Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ανήλικο τέκνο 17 χρονών έχει στην κατοχή του μία και μόνο κατοικία (σύμφωνα με το Ε9 που έχω δει) στην οποία δεν μένει (μένει με τους γονείς του σε άλλη κατοικία ιδιοκτησίας των γονιών του). 

Η κατοικία αυτή έχει αυθαιρεσίες και οι γονείς του ως νόμιμοι εκπρόσωποι του ανηλίκου θα υπογράψουν την εξουσιοδότηση και υπεύθυνη δήλωση για τις αυθαιρεσίες αυτές.

Μπορώ να χρησιμοποιήσω την ελάφρυνση προστίμου για κύρια και μοναδική κατοικία έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία μεζονέτα Κ.Χ 100τμ και Κ.Χ. με μειωμένο συντελεστή 100τμ. βάσει αδείας. Με τις αυθαιρεσίες οι Κ.Χ έγιναν 130τμ και οι Κ.Χ. με μειωμένο συντελεστή 200τμ.

Οι αυθαιρεσίες είναι δηλ: για Κ.Χ. 130-100=30τμ. και Κ.Χ. με μειωμένο συντελεστή 200-100=100τμ.

Η κατοικία είναι κύρια και βρίσκεται σε οικισμό <3000κατοίκων.  Ο ιδιοκτήτης έχει και ένα παιδί άρα σύμφωνα με το νόμο μπορεί να πάρει μείωση 70τ. +15τμ (για το παιδί) =85 τ.μ

Ερώτηση: 

1) τα τμ είναι για όλη την κατοικία ή για τα αυθαίρετα τμ. Αν είναι για όλη την κατοικία ΔΕΝ παίρνει καθόλου μείωση;

2)θα βάλω τα 30τμ. ΚΧ και 55τ. Β.Χ με μειωμένο συντελεστή σε 1 Φ.Κ με επιλογή κύρια και μοναδική κατοικία και τα υπόλοιπα 45τμ σε άλλο Φ.Κ με επιλογή άλλη κατοικία;

Ευχαριστώ :confused:

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μπορει γιατι δεν το δηλωνει ΄κυρια΄στο Ε1 καθως φιλοξενειται

 

http://www.michanikos.gr/topic/35812-α19-κύρια-και-μοναδική-κατοικία/?p=732170

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μπορει γιατι δεν το δηλωνει ΄κυρια΄στο Ε1 καθως φιλοξενειται

 

http://www.michanikos.gr/topic/35812-α19-κύρια-και-μοναδική-κατοικία/?p=732170

Συγγνώμη έχεις απαντήσει στην δική μου ερώτηση;

Link to comment
Share on other sites

ναι

γραφαμε ταυτοχρονα με χαιδω και μπηκε παρακατω το δικο μου ποστ

 

δες αυτο

http://www.michanikos.gr/topic/35812-%CE%B119-%CE%BA%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%B1/page-88?do=findComment&comment=732170

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

130 K.X και 200 ΚΧ  με μειωμένο συντελεστή αυθαίρετα και νόμιμα σε διαμέρισμα κάτω των 3000 κατοίκων που στο Ε1 δηλώνεται ως κύρια κατοικία μπορεί να  θεωρηθεί ΚΥΡΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά, αν ενας ιδιοκτήτης έχει την κύρια και μοναδική κατοικία του 100τ.μ. σε οικισμό κάτω 3000

και σε αυτή έχει αυθαίρετα άλλα 200τ.μ.,

αυτά τα 200τ.μ. θα πάρουν μειωτικό συντελεστή κύριας και μοναδικής κατοικίας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.