Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Το σημείο 37 στην εγκύκλιο 4 για το άρθρο 19 παρ.3 λέει: "Αντίθετα, για την εφαρμογή της μείωσης του προστίμου για την κύρια κατοκία των ειδικών ομάδων πληθυσμού...προσαυξανόμενο κατά δεκαπέντε (15) τ.μ. για κάθε τέκνο χωρίς όμως περιορισμό..."

 

Κατά τη γνώμη σας το "χωρίς περιορισμό" μας δίνει την δυνατότητα να προσθέσουμε για κάθε τέκνο τα 15τ.μ. ανεξάρτητα από το αν είναι ανήλικα - προστατευόμενα μέλη;

Edited by theofani
Link to comment
Share on other sites

dimitris GM, σχετικά με το ποστ 931, εαν δε τα δηλωνει αλλα ξέρουμε ότι φέτος θα τα δηλώσει?

(εγινε αποδοχη κληρονομιας στην οποια μπηκαν τα πραγματικα μετρα, μπηκαν ηδη και στο Ε9, αρα θα μπουν και τεκμηριο στο Ε1)

 

Εγω έχω ισογειο με 80 τμ (15 παρανομα), και οροφο 100 τμ (40 παρανομα). χωρις συσταση αλλα εγω ξερω οτι ειναι 1 σπιτι ανα οροφο, δεν υπαρχει εσωτερικη σκαλα.

Αυτος δηλωνει Ε1 κατοικια τον οροφο (χωρις τα παρανομα). η κατοικια ειναι μοναδικη και σε οικισμο <3000 (η απο κατω θεωρω οτι δε μετραει αφου ειναι <3000).

ΆΡΑ : στο ισογειο βαζω αλλλη κατοικια (αφου σε αυτη μενει ο γιος), αλλά στον όροφο -εάν διορθωσει το Ε1- μπορω να τα βαλω κυρια ολα τα παρανομα , ετσι δεν ειναι?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

α] η παρατηρηση αφορα  απαντηση του #931  σε ερωτημα στο #930,  στο οποιο δεν εχουμε "ανταπαντηση"

 

Γενικά, η αποδοχη κληρονομιας εχει σχεση με την μεταβολη του ιδιοκτητη

αρα επρεπε να ειχε διορθωθει του Ε9 του αποβιωσαντα...απλα αυτοι συνεχισαν τις διαδικασιες...ως κληρονομοι...και επρεπενα τα δηλωνουν απο την 1η Ιανουαριου του επομενου ετους που πεθανε ο ιδιοκτητης

[εκτος αν ο θανατος ειναι πριν 10  χρονια και αυτοι δηλωσαν οτι "μετα" εχτισαν το αυθαιρετακι τους...]

 

β] Οσο για το β' μερος, αν εισαι  σε κατω απο 3000, μπορεις να παρεις μειωτικο για την "κυρια" κατοικια που γραφεις στο  Ε1,

ανεξαρτητα πόσα άλλα ακινητα  εχεις στο χωριο....,

 

βεβαια, με εκεινον το "περιορισμο" του αρθρου 19, οπως τον ερμηνευσε η εγκ. 3 ή 4...  δλδ μεχρι 70 τμ. το ζευγαρι συν ....τμ. καθε παιδι...κλπκλπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

α) για το α πρόκειται για διορθωση που εγινε μολις τωρα, αποδοχης του 2008 (ο θανατος το 1992) στην οποια συμπεριεληφθησαν οσα μετρα ειχαν κρυφτει (έχει σοβαρο προβλημα με τον ετερο ιδιοκτητη της αλλης καθετης που βρισκεται εντος οικοπεδου, οποτε ηθελα να φαινονται ολα στην αποδοχη για να μη χρειαζομαι συναινεση).

οποτε πλεον το Ε9 που με ενδιαφερει ειναι ενημερωμενο.

Το Ε1 δεν ειναι ενημερωμενο αλλα θα ενημερωθει σε 1-2 μηνες φανταζομαι.

Αν πουμε οτι έχω και σωστο Ε1, τότε : μπορω για τα 43 τμ του α οροφου (103 συνολικα - 60 που ειναι οκ) να παρω μειωτικο, αφου ειμαι σε < 3000?

ή ο περιορισμος των 70 τμ max (δεν υπαρχουν προστατευομενα )  εφαρμοζεται και στην ιδια την εξεταζομενη κυρια οικια, παροτι και αυτη και η αλλη οικια ειναι σε <3000?

 

ΥΓ σε ευχαριστω και παλι Δημητρη. + 1

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

- σωστα... στην αποδοχη επρεπε  να γραφούν ολα...γι αυτο λεμε...πρωτα μετραμε μετα πηγαινουμε στον συμβ/φο κλπκλπ.

 

- η "αλλη καθετη" τι σχεση εχει με την δική σου???

 

Εκτος και  εάν  προκειται για αυθαιρεσιες σε "κοινοχρηστο τμημα",

δεν ζητάς καμμια συναινεση...

ούτε η αυθαιρεσιες της μιας καθετης επηρεαζουν την αλλη...ουδέ καν ως προς τον σδ που της αναλογει...εφοσον εχει γινει συσταση πριν τον Ιουλιο του 2011...

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη τωρα το ειδα, η άλλη κάθετη ειναι μαλωμενος συγγενης, άλλη σχέση δεν υπάρχει. Και οι δύο έχουν εξαντλήσει δομηση άρα δε φοβαμαι άλλες παρενέργειες.

Για την ερώτηση που έκανα πάνω

"Αν πουμε οτι έχω και σωστο Ε1, τότε : μπορω για τα 43 τμ του α οροφου (103 συνολικα - 60 που ειναι οκ) να παρω μειωτικο, αφου ειμαι σε < 3000?

ή ο περιορισμος των 70 τμ max (δεν υπαρχουν προστατευομενα )  εφαρμοζεται και στην ιδια την εξεταζομενη κυρια οικια, παροτι και αυτη και η αλλη οικια ειναι σε <3000? "

τι γνώμη εχεις?

Link to comment
Share on other sites

 αν εχεις -δηλώνεις-  κατοικείς   σε   κυρια οικια 43  τμ.  ολα αυθαιρετα...

δεν σε νοιαζει αν εχεις και άλλα 100 -ανεξαρτητα- σε κατω απο 3000..οπότε .παιρνεις τον μειωτικο

 

- αν εχεις-δηλώνεις-κατοικεις σε κυρια οικια  100 τμ. με 60 τμ.  νομιμα και 40 αυθαιρετα..

 

εδω εχουμε την ερμηνεια για  το  άρθρο  19, που λεει οτι, μεχρι τα 70 καλυπτεις τα τμ που σου αναλογουν...αρα  παιρνεις μειωτικο για τα 10

και με αλλο φυλλο καταγραφης τακτοποιεις τα υπολοιπα  30 χωρις μειωτικο :-(

Link to comment
Share on other sites

Τη .. φοβομουνα τη γνωμη σου αλλα και γω προς τα κει κατέληγα.

Αν και όπως είναι διατυπωμένος ο νόμος, η αναφορά < 3000 φαινεται να πηγαινει και στην ίδια την εξεταζόμενη κατοικία (δηλαδή σα να προκυπτει οτι νδεν υπάρχει όριο στους μικρους οικισμους), μετα ηρθαν οι ερμηνευτικες και το ψιλοτσακισαν..

ευχαριστώ πολύ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.