Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ευχαριστώ Δημήτρη.

Και θα τα δηλώσω όλα, άσχετα αν είναι πάνω από αυτά τα 70μ² που λένε...

Επειδή είναι ΑΜΕΑ;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

χμ...

 

"ολα τα κιλα...ολα τα λεφτα..."  που λεει ο λογος...

 

αν δεν ηταν το 19/3 τελευταια  προταση...που  βαζει ...ορια... :sad:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά συνάδελφοι για να ελέγξετε το κριτήριο της κύριας και μοναδικής λαμβάνετε υπόψη μόνο ακίνητα τα οποία πληρούν τις στεγαστκές ανάγκες (άνω των 70Μ2 δηλαδή) ?

 

Δηλαδή για παράδειγμα ένας ιδιοκτήτης έχει την κύρια κατοικία του 40Μ2 η οποία με αυθαίρετη επέκταση 20Μ2 γίνεται 60Μ2 και έχει και ένα άλλο ακίνητο 50Μ2.

 

α) Αθροίζουμε πρώτα όλα τα νόμιμα Μ2 του (40 + 50 = 90) τα οποία είναι μεγαλύτερα των 70Μ2 άρα τα 20Μ2 τα δηλώνουμε ως άλλη κατοικία ?

 

ή

 

β) Αγνοούμε την κατοικία των 50Μ2 γιατί είναι κάτω των 70Μ2 και δεν μπορεί να πληρεί στεγαστικές ανάγκες και επειδή 40 + 20 = 60 <70 τα 20Μ2 δηλώνονται ως κύρια και μοναδική κατοικία ?

Link to comment
Share on other sites

το "αλλο" το ακινητο  των 50 τμ. το  "βλεπεις" μονον ως προς το θεμα της μοναδικης κατοικιας.... δλδ  το "μετράς"

αν αυτο ειναι πανω απο 70 τμ.

 

Αφου ειναι 50...το αγνοεις...

 

Εχεις νομιμα 40, εχεις αυθαιρετα 20, παιρνεις μειωτικο για αυτα τα 20 και κυριας και μοναδικης...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

 

έχω 1 δήλωση ατόμου ΑΜΕΑ όπου θα δηλώσει στην ίδια δήλωση την ΟΙ-κύρια και μοναδική κατοικία <70% και κοινόχρηστους χώρους του κτιρίου ως συνιδιοκτήτης.

 

1. Θα βάλω στο κεντρικό φύλλο της δήλωσης άλλη κατοικία και μόνο στο φύλλο καταγραφής της κατοικίας του θα βάλω κύρια και μοναδική κατοικία?

2. Επίσης κύρια και μοναδική σημαίνει ότι δεν έχει άλλη κατοικία στο όνομά του,σωστά? αν έχει και 2η τότε και οι δύο είναι άλλη κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

αρθρο 17

 

2. Άτομα με αναπηρία (ΑμεΑ), με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω, καθώς και πρόσωπα που
επιβαρύνονται φορολογικά από πρόσωπα με τις παραπάνω ιδιότητες, με ατομικό εισόδημα έως
δεκαοκτώ χιλιάδες (18.000) ευρώ ή οικογενειακό εισόδημα έως είκοσι τέσσερις χιλιάδες (24.000)
ευρώ, για την υπαγωγή στο άρθρο 8 του παρόντος της κύριας κατοικίας τους καταβάλουν
ποσοστό 20% του ενιαίου ειδικού προστίμου, όπως υπολογίζεται σύμφωνα με το Παράρτημα Α`
του παρόντος και υποβάλλουν επιπλέον τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν τη συνδρομή των
ανωτέρω προϋποθέσεων. Το ποσοστό της αναπηρίας πιστοποιείται από βεβαίωση / γνωμάτευση,
που έχει εκδοθεί από αρμόδια δημόσια αρχή.

---------

για το ποσοστο του παιρνει μειωτικο  συντελεστη  υπο τις ανω προυποθεσεις...δλδ μονον για την κυρια

Το "μοναδικη" δεν το απαιτει ο νομος...

 

Για τα κοινοχρηστα  μαζι με  τους υπολοιπους συνιδιοκτητες...οταν αποφασισουν....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω δει αυτό, είναι λίγο διαφορετική η ερώτησή μου:

1. για το πως δηλώνεται στα φύλλα η άλλη κατοικία αν στην ίδια δήλωση έχω και κοινόχρηστα

2. μπορώ να έχω 2 κατοικίες στο όνομά μου και να είναι η μια κύρια? ή κύρια νοήται μια ΜΟΝΗ κατοικία που έχω αφού πληρεί και <70τμ κτλ?

Link to comment
Share on other sites

τα κοινοχρηστα πανε με ξεχωριστη δηλωση..

Τα υπολοιπα... 

εφοσον  δεν  ξεπερναει  το οριο 70 τμ για ζευγαρι +  30 τμ. για  μεχρι 2 τεκνα κλπ  του αρθρου 19

παιρνει για το ποσοστο του τον μειωτικο..

 

αρα  αν η κυρια ειναι  90 τμ. καθαρα και αυτος εχει το 70% και δυο παιδια..

αΧβΧγ...=...Ψ

 

.

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα....

 

μια κατοικία θεωρείται κύρια και μοναδική όταν στο όνομά μου δεν έχω άλλη, σωστά? (και η σύζυγος και τα παιδιά, αρθρο 19 παρ.3)

αν όμως έχω ΑΜΕΑ δικαιούται στην κύρια κατοικία του 20% έκπτωση, στα φύλλα όμως καταγραφής δεν έχει κύρια μόνο, οπότε επιλέγω κύρια και μοναδική και το εξηγώ στην τεχνική έκθεση?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα κοινόχρηστα γιατί να πάνε σε ξεχωριστή δήλωση, έστω ότι ο Χ έχει να ρυθμίσει την ΟΙ του και κοινόχρηστους χώρους όπου του δίνουν συναίνεση οι συνιδιοκτήτες, δεν μπορεί να κάνει μια δήλωση με διαφορετικά φύλλα καταγραφής?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.