επί του οικοπέδου, στην οποία όμως δεν αντιστοιχεί ποσοστό δόμησης, πως βγάζουμε το συντελεστή ΥΔ; με τι συγκρίνουμε το εμβαδό της αυθαιρεσίας;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό thread αλλά με το σκεπτικό ότι η Τ.Ζ. είναι συντελεστής για τον υπολογισμό προστίμου, ρωτώ, με μια πρόχειρη ματιά, το εξής:

Το νέο ΦΕΚ μείωσης των ΤΖ (48/Β/2016) αφορά όπως λέει "τον προσδιορισμό της φορολογητέας αξίας των εντός σχεδίου πόλης ή ορίων οικισμού ακινήτων που μεταβιβάζονται με επαχθή αιτία ή αιτία θανάτου, δωρεά, γονική παροχή και περιλαμβάνονται στα αντίστοιχα βιβλία τιμών που τις συνοδεύουν,ως ακολούθως:"

 

Η μείωση αφορά και τις δηλώσεις 4178?

 

Επίσης γκανεμιά, αλλά την ίδια ημερομηνία με αυτήν δημοσίευσης του ΦΕΚ (20/1/2016) έκανα οριστική υπαγωγή δήλωσης με την παλιά ΤΖ!!! Αλλάζει αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν αναδρομικά από 21/05/2015 δες τελευταία παράγραφο. Δεν επηρεάζουν τον 4178/2013 δες άρθρο 18, 1. ΄΄ σύμφωνα με το σύστημα αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικονομικών που ίσχυε στις 28/07/2011 επί κλπ...΄΄

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, θέλω να ρωτήσω για τα αρχεία που πρέπει να υποβάλουμε στο σύστημα σε περίπτωση ακινήτου στο οποίο προϋφίσταται κτίριο προ του 1955 και στον συντελεστή 1 έχει μπει ΝΑΙ στη οικοδομική άδεια.  

Αν πρέπει να πάω σε άλλη ενότητα, παρακαλώ ενημερώστε με. 

 

Προβληματίζομαι όταν ζητάει το στέλεχος της οικοδομικής άδεια, και το τοπογραφικό της οικοδομικής άδεια. Τι βάζουμε σε αυτές τις περιπτώσεις που προφανώς αυτά δεν υπάρχουν; 

Link to comment
Share on other sites

Σε ανάλογη περίπωση που μου είχε τύχει είχα βάλει το συμβόλαιο αγοράς του κτίσματος, που χρονολογείτο στο 1880!!!

Εσύ βάλε ότι θέλεις, δεν θα σου πει κανεις τπτ και μην σκας γι'αυτα. Στον 4178, Δόξα τω Θεώ, έχει χίλιες δυο π@π@ριές για να χάνεις τον ύπνο σου...

Edited by msxoin
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βάζουμε δηλαδή το αποδεικτικό που καταδεικνύει οτι είμαστε προ του 1955. Συμβόλαιο, αεροφωτογραφία, κλπ . 

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις ειδικό ενημερωτικό σημείωμα, στο οποίο περιγράφεις το τι έχεις κάνει (ό,τι δηλαδή μπήκε ΜΕ ΟΑ ως κτίριο υφιστάμενο προ του 55 κ.λπ.), το οποίο σφραγίζεις και υπογράφεις.

Link to comment
Share on other sites

σφραγίζεις και υπογράφεις !!! να υποθέσω οτι κάποια στιγμή ζητήθηκε με αυτό τον τρόπο. ok, ok. μέρος δηλ της τεχνικής έκθεσης. έτσι κι αλλιώς θα τα γράψεις εκεί σίγουρα


ευχαριστώ. είστε καθησυχαστικοί

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.