Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Κάτι σημαντικό που δεν ανέφερα στο αρχικό μου ερώτημα..όλη η οικοδομή βρίσκεται σε οικισμό με <3000 κατοίκους..

Λαμβάνει σε αυτή την περίπτωση το συντελεστή για κύρια και μοναδική κατοικία ανεξαρτήτως των τετραγωνικών?

αν  αυτο το    <3000       σημαινει .."κατω απο 3000" κατοικους..... δεν εχεις προβλημα μοναδικης

 

αρκει να ειναι κυρια...

Link to comment
Share on other sites

1) Σχετικά με παλιότερα post για το θέμα της λάθος διατύπωσης όπου αναφέρεται ότι:

"Θεωρείται ότι πληρούνται
οι στεγαστικές ανάγκες, εφόσον το άθροισμα της συ−
νολικής επιφάνειας που τους αντιστοιχεί δεν υπερβαίνει
τα εβδομήντα (70) τ.μ"

 

παρατήρησα ότι στην εγκύκλιο 4, το ξανα-αναφέρουν ακριβώς με τον ίδιο τρόπο....

 

τι στο διάολο θα μας τρελάνουν; τουλάχιστον στην εγκύκλιο δεν μπορούσαν να το γράψουν σωστά;

 

 

2) Όταν επιλέγω "κύρια και μοναδική" μου το κάνει x0,8 --- πρέπει να επιλέξω κάτι άλλο για να μου το κάνει x0,4   ;;;

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

τελικα συναδελφοι εσεις τι κανετε με την κυρια και μοναδικη κατοικια?

πατε με τον νομο ή με την εγκυκλιο που βαζει πλαφον στα 70 τ.μ.??

ποιο απο τα δυο θεωρειται οτι ειναι πιο σωστο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν πρέπει οπωσδήποτε να γίνει η δήλωση, ακολουθώ την εγκύκλιο, διαφορετικά .....περιμένω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.Αυθαιρετο κτισμα 100μ2 εκτος σχεδιου  .Ο ιδιοκτητης μαζι  με την συζυγο του κατοικουν στην Αθηνα σε διαμερισμα 60μ2 ιδιοκτησια της συζυγου. Κυρια κατοικια στο Ε1 αναφερονται τα 60μ2.Προφανως το προς τακτοποιηση αυθαιρετο των 100μ2 δεν ειναι κυρια κατοικια.Οποτε δεν εχει το 0.40.Μοναδικη θα μπορουσε να ειναι ?? (εντελως πληροφοριακα  ρωτω).Να σας πω και τι μου ειπε???Να παει να δηλωσει δημοτης Καλαμου (να μεταφερει τα χαρτια του ) ωστε να φαινεται οτι  μενει εκει. Ολες οι φορολογικες δηλωσεις του αναφερουν κυρια κατοικια στην Αθηνα.Δεν ξερω τι αλλο θα ακουσουμε.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να είναι μοναδική και όχι κύρια;

 

(αν μένω στο ενοίκιο κι έχω μόνο ένα αυθαίρετο, παίρνω 0,4; )

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Ε1 και στον πίνακα 5 αναφέρει ΠΡΩΤΗ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ

στο πίνακα Ε7 αναφέρει ότι φιλοξενούνται οι ιδιοκτήτες στο σπίτι του γιού τους

στο Ε9 φαίνεται ότι έχει μόνο μία κατοικία (αυτή που αναφέρει στον πίνακα 5 ως δευτερεύουσα)

είναι πολύτεκος

 

Τελικά είναι ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ;

Γιατί Δημητρη δεν μπορεί να μπει σαν κύρια; Μπορει να το αλλάξει; Ειναι κρίμα να ειναι πολύτεκνος,να μην έχει αλλη κατοικία και να μην μπορει να πάρει την μείωση της κύριας κατοικίας

Και ποια η διαφορα κύριας κατοικίας και κύριας δευτερεύουσας για να του εξηγήσω του ιδιοκτήτη.

Ευχαριστώ και καλό μηνα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.