Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εχω μπερδευτει παρα πολυ με το θεμα της Υ.Υ.......

 

Ας υποθεσουμε οτι εχω μια μαιζονετα (2 οροφοι, 100μ2 ο καθενας, με εσωτερικη σκαλα επικοινωνιας)= 1 οριζοντια ιδιοκτησια

Ας υποθεσουμε οτι στην αδεια ηταν 3+3 = 6μ και στην πραγματικοτητα εγιναν 3,30+4,00=7,30μ

 

 

1η λυση:

1ο φυλλο καταγραφης = 100μ2 με Υ.Υ. <20% (0,30/3,00)

2ο φυλλο καταγραφης = 100μ2 με Υ.Υ. >20% (1,00/3,00)

 

2η λυση:

Ενα μονο φυλλο καταγραφης = 100μ2 (η επιφαλεια καλυψης δηλαδη) με Υ.Υ >20% (1,3/6,00)

 

 

Που συγκρίνεις με το επιτρεπόμενο της περιοχής?

 

Ισόγειο 0,30/max περιοχής <>20%

Α όροφος 1,00/max περιοχής <>20%

 

Edited by χρηστος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε διώροφο με Ο.Α. ενός ιδιοκτήτη , με σύσταση Ο.Ι., υπάρχει ΥΥ<20% κατά όροφο, χωρίς ΥΔ άρα 0,20. Κατασκευάστηκε εξ ολοκλήρου αυθαίρετος όροφος, επιφανείας Α με ΥΥ=3,50Μ. Το ποσοστό ΥΥ του αυθαίρετου ορόφου είναι: Α/3,50=Β>20% άρα 1,20 . Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Σε διώροφο με Ο.Α. ενός ιδιοκτήτη , με σύσταση Ο.Ι., υπάρχει ΥΥ<20% κατά όροφο, χωρίς ΥΔ άρα 0,20. Κατασκευάστηκε εξ ολοκλήρου αυθαίρετος όροφος, επιφανείας Α με ΥΥ=3,50Μ. Το ποσοστό ΥΥ του αυθαίρετου ορόφου είναι: Α/3,50=Β>20% άρα 1,20 . Σωστά?

 

Δεν καταλαβαίνω γιατι διαρείς την επιφάνεια με το ύψος.Ξέρεις, μας έχουν κάνει με το ζόρι να συγκεντρώνουμε τα μυαλά μας, έχεις απόλυτο δίκιο, έγράψα βλακεία...

 

Το ποσοστό ΥΥ του αυθαίρετου ορόφου, (άσχετα με τις άλλες Ο.Ι που έχουν ΥΥ<20%) είναι: ύψος αυθαιρέτου/επιτρεπόμενο ύψος περιοχής>20%. Τώρα είμαι ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ΟΑ του 2002, κατασκευαστηκαν 2 διωροφες με πυλωτη οικοδομες, σε οικοπεδο με ΣΔ 0,8

Ο οροφος στον οποιο βρισκεται το διαμερισμα μου εχει ΥΥ κατα 30εκ

Ο ΝΟΚ για 0,8 ΣΔ διδει 14μ μεγιστο επιτρεπομενο υψος

 

Δεδομενου οτι εχω 3% χιλιοστα επι του οικοπεδου, το αναλογουν επιτρεπομενο υψος της ιδιοκτησιας μου ειναι μολις 42εκ?  :confused:

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση

 

σε 4οροφη οικοδομη με συνολικο υψος 11.90 προστεθηκε οροφος υψους 2.60. Το μεγιστο υψος στην περιοχη ειναι 17.00. Εχουμε παραβαση υψους και σε τι ποσοστο;

Link to comment
Share on other sites

Παράβαση ύψους 2,6/11.9=21,8%>20% για την επιλογή της κατηγορίας και 2,6/17=15,3%<20% για τον υπολογισμό του προστίμου. Επισημαίνω πως το ύψος κατά τη γνώμη μου δεν μπορείς να το επιμερίσεις με χιλιοστά εάν έχεις σύσταση ΟΙ.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

εχω περιπτωση pilotis η οποια αυξηθηκε κατα 1m υψος

τα μετρα του κλιμακοστασιου(ηδη υπαρχει) μπορω να τα παω,χωρις υπερβαση δομησης με συντελεστη υπερβασης υψους 0.2?

και τις υπολοιπους χωρους που εφτιαξε στην Pilotis με υπερβαση δομησης και συντελεστη υπερβασης υψους 1.2?

ή ολη πλεον η pilotis με συντελεστη υπερβασης υψους 1.2?

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.