Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Οχι δεν υπαρχει  χωρος σταθμευσης  και ο μηχανικος για να βγαλει την αδεια αναθεωρησης της προσθηκης σκεφτηκε αυτο το "κολπο".Ενω στο διαγραμμα καλυψης λεει εμβαδον ισογειου 110μ2 συμφωνα με την αδεια του  82 , στην συνεχεια  λεει οτι με την αδεια του 84 εχει δεσμευτει χωρος στο ισογειο και δειχνει κατοψη ισογειου με γκαραζ , που ποτε δεν εγινε.

Και εγω στην αρχη για 500ρικο σκεφτηκα αλλα μιλωντας με συναδελφο μου ειπε οτι την στιγμη που στην αναθεωρηση  ( οποτε  παυει η παλια αδεια) δειχνει γκαραζ  θα πρεπει να παω με αλλαγη χρησης.Δεν ξερω , εχω μπερδευτει.Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη :sad:

Edited by dorita2271
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οχι δεν υπαρχει  χωρος σταθμευσης  και ο μηχανικος για να βγαλει την αδεια αναθεωρησης της προσθηκης σκεφτηκε αυτο το "κολπο".Ενω στο διαγραμμα καλυψης λεει εμβαδον ισογειου 110μ2 συμφωνα με την αδεια του  82 , στην συνεχεια  λεει οτι με την αδεια του 84 εχει δεσμευτει χωρος στο ισογειο και δειχνει κατοψη ισογειου με γκαραζ , που ποτε δεν εγινε.

Και εγω στην αρχη για 500ρικο σκεφτηκα αλλα μιλωντας με συναδελφο μου ειπε οτι την στιγμη που στην αναθεωρηση  ( οποτε  παυει η παλια αδεια) δειχνει γκαραζ  θα πρεπει να παω με αλλαγη χρησης.Δεν ξερω , εχω μπερδευτει.Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη :sad:

Αρα στο Δ. Κάλυψης της άδειας προσθήκης εμφανίζει Χώρο Στάθμευσης.

Ας μην πιάσουμε την περίπτωση 'ψευδών στοιχείων κ.λ.π." και ας θεωρήσουμε ότι ο 'φούρναρης'' δεν έχει πάρει χαμπάρι τι έγινε διότι......

Νομίζω, τότε, ότι έχεις περίπτωση αλλαγής χρήσης από Βοηθ. Χώρο (χώρος στάθμευσης) σε Κύριο Χώρο (κατάστημα)

 Σύμφωνα με το άρθρο 19: ''Για αυθαίρετες αλλαγές χρήσης από βοηθητική χρήση σε κύρια, χωρίς την έκδοση σχετικής οικοδομικής άδειας, εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου υπολογίζεται η υπέρβαση συντελεστή δόμησης που προέκυψε λόγω της αυθαίρετης αλλαγής και δεν υπολογίζεται ο ειδικός συντελεστής αλλαγής χρήσης κατά το Παράρτημα Α΄ του παρόντος''

 

Λες όμως ότι δεν έχεις Υπέρβαση Δόμησης.

Στο Δ. Κάλυψης της προσθήκης, προσμετράει όλο το Ισόγειο ????

Link to comment
Share on other sites

Ναι το προσμετραει ολο οποτε δεν εχω υπερβαση δομησης. Στην συγκεκριμενη περιπτωση ο "φουρναρης" δεν ειχε ιδεα :???: .Δυο αδειες(σχεδια και υπαρχουσα κατασταση ) εχω δει απο αυτην την "συναδελφο" και εχω φριξει  στην κυριολεξια.Η πονηρια σε ολο το μεγαλειο της.

Edited by dorita2271
Link to comment
Share on other sites

Ναι το προσμετραει ολο οποτε δεν εχω υπερβαση δομησης. Στην συγκεκριμενη περιπτωση ο "φουρναρης" δεν ειχε ιδεα :???: .Δυο αδειες(σχεδια και υπαρχουσα κατασταση ) εχω δει απο αυτην την "συναδελφο" και εχω φριξει  στην κυριολεξια.Η πονηρια σε ολο το μεγαλειο της.

Προσωπική άποψη: Προκειμένου να δηλωθεί κάτι ( :smile:  :smile: ).... θα δήλωνα διαφορετική χωροθέτηση, θα κλικάριζα και ''αλλαγή χρήσης'' και θα τα έγραφα όλα στην Τ.Ε.

 

Με τον φόβο βέβαια να έρθει σε γνώση κάποιας Υπηρεσίας και να υπάρξει πρόβλημα λόγω έκδοσης αδείας με 'ψευδή στοιχεία.

Μπορείς να ''πάς '' για άδεια νομιμοποίησης ????

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ και επαυξάνω!!!!!!!!!!!!!! Την εχει φοβηθει το ματι μου  :smile: .Τωρα τι κανω εγω????θα πρεπει να βαλω κατι στο νομο των αυθαιρετων που στην πραγματικοτητα δεν εγινε ποτε!!Και πως το αντιμετωπιζω ? με μονο αλλαγη χρησης ? ή με αναλυτικο ??(τα'χω χασει)

 

τι να νομιμοποιησω ? δεν εχω  χωρο αλλου για να βαλω νεα θεση σταθμευσης.Οσον αφορα την  αλλαγη χρησης λεω να την βαλω  με  παλαιοτητα 83-2003- βασει του χρονου που θεωρητικα εγινε η δεσμευση του χωρου ισογειου καταστηματος.

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις, χρησιμοποιήστε την εντολή "Επεξεργασία" για να τροποποιήσετε το μήνυμά σας

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

τι να νομιμοποιησω ? δεν εχω  χωρο αλλου για να βαλω νεα θεση σταθμευσης.Οσον αφορα την  αλλαγη χρησης λεω να την βαλω  με  παλαιοτητα 83-2003- βασει του χρονου που θεωρητικα εγινε η δεσμευση του χωρου ισογειου καταστηματος 

Για την παλαιότητα συμφωνώ.

Για χώρο στάθμευσης, μπορεί να γίνει δέσμευση σε άλλον χώρο ( νομίζω ότι είναι μέχρι 800 μ. από το οικοπεδό σου)

Link to comment
Share on other sites

ο "συνάδελφος"  ήταν εκπρόσωπος της "σχολής" με σύνθημα "δεν υπάρχει άδεια που δεν μπορεί να βγει..."

Παύλε, κλαίω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, γνωρίζει κανείς αν μπορούμε να τακτοποιήσουμε με τον ν4178/13 αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε Κατάστημα Υγειονομικού Ενδιαφέροντος;

Θεωρώ ότι η όλη ασάφεια σχετικά με τις χρήσεις κτηρίων (ΓΟΚ, ΝΟΚ, Κτηριοδομικός, Υγειονομικές χρήσεις...) μάλλον μας δίνει την δυνατότητα να εντάξουμε την αλλαγή της χρήσης σαν λοιπή παράβαση για αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια χωρίς υπέρβαση συντελεστή δόμησης και εντός νόμιμου περιγράμματος. Έχει κανείς κάτι να σχολιάσει ή να προτείνει;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς.

Αρκεί να προκύπτει από κάπου η παλαιότητα της αλλαγής χρήσης προ Ιουλίου του 2011,

και να επιτρέπεται η νέα χρήση από τους όρους της περιοχής, ή να επιτρέπονταν όταν έγινε η αλλαγή.

(η εξέταση της ενδεχόμενης υπέρβασης θα πρέπει να γίνει και με τη σύγκριση των όρων δόμησης για κάθε χρήση, ή τη μικτή κατά περίπτωση,

και όχι μόνο σε σχέση με το περίγραμμα και τον Σ.Δ. της άδειας)

 

(και να είναι όλοι ενήμεροι ότι η πολεοδομική κάλυψη της παράβασης δεν νομιμοποιεί τη λειτουργία της επιχείρησης

ούτε απαλλάσσει από την αναγκαιότητα κάλυψης των προδιαγραφών ΚΥΕ) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.