Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Επειδή έχω μπερδευτεί και κολλήσει μία βοήθεια...

 

Ζευγάρι Α και Β. 

 

1) Ο Α έχει το 50% σε κατοικία 88Μ2 η οποία είναι και η κύρια του ζευγαριού.

 

2) Η Β έχει επίσης το 50% της κατοικίας των 88Μ2 καθώς και το 17% μίας άλλης κατοικίας 45Μ2.

 

Εγώ ρυθμίζω την κατοικία των 88Μ2 στην οποία και τα 88Μ2 έχουν ΥΥ ενώ τα 50Μ2 είναι και ΥΔ (τα νόμιμα δηλαδή είναι 38Μ2 και έγινε προσθήκη κατ' επέκταση + υπερύψωση στο σύνολο). Προσπαθώ τώρα να δω αν η κατοικία είναι μοναδική για τον έναν από τους δύο ή και για τους δύο.

 

Αν αθροίσουμε τα Μ2 και των δύο για να βρω στεγαστικές ανάγκες έχουμε 88Μ2 + 0,17*45Μ2 = 95,65Μ2. Από εκεί και πέρα....έχω κολλήσει. Τι ρυθμίζω και πως ? Θέλω να ρυθμίζω όπως είπα και τα 88Μ2, τα μεν 50Μ2 με ΥΔ και ΥΥ και τα υπόλοιπα 38Μ2 μόνο με ΥΥ. 

 

Δηλώνω τα 70Μ2 από τα 88Μ2 ως κύρια και μοναδική κατοικία και τα υπόλοιπα 18Μ2 ως β΄κατοικία ?

Πρέπει να τα σπάσω σε κάθε ιδιοκτήτη με ΦΚ ή αντιμετωπίζω το ζευγάρι σαν σύνολο ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που το 17% των 45τ.μ. σίγουρα δεν καλύπτει τις στεγαστικές ανάγκες

οπότε σίγουρα είναι ΚκΜ και για τους δύο.

ΟΜΩΣ, το πως θα τα δηλώσεις δεν μπορώ να στο πω, γιατί είμαι αντίθετος στην εγκύκλιο και τα βάζω ΚκΜ εις το ολόκληρον.

Οι συνάδελφοι διαφωνούν και βάζουν σπαστά κατά τον κανόνα των 70τ.μ. κλπ

Link to comment
Share on other sites

το 17% των 45 τμ...δεν  τα μετρας καθολου....

 

σαν ζευγαρι δικαιουνται 70 τμ..

αρα

α] ή θεωρεις και τα 50 αυθαιρετα τμ. με μειωτικο συντελεστη σαν κυρια και μοναδικη

 

ή β] θεωρεις οτι εχουν 38 τμ τα νομιμα + 32 για τα μεχρι 70 σαν κυρια και μοναδικη + αλλο φυλλο καταγραφης για τα υπολοιπα αυθαιρετα...χωρις μειωτικο..

 

οπως θαλεγε και ο apier

"βαζω  ΚκΜ εις το ολόκληρον."

 

[αρα...την κουρτινα Α]..... :smile: :-)

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

γιατι το 19 λεει

 

να εχεις πληρη κυριοτητα  ή επικαρπία ή οικηση σε κατοικια  που να πληροι τις στεγαστικες αναγκες...ή οικοπεδο ή μεριδιο σε οικοπεδο που να αντιστοιχει εμβαδον κτισματος κλπκλπ

 

το 17% των 45 τμ. δεν καλυπτουν τις στεγαστικες αναγκες...

Link to comment
Share on other sites

Μα αθροίζεις τα Μ2 του Ε9.

 

Σίγουρα δεν καλύπτει στεγαστικές ανάγκες αλλά αν υποθετικά π.χ. έχεις 10 δικαιώματα 17% σε 45Μ2 διαμερίσματα φτάνεις τα 10*17%*45Μ2 = 76,50Μ2 > 70Μ2 άρα πληρείς στεγαστικές ανάγκες και χάνεις την μοναδική κατοικία. Σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Μα αθροίζεις τα Μ2 του Ε9.

 

Αυτό δεν είναι ορθό!

Φαντάσου λέει ο νομοθέτης θα "δέχονταν" ως κατοικία μια 5μελούς οικογένειας, 5 διαμερίσματα των π.χ. 15 τ.μ. το καθένα, στα οποία να έμενε το καθένα από τα πέντε μέλη......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Μα αθροίζεις τα Μ2 του Ε9.

 

Σίγουρα δεν καλύπτει στεγαστικές ανάγκες αλλά αν υποθετικά π.χ. έχεις 10 δικαιώματα 17% σε 45Μ2 διαμερίσματα φτάνεις τα 10*17%*45Μ2 = 76,50Μ2 > 70Μ2 άρα πληρείς στεγαστικές ανάγκες και χάνεις την μοναδική κατοικία. Σωστά ?

και αυτό κάποια εγκύκλιος το λέει; θα τρελαθούμε τελείως!

γιατί δεν το καταργούν το ΚκΜ να τελειώνουμε;

να το πουν όμως επίσημα, όχι να το αφήνουν στην διακριτική ευχέρεια (και πονηριά) των μηχανικών

Εγώ το εφαρμόζω όπως το εφαρμόζω λόγω ιδεολογίας. (σε άλλα θέματα είμαι πολύ "ακριβότερος" στα πρόστιμα, οπότε το ισοφαρίζω ας πούμε)

Ξέρω όμως κι άλλους που το βάζουν σε όλα (ακόμα και καταστήματα) για να βγάζουν φτηνά πρόστιμα και να είναι "ανταγωνιστικοί"

Όπως και το προ 83 άλλωστε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι, μετά από πολύ καιρό θα ασχοληθώ με τον Ν4014.

Μία ερώτηση επί του θέματος.

Σε οικόπεδο έχουμε νομίμως υφιστάμενο κτίσμα (κατοικία) με εμβαδόν 120,00μ²

Έχουν γίνει κάποιες αυθαίρετες προσθήκες σε αυτό και κάποιες άλλες αυτόνομες αυθαίρετες κατασκευές με αγροτική χρήση.

Η κατοικία έχει γίνει 165,00μ² και τα υπόλοιπα είναι 60μ² και υπάρχουν κάποια ανοιχτά υπόστεγα και στέγαστρα που θα πάνε με αναλυτικό.

Ο ιδιοκτήτης είναι ΑΜΕΑ με αναπηρία άνω του 80% και το οικόπεδο βρίσκετε σε κοινοτικό διαμέρισμα κάτω των 3000 κατοίκων.

Δεν έχει τέκνα που τον βαραίνουν.

Η κατοικία του είναι αυτή που δηλώνει στο Ε1 και δεν έχει άλλη.

Το ερώτημά μου είναι αν πρέπει να την δηλώσω ως κύρια και μοναδική.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

το "μοναδικη" δεν σε απασχολει αφου εισαι σε κατω απο 3000 κατοικους.

Ακομα και αν ειχε υπολοιπα  συντελεστη δομησης  για 200 τμ.  δεν σε εμποδιζουν.

πας μονον με την κυρια

με βαση  το 17/1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.