Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ναι, στην pilotis υφίσταται αυθαιρεσία, η οποία μπορεί να ρυθμιστεί με δήλωση 4178 που θ' αφορά στους κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

έχω την εξής απορία.

Έχω στα χέρια μου ένα διάγραμμα κάλυψης που αφορά σε πολυκατοικία με απόληξη κλιμακοστασίου στο δώμα. Στην τομή που υπάρχει στο ΔΚ δείχνει τα ύψη μεχρι το Β όροφο και δεν αναγράφει το ύψος της απόληξης. Στο σχέδιο της τομής μου το δείχνει. Στο ΔΚ λέει ως μέγιστο ύψος οικοδομής +10,8μ. Σε αυτό δεν συμπεριλαμβάνεται το ύψος της απόληξης κλιμακοστασίου. Για να ελέγξω τη νομιμότητα ως προς το ύψος θα ελέγξω το ύψος όλων των ορόφων να μην υπερβαίνει το +10,8μ  και θα συγκρίνω το ύψος της απόληξης με αυτό που μου δίνει η τομή??

 

Δηλαδή αν έχω εναν όροφο πάνω από το +10,8μ και η απόληξη έχει ύψος που δεν υπαρβαίνει το υψος που μου δείχνει η τομή, τότε η ΥΥ είναι μόνο στον όροφο, κι ας φτάνω το +16,3μ?? Ή θα βάλω και στο δώμα ΥΥ επειδή η τελική στάθμη του υπερβαίνει το επιτρεπόμενο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι έχοντας εξαντληθεί η δόμηση κάτω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος ή ακριβώς σε αυτό, οπότε η απόληξη κλιμ/σιου με τις απαραίτητες διαστάσεις (2.40 μ αν το θυμάμαι σωστά) είναι επιτρεπόμενη κατασκευή πάνω από το μέγιστο ύψος.

Σχετικά με το ερώτημά σου εξαρτάται τι ακριβώς ρυθμίζεις.

Αν αφορά διαμέρισμα (οριζόντια ιδιοκτησία) ή η οικοδομή δεν έχει σύσταση. (δεν μας το αναφέρεις).

Για το ύψος 16.30 πως αυτό προέκυψε?

Λες έχεις μέγιστο 10.80. Αν προσθέσω και 2.40 θα πας στο 13.20 μ. Για να είσαι στα 16.30 σημαίνει ότι έχει προστεθεί ένας ακόμη όροφος ή μέτρησες την οικοδομή από σημείο που έχει ξεμπαζωθει. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν όροφο πάνω από το 10,8μ με ύψος 3 και την απόληξη με μέγιστο ύψος 2,4 σύνολο 16,2μ (όχι 16,3 λάθος).

Ρυθμίζω το σύνολο της οικοδομής στην οποία υπάρχει σύσταση. Οι όροφοοι δεν έχουν υπέρβαση ύψους. Έχει σηκωθεί όμως η οικοδομή κατά 3μ.

Link to comment
Share on other sites

Κατά το σχετικό εδάφιο του νόμου:

Άρθρο 18

Γενικές διατάξεις υπολογισμού
του ενιαίου ειδικού προστίμου
 
2. Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών 
τετραγωνιδίων, τα μεγέθη των αυθαιρέτων κατασκευών 
ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους 
και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή 
του ακινήτου και σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου 
με το μέρος των επιτρεπομένων μεγεθών που αναλογεί 
στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζοντίου ή καθέτου 
ιδιοκτησίας εκάστου συγκυρίου.
 
Είναι προφανές ότι δεν μπορείς να επιμερίσεις το ύψος της οριζόντιας ιδιοκτησίας, διότι το ύψος δεν είναι μέγεθος το οποίο επιμερίζεται.
Η λογικότερη, πλην όμως εκτός νόμου αναλαμβάνοντας τις όποιες ευθύνες σου αναλογούν, αντιμετώπιση θα ήταν για τον αυθαίρετο όροφο ΥΔΚΧ με ταυτόχρονη υπέρβαση ύψους 3 μ και συντελεστή υπέρβασης ύψους: 3/10.80.=27,77%>20%

Για την απόληξη του κλιμακοστασίου κατά τη γνώμη  μου θα πρέπει να κάνεις δήλωση για αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα τι εννοεις "δεν μπορώ να επιμερίσω"?? Γιατί είναι εκτός νόμου να πω ότι ο όροφος αυτός έχει υπέρβαση ύψους?

Πως θα πρέπει να χρεωθεί η υπέρβαση ύψους αυτού του κτηρίου?

Edited by Ellena
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι τι θα βάλεις ως συντελεστή υπέρβασης ύψους. Η υπέρβαση ύψους φυσικά είναι το ύψος που έχει το αυθαίρετο διαμέρισμα. 

Ο νόμος αναφέρει επιμερισμό σύμφωνα με το ποσοστό συνιδιοκτησίας. Το  ύψος όμως δεν είναι μέγεθος το οποίο επιμερίζεται για να συγκριθεί. Εδώ υπάρχει το κενό που ως τώρα δεν το αγγίζουν. Αυτό εννοούσα ότι η πρότασή  μου είναι εκτός νόμου. 

Περίμενε και τις τοποθετήσεις άλλων συναδέλφων πριν την τελική σου απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.