Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Didoni το ξέρω ότι με τον 4178 μπορεί να γίνει. Αλλά το ερώτημα μου έχει να κάνει με το πρόστιμο. Δεν υπάρχει θέμα ημερομηνίας. Επειδή μιλάμε για μικτή χρήση δεν ξέρω αν το πρόστιμο θα το υπολογίσω μόνο με τον αυξημενο συντελεστή αλλαγής χρήσης (να μείνω δηλαδή στις ευνοικές ρυθμίσεις της εκτος σχεδίου δόμησης), ή αν πρέπει  πέρα του συντελεστή της αλλαγης χρήσης, να βάλω και αυξημένο συντελεστή για την κάλυψη τον συντελεστή δόμησης. Η αν το κομμάτι των 300m2 μπορεί να πάει με αναλυτικό

Edited by CAPRICE_
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα! έχω την εξής περίπτωση:

στο ισόγειο τριώροφης οικοδομής, προβλεπόταν στην άδεια οικοδομής του 1981, κατάστημα και γκαράζ εμβαδού 22,40 τμ.

τα 22,40 τμ του γκαράζ προσμετρήθηκαν σε κάλυψη και δόμηση. Από την κατασκευή όπως ισχυρίζεται ο ιδιοκτήτης, δεν κατασκευάστηκε καθόλου γκαράζ και έγινε όλο ενιαίο κατάστημα. πως θα δηλώσω την αλλαγή χρήσης στο φύλλο καταγραφής, εφόσον τα τμ του γκαράζ προσμετρούνται στα τμ της άδειας;

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Εχεις αλλαγή χρήσης από Βοηθ. σε Κύρια.   

 

[ΤΕΕ Πελοποννήσου OmadApant 6] Eρώτηση 224: [...] Πέρα από αυτό, υπάρχουν και e-mail από την ΔΟΚΚ σε ερωτήσεις συναδέλφων που αναφέρουν ότι: "Εάν η επιφάνεια του ΒΧ στην οικ. άδεια προσμετρά στο σ.δ. του οικοπέδου η μετατροπή του σε κύρια χρήση θεωρείται αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια και γίνεται με αναλυτικό προϋπολογισμό". [ΤΕΕ Πελοποννήσου OmadApant 6]

Link to comment
Share on other sites

Έχω Ισόγειο κατάστημα με ΟΑ του 1990 καταστήματος, το οποίο εδώ και χρόνια χρησιμοποιείται σαν αποθηκευτικός χώρος της κατοικίας του Α' ορόφου. Ο ιδιοκτήτης θέλει να το διαμορφώσει εσωτερικά κατοικία, κατασκευάζοντας στον αρχικός ενιαίο χώρο δύο δωμάτια και ένα μπάνιο.

 

Σκέφτομαι να το υπαγάγω στον 4178 για αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια

μετά θα με καλύψει μία 48ωρη σύμφωνα με το "μικρής έκτασης εσωτερικές επισκευές ή διασκευές ........"  ;;; 

 

Είναι εκτός σχεδίου και κάθετη,

φοβάμαι ότι αν πάω εξ αρχής για άδεια αλλαγής χρήσης

Δεν πρόκειται να βρω φάκελο στο αρχείο της πολεοδομίας και θα μου ζητήσουν δασαρχείο κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι.


Έχω την εξής περίπτωση :


Σε διαδικασία έκδοσης άδειας λειτουργίας για πλυντήριο αυτοκινήτων ζητήθηκε "ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ" από Κατάστημα σε ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ.


Το πλυντήριο λειτουργεί από το 2007(υπάρχουν αποδείξεις, μισθωτήριο κλπ) χωρίς άδεια λειτουργίας.Επίσης έχει εκδοθεί το 2007 περιβ. μελέτη.


Υπάρχει άδεια ίδρυσης το 2012. Με το σημερινό ΓΠΣ οι χρήσεις γης της περιοχής δεν το επιτρέπουν.


Ερώτηση :


Σύμφωνα όμως με το ΦΕΚ358/2011 άρθρο 17 μου επιτρέπεται να ολοκληρώσω την αλλαγή χρήσης διότι έχουν εκδοθεί περιβ. μελέτη?σωστά?


Θα πρέπει να δηλωθεί στον 4178/2013 Άρθρο 18 παρ. 5β για αυθαίρετη αλλαγή χρήσης από κύρια(κατάστημα) σε κύρια(πλυντήριο) με αναλ. προυπολ.(500 ευρώ) ? θα προχωρήσει για άδεια αλλαγή χρήσης ή ολοκληρώνεται η διαδικασία με την πληρωμή του παραβόλου και προσκομίζοντας την δήλωση υπαγωγής καλύπτεται το μηχανολογικό?(ερώτηση εαν γνωρίζεται)


Η αίτηση υπαγωγής θα πρέπει να γίνει στον μισθωτή και ιδιοκτήτη του πλυντηρίου?


Ευχαριστώ


Link to comment
Share on other sites

Στον 4014 ερωτηση 1 / Δ΄ μέρος Ερωταπαντήσεων  διευκρινίζονταν οτι σε περιπτωση αλλαγής χρήσης κτιρίου με άδεια και εντός του εγκεκριμένου όγκου του , δεν προσμετρώνται οι περιμετρικοι τοιχοι - Στον 4178 τους προσμετραμε αφου δεν διευκρινιζει κάτι τέτοιο ? Η ερωταπάντηση δεν αναφέρονταν σε στάθμη οροφου άρα θεωρώ πως εφαρμόζονταν και σε υπόγεια.Πάντως στα υπόγεια δεν θα είχαν κατά την εφαρμογή του 4014 υπολογιστεί στη δόμηση οι περιμετρικοι τοιχοι αλλα παρόλαυτα και κατά την τακτοποιηση δεν προσμετρώνταν :confused:  :confused:  :confused:

Οι εξωτερικοι τοιχοι δεν μετρανε , οπως δεν μετρουσαν στον 4014 ουτε στον 3843.Αυτο επιβεβαιωνεται  σε μια  πιο δυσμενη εκδοχη του στο παραδειγμα της εγκυκλιου 4 οπου εχουμε αλλαγη χρησης σε χρηση που αντιστοιχει μικροτερος συντελεστης δομησης....

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς,

το παράδειγμα της 4 είναι η μία περίπτωση.

 

Η αλλαγή ΒΧ σε ΚΧ πηγαίνει κατά αναλογία.

 

Αρκεί να καλύπτεται η νομιμότητα τους από την άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα! Είμαι νέος μηχανικός και ξεκινάω την πρώτη μου υποβολή στον Ν 4178 με μια αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία (κύρια σε κύρια) εκτός σχεδίου πόλεως. Πρόκειτε για μια διώροφη οικοδομή εκ της οποίας ο πάνω όροφος έχει χρήση κατοικίας και το ισόγειο καταστήματος(100 τ.μ. ο κάθε όροφος). Στο ισόγειο εχει γίνει γονική παροχή από την μητέρα στα δύο της παιδιά με 50 τ.μ καταστήματος στο κάθε παιδί και εξαδιαιρέτου αναλογία στο οικόπεδο 500 τ.μ αντίστοιχα. Στο κατάστημα έχει γίνει αλλαγή χρήσης και στα 100 τ.μ. από τον πελάτη μου ο οποίος το έχει δηλωμένο στην εφορία σαν κύρια κατοικία. Επιπρόσθετα έχει γίνει κύριξη απαλλοτρίωσης 153 τ.μ. στο συνολικό οικόπεδο 2000 τ.μ όπου η αποζημίωση θα γίνει τον Νοέμβριο του 2014. Το ερώτημά μου είναι πως θα προσεγγίσω τα πολεοδομικά μεγέθη και αν μπορώ να το εντάξω στον νόμο με μία υποβολή και να είναι εξ' ολοκλήρου στον πελάτη μου τα πρόστημα.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, αλλαγή χρήσης από ισόγεια αποθήκη σε κατοικία, που όμως η αποθήκη είχε μετρήσει στη δόμηση με ποιο τρόπο πάει η αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.