Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αν τα 600 είναι το όριο της μικτής, τότε:

1500 με ΥΔ, με 1,4 κλπ, και

1500 - 600 με ΥΔ, χωρίς 1,4 με κλπ

Εκτός αν μπεις στη λογική να μοιράσεις το 600,

που εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

ΓΙα την μικτή χρήση έχεις δίκιο αλλά μπορεί και να είναι λιγότερο από 600 τμ. Τα 600 τμ τα θεώρησα εγώ λόγω καταστήματος (δεν βρήκα κάτι άλλο πλησιέστερο σε ιδιωτικό γυμναστήριο).

Διαβάζοντας ξανά τις ε/α βλέπω ότι:

 

α) με τα 1500 τμ που απομένουν βιοτεχνικός χώρος δεν ασχολείται καθόλου.

β) για τα 1500-600 που απομένουν βάζει απλά το συντελεστή 1,4 για αλλαγή χρήσης.

 

Όταν λες να μοιράσω τα 600 τμ τι ακριβώς εννοείς;

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο και κρισιμότερο είναι να βρεις τους όρους δόμησης της περιοχής και να δεις τι προβλέπει για τη μικτή.

Εγώ λέω πως ότι προβλέπει για τη μικτή είναι το νομίμως υιφστάμενο βιομηχανικό.

Ότι περισσεύει μέχρι τα 1500 είναι "απλή" υπέρβαση δόμησης του βιομηχανικού, χωρίς 1,4, με τους λοιπούς συντελεστές.

Τα 1500 του γυμναστηρίου είναι υπέρβαση δόμησης με αλλαγή χρήσης (1,4) και τους λοιπούς συντελεστές

Άλλοι λένε ότι τα επιτρεπόμενα της μικτής τα μοιράζουν στις υφιστάμενες χρήσεις όπως τους συμφέρει,

χωρίς να εξετάζουν ποια χρήση ήταν η αρχική.

Στην περίπτωσή σου νομίζω δεν έχει και διαφορά, γιατί και οι δύο κατηγορίες πάνε με 0,6 (ή κάνω λάθος; )

και τα δύο εμβαδά είναι ίδια, και οι συντελεστές προσαύξησης θα είναι ίδιοι 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και πάλι. Θα κοιτάξω όπως λες τους όρους δόμησης και για μικτή χρήση.

 

Αντιγράφω όμως ένα κομμάτι της ε/α 156.

 

Η αυθαιρεσία είναι η αλλαγή χρήσης των 150 τμ και σε αυτή θα πρέπει να περιοριστούμε, αλλιώς θα μιλάμε για ντόμιμο παραβάσεων.
 
Άρα για την περίπτωσή μου με τα 1.500 τμ που παραμένουν βιοτεχνικός χώρος να μην ασχοληθώ καθόλου;
Link to comment
Share on other sites

δεν την έχω τώρα πρόχειρη την ε/α που μου λες οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω συγκεκριμένα επ' αυτού.

αν θες στείλτο μου να το δω και να σου πω.

πάντως αυτό που σου λέω είναι, κατά τη γνώμη μου πάντα, η ουσία της διάταξης.

όποια έμμεση υπέρβαση προκύπτει από την αλλαγή της χρήσης λόγω της διαφοράς των όρων δόμησης, πρέπει να καταγραφεί.

αν δηλαδή στην περίπτωσή σου η αλλαγή αφορούσε μόνο 600 τ.μ. (ας πούμε ότι αυτό είναι το όριο της μικτής for the shake of argument) 

τότε θα έκανες μόνο αναλυτικό χωρίς καθόλου υπέρβαση;

θα είχες δηλαδή 2400 βιομηχανικό / βιοτεχνικό καθ' υπέρβαση των 600 της μικτής, τα οποία θα τα θεωρούσες νομίμως υφιστάμενα.

Εγώ δεν το έχω καταλάβει έτσι. Κι απ' ότι ξέρω και από την πολεοδομία, όταν γράφουν το βλέπουν όπως στο λέω.

(εκτός αν άλλαξε κάτι τελευταία και δεν το έχω προλάβει)

Δεν ξέρω μήπως κάποιος συνάδελφος πιο ενημερωμένος μπορεί να βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, δίνω το λινκ για το κείμενο που περιέχει και την ε/α 156

 

http://www.teepelop.gr/wp-content/uploads/2013/12/OmadApant-4_5.12.13.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, δίνω το λινκ για το κείμενο που περιέχει και την ε/α 156

 

http://www.teepelop.gr/wp-content/uploads/2013/12/OmadApant-4_5.12.13.pdf

η προσωπική γνώμη μου είναι ότι είναι λάθος η απάντηση (και πολύ κακοκγραμμένη)

εκτός αν το ερώτημα 89 ξεκαθαρίζει την κατάσταση, αλλά ούτε αυτό δεν το ξέρω.

(η αλήθεια είναι ότι σταμάτησα να δίνω πολλή σημασία στις ε/α μετά τον 4014,

αφού διαπίστωσα ότι οι μισές ήταν ανάποδες από τις άλλες μισές, και πολλές ήταν εντελώς λάθος, όπως αποδείχτηκε στη συνέχεια)

 

Το "ντόμινο" δεν μου λέει τίποτα. Προφανώς και δεν μπορούμε να περιοριστούμε σε ότι μας συμφέρει.

Αν το όριο για μικτή είναι 600 και εμείς έχουμε μικτή 3000, τα 2400 είναι καθ' υπέρβαση. Θα έπαιρνες ποτέ τέτοια άδεια;

Με αυτό το δεδομένο συζητάμε, και πάμε να δούμε τι θα κάνουμε με τα επιμέρους. 

Δηλαδή τι παίρνει 1,4 και τι όχι, και τι συντελεστές υπέρβασης θα βάλουμε σε κάθε φκ. 

Όμως η υπέρβαση παραμένει υπέρβαση, λέω εγώ.

Ας πει και κάποιος άλλος, μήπως υπάρχει κάτι που δεν το ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.

 

Ξαναδιάβασα πιο προσεκτικά την εγκύκλιο 4 - σελ. 10, το παράδειγμα που έχει άδεια για 600 τμ και κάνει 200 τμ σπίτι.

 

Αν δεν κάνω κάποιο λάθος καταλαβαίνω ότι για τα 200 τμ της μικτής χρήσης θα κάνω αναλυτικό και με βάση το παράδειγμα της εγκυκλίου για τα υπόλοιπα 600-200 = 400 θα εφαρμόσω 1,4 δηλ. την αλλαγή χρήσης;

 

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι αν για τα 400 θα πρέπει να εφαρμόσω και υδ...

 

Για τι ε/α συμφωνώ ότι κάποιες δεν βγάζουν νόημα, συγκεριμένα η 156 σου λέει ουσιαστικά να "κουκουλώσεις τα" τμ που προκύπτουν με υδ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα....

 

Σε ιδιόκτητη οικοδομή με υπόγειο, όροφο και πυλωτή υπάρχει υπέρβαση της επιφάνειας του κλιμακοστασίου της πυλωτής σε ποσοστό μεγαλύτερο του 2% και αλλαγή των διαστάσεών του σε ποσοστό μεγαλύτερο του 5%. Η χρήση του όμως εξακολουθεί να είναι κλιμακοστάσιο. Μπορεί να πάει με αλλαγή χρήσης από βοηθητικό σε βοηθητικό ( πυλωτή σε κλιμακοστάσιο)???????

Link to comment
Share on other sites

@akis73

 

Στο παράδειγμα που αναφέρεις έχει αλλάξει η χρήση όλου του κτιρίου στο σύνολό του, όχι μόνο τα 200,00 τμ. Το θέμα είναι πως αντιμετωπίζουμε περιπτώσεις που έχει αλλάξει η χρήση τμήματος του νόμιμου κτιρίου. ¨όπως πολύ σωστά ανέφεραν ορισμένοι συνάδελφοι, το λογικό είναι να εξεταστεί ως παράβαση και το τμήμα του κτιρίου για το οποίο δεν έχει συντελεστεί αλλαγή χρήσης. Είναι όμως αυτό το ΄σωστό κατά το πνεύμα του ν.4178 ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.