Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

καλησπέρα,

σε τριώροφη οικοδομή του 2005 εντός σχεδίου, με άδεια χωρίς υπέρβαση δόμησης έχω υπέρβαση ύψους του υπογείου κατά 0,80m, του πρώτου ορόφου κατά 0,20m και αντιστοίχως του δευτέρου ορόφου κατά 0,20m

 

διαβάζοντας τα παραδείγματα του υπουργείου έχω κάνει υπολογισμό του προστίμου βάσει των τ.μ. των ορόφων με τον αντίστοιχο συντελεστή 0,40 ή 0,20 όπου χρειάζεται,

δηλαδή:  Τ.Ζ.(1450) Χ 0,15 Χ Τ.Μ. (600 περίπου) Χ 1 (άδεια) Χ 1 (εντός) Χ 1 ή 0,5 (κύριος, βοηθητικός) Χ 0,5 (άλλη κατοι.) Χ 0,2 ή 0,4 (Υ.Υ) Χ ότι άλλο βγάζει το πρόγραμμα, και υπολογίζει περίπου 10000 ευρώ (έχω βάλει και το συντελεστή: χωρίς υπέρβαση δόμησης)

 

1η ερώτηση μήπως είναι υπερβολικό το ποσό ή υπάρχει άλλος τρόπος υπολογισμού; 

 

2η ερώτηση, επειδή είμαι νέος μηχανικός έχω ρωτήσει παντού και ακούω γνώμες που μου φαίνονται παράλογες. π.χ. άλλος μου είπε ότι κάνει αναγωγή του όγκου σε τετραγωνικά, άλλος ότι το τυπικό είναι το δικό μου και άλλοι συμπεριλαμβανομένης της τοπικής ΥΔ .ΟΜ.  λένε να το πάω με αναλυτικό προϋπολογισμό καθώς δικαιολογείται αφού ο 4178 λέει πως ότι αυθαιρεσία δεν μπορεί να εκφραστεί σε τετραγωνικά πάει με αναλυτικό.

 

επειδή δε πιστεύω πως πρέπει κάποιος να παίζει με τα λεφτά του άλλου έχω έρθει σε δίλημμα, αν ξέρει κάποιος παρακαλώ βοήθεια!!!!

Edited by BabalisAd
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

υπέρβαση ύψους δεν πάει με αναλυτικό στην περίπτωση σου  , σωστά το υπολογίζεις και βγαίνει υψηλό λόγω πολλών τετραγωνικών

Link to comment
Share on other sites

 

Για την εύρεση της κατηγορίας στα φύλλα καταγραφής πρέπει να γίνει άθροιση των υ.δ. μαζί με την τακτοποιήσεις του 3843 και σύγκριση με το 40% της δόμησης της αδείας (ομοίως για κάλυψη και 20% για ύψος)

Αν εισαι οκ, δηλώνεις κατηγορία 4.

Αν όχι, 5.

 

Παύλο και soundholics δύο φορές που ρώτησα στη ΔΟΚΚ (επί 4014 & 4178) για το θέμα της μη ύπαρξης σύστασης μου είπε το ίδιο πράγμα δηλ ΥΥ το άθροισμα κάθε ορόφου και σαν επιφάνεια το περίγραμμα του κτιρίου και όχι κάθε όροφος χωριστά. Αν το σκεφτείς έχει νόημα μιας και οι δύο νόμοι είναι ιδιοκτησιο-στραφείς επομένως η ιδιοκτησία είναι μία και έτσι αντιμετωπίζεται.

 

Ο νόμος είναι ασαφής βέβαια και επιδέχεται κάθε ερμηνείας. Το θέμα είναι ο ΕΔ ποια ερμηνεία θα δώσει στο μέλλον η ο μηχανικός που θα κάνει τον όποιο έλεγχο σε 30 χρόνια.....

 

 

 

άρα στο σύνολό του έστω ότι έχει υπέρβαση Χ και με βάση το εγκεκριμένο ύψος της άδειας (έστω ψ) ελέγχεις το κλάσμα Χ/Ψ*100% (έστω <20%)

 

 

 

@soundholics η σύγκριση με το επιτρεπόμενο της περιοχής δεν γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

 

@soundholics η σύγκριση με το επιτρεπόμενο της περιοχής δεν γίνεται;

 

η σύγκριση για την κατηγορία 4 γίνεται με το εγκεκριμένο της αδείας.

η σύγκριση για την εύρεση των ποσοστών υπερβάσεων γίνεται με τα επιτρεπόμενα που ισχύουν στην περιοχή σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχει βγεί κάποια εγκύκλιος για αποσαφήνιση τα περι υπερβάσεων ύψους?

 

Εχω κολλήσει σε μια οικοδομή, δεν ξέρω την διαφορά ύψους που προέκυψε σε όροφο (πραγματικότητα μείον άδειας)  με τι να την συγκρίνω΄για να βρώ το <20% και να καταταγώ σε κατηγορία, με το ύψος του ορόφου ή με το ύψος της οικοδομής βάση αδείας?

 

Ξεχωριστές ιδιοκτησίες οι αλλοι οροφοι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω σχετικά με ΥΥ δεν έβγαλα άκρη, να ρωτήσω λοιπόν πιο γενικά:

α) πολυόροφο κτίριο, εντός σχεδίου, χωρίς ΟΑ και με σύσταση ΟΙ, έχει ΥΥ σε σχέση με το επιτρεπόμενο της περιοχ΄ής.Η  ΥΥ που παρουσιάζει στο σύνολό της η οικοδομή/ επιτρεπόμενο ύψος περιοχής, βαρύνει κάθε ΟΙ ?

β)Αν το ισόγειο και ο Α' όροφος είναι προ του '75, απλά πέρνουν το 500άρικο και αποχωρούν ?......

γ)Επίσης κάτι άσχετο με το νήμα της ΥΥ αλλά το πρόσεξα τώρα από το tee_trip και δεν το έχω εφαρμόσει σε δήλωσή μου παλία: άν στο πολυόροφο κτίριο έχει ο ίδιος ιδιοκτήτης περισσότερες της μία ιδιοκτησίες, μπορεί να τις δηλώσει με μία δήλωση και σε διαφορετικά ΦΚ? Υποπτεύομαι πως πρέπει να έκαψα την τσέπη κάποιου πελάτη μου ελαφρώς..............  

Link to comment
Share on other sites

1) Αν εξετάζεις ολόκληρο το κτήριο, με το επιτρεπόμενο της περιοχής. 

Αν εξετάζει Ο.Ι. για το τμήμα του κτηρίου που το αφορά (έτσι τουλάχιστον μας λένε στο παράρτημα)

Ο συμβολαιογράφος που έκανε την σύσταση Ο.Ι χωρίς οικ. άδεια πρέπει να ήταν ενδιαφέρον άτομο.

2) Ναι, αν όλο το κτήριο είναι αποκλειστικής χρήσης κατοικίας

3) Ναι, έχει την δυνατότητα βάσει της εγκυκλίου, αρ. 11 παρ1

Link to comment
Share on other sites

Ο συμβολαιογράφος που έκανε την σύσταση Ο.Ι χωρίς οικ. άδεια πρέπει να ήταν ενδιαφέρον άτομο.

Βασίλη αφού έχουμε δει κι έχουμε δει.

 

Ειδικά τα προ του 1985 συμβόλαια, γινόταν με χαρτοπετσέτες...

 

Έχουν δοθεί χιλιοστά αέρα και δεν εννοώ μελλοντική επέκταση αλλά σε πραγματικά ανύπαρκτους πολεοδομικά χώρους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.