Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α20] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

Συνάδελφοι 

γνωρίζει κάποιος αν τα ποσά που αναγκαστικά αφαιρούνται  από λογαριασμούς

(αναγκαστική κατάσχεση με περσινό  προπέρσινο νόμο) π.χ πριν από 10 ημέρες

(δηλ γενικά μετά την ισχύ του 4178)

μπορούν να συμψηφιστούν σύμφωνα με το άρθρο 20 του 4178

αν  ο αυθαιρετούχος ενταχθεί σήμερα?

 

Θεωρώ ότι, αν το ποσό το οποίο κατασχέθηκε (μάλλον από την εφορία) αφορά σε βεβαιωμένο "πολεοδομικό" πρόστιμο για το συγκεκριμένο ακίνητο και καταφέρει ταυτοχρόνως ο ιδιοκτήτης (οφειλέτης) να πάρει από την εφορία κάποιο "παραστατικό" τότε ναι αφαιρείται από το πρόστιμο για καταβολή μιας δήλωσης 4178 που έγινε (ή είχε γίνει) για το συγκεκριμένο ακίνητο.

 

 

Συνάδελφοι, εξ'ολοκλήρου αυθαίρετο το έβαλα στον 4178 και έχει πληρωθεί παράβολο και ΤΕΕ. Για το ακίνητο έχει πληρωθεί πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης αυθαιρέτου, στα διπλότυπα της εφορίας όμως αναφέρεται όχι το όνομα της ιδιοκτήτριας του αυθαιρέτου (στης οποίας το όνομα έγινε και η υπαγωγή) αλλά του συζήγου αυτής. Μπορώ να τα λάβω υπ'όψιν μου κατα των συμψηφισμό?? Εάν ναι πρέπει να πάρω και κάποιο άλλο εγγραφο απο πολεοδομια η εφορία η μονο με τα διπλοτυπα ειμαι οκ παρ'ολο που ειναι σε διαφορετικο ονομα απο αυτο του ιδιοκτητη της δηλωσης??

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

 

Τα πρόστιμα αφορούν στο ακίνητο κι ακολουθούν την πορεία αυτού!

Επιβάλλονται σ' όποιον "....βρει πρόχειρο" η πολεοδομία.

Βεβαίως συμψηφίζονται στον 4178.

Μπορείς να κάνεις αυτό που λέει ο φίλος ΚΑΝΑ, μπορείς και να μην γράψεις απολύτως τίποτα, αρκεί να υποβάλεις το συγκεκριμένο παραστατικό.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μου συνέβει το εξής,

ιδιοκτήτης μου ζήτησε την τακτοποίηση του αυθαιρέτου του χωρίς να με ενημερώσει οτι για το ίδιο ακίνητο είχε πληρώσει ήδη παράβολο μέσω άλλου μηχανικού. Με αποτέλεσμα να πληρώσει εκ νέου παράβολο από νέο ΑΑ, αντί να γίνει παραίτηση μηχανικού. Σε αυτη την περίπτωση μπορεί να γίνει κάποιος συμψηφισμός του προστίμου με το παράβολο που είχε πληρώσει

Σας ευχαριστώ..

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Όχι, τα παράβολα δεν συμψηφίζονται με το πρόστιμο.
Ωστόσο ο πελάτης θα έχει πρόβλημα με τον συνάδερφο κυρίως εάν έχει υπογράψει συμφωνητικό αμοιβής μαζί του και του έχει δώσει εξουσιοδότηση, μιας και πρέπει να τον εξοφλήσει ώστε να "κλείσει" με κάποιο τρόπο η δήλωση στο σύστημά του.
Σε διαφορετική περίπτωση (δλδ εάν δεν υπάρχει συμφωνητικό ή εξουσιοδότηση), θα έχει πρόβλημα ο συνάδερφος που θα πρέπει να διεκπεραιώσει τη δήλωση μάλλον χωρίς αμοιβή.
Εκτός και εάν ο συνάδερφος κινήθηκε έξυπνα και δεν προχώρησε σε επόμενο στάδιο τη δήλωση μετά τη πληρωμή του παραβόλου.

 

 

Από την άλλη βέβαια και εάν η δήλωση έχει πάει στο επόμενο στάδιο,  δεν ξέρω κατά πόσο είναι ορθό να υπάρχουν δύο "μοναδικοί αριθμοί ακινήτου" (δλδ δύο δηλώσεις) για το ίδιο ακίνητο.
Σε κάθε περίπτωση θα έκανα και μια ερώτηση στο ΤΕΕ.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δυστυχώς, πάνε ...."υπέρ πίστεως και πατρίδος"!

Άσε που πιθανόν στο μέλλον να υπάρξει και πρόβλημα λόγω της δεύτερης δήλωσης για το ίδιο ακίνητο.....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει προχωρησει τη δηλωση και ειναι σε αρχικη υποβολη μπορει να αλλαξει τα στοιχεια και να χρησιμοποιηθει το παραβολο για καποιο αλλο αυθαιρετο.

Αλλα γιατι αυτη η αλλαγη μηχανικου και προφανως στα μουλωχτα? κατι ΄βρωμαει'...

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα , σε δήλωση 4178 το πρόστιμο βγαίνει 25.000€ , ο ιδιοκτήτης έχει πληρώσει παλαιότερα πρόστιμο ανέγερσης-διατήρησης 5.000€ , τώρα που θα κάνουμε τη δήλωση και θα βάλω τα 5.000 ως πληρωμένο , για να κερδίζει την έκπτωση 10% (πληρωμή 30% του προστίμου = 7.500€) θα χρειαστεί με την πρώτη δόση να πληρώσει άλλα 2.500€  και μετά θα βγουν οι δόσεις για τα υπόλοιπα 15.000€ (25.000€ - 10% = 22.500 - 5.000πληρωμένο - 2.500'α δοση = 15.000€) ή ισχύει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, εξ'ολοκλήρου αυθαίρετο το έβαλα στον 4178 και έχει πληρωθεί παράβολο και ΤΕΕ. Για το ακίνητο έχει πληρωθεί πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης αυθαιρέτου, στα διπλότυπα της εφορίας όμως αναφέρεται όχι το όνομα της ιδιοκτήτριας του αυθαιρέτου (στης οποίας το όνομα έγινε και η υπαγωγή) αλλά του συζήγου αυτής. Μπορώ να τα λάβω υπ'όψιν μου κατα των συμψηφισμό?? Εάν ναι πρέπει να πάρω και κάποιο άλλο εγγραφο απο πολεοδομια η εφορία η μονο με τα διπλοτυπα ειμαι οκ παρ'ολο που ειναι σε διαφορετικο ονομα απο αυτο του ιδιοκτητη της δηλωσης??

 

Σε παρόμοια περίπτωση κ εγώ, προχωρώ τώρα σε τακτοποίηση ενός ακινήτου, οπου υπήρξε πρόστιμο ανέγερσης το 2004 και από τότε τρέχει πρόστιμο διατήρησης για ισόγειο κατάστημα.

Ο ιδιοκτήτης δεν ήταν ενήμερος γιατί τα πρόστιμα και οληη αλληλογραφία για το θέμα αυτό πήγαινε στον ενοικιαστή, ο οποίος δεν είχε ενημερώσει τον ιδιοκτητη για το θεμα αυτο.

Τα πρόστιμα αυτα τα εχει πληρώσει μεχρι τωρα ο ενοικιαστής. Μπορώ να τα χρησιμοποιήσω για συμψηφισμό με το πρόστιμο τακτοποίησης που θα μου βγει τώρα?

Μπορώ να καταθέσω τιτλο ιδιοκτησίας του ιδιοκτητη, μισθωτήριο με τον ενοικιαστή (οπου υποδεικνυεται το εν λογω ισογειο καταστημα) και κάποιοι χαρτί πληρωμής των προστίμων που θα ψαξω να βρω απο τον ενοικιαστη και θα φαίνεται (ελπιζω) οτι το πρόστιμο αφορα το συγκεκριμενο ακινητο.

 

Ακούω απόψεις...

Link to comment
Share on other sites

η τακτοποίηση και τα καταβληθέντα πρόστιμα ακολουθούν το ακίνητο , θα μπορούσες και την τακτοποίηση να τη βγάλεις στο όνομα του ενοικιαστή αφου πάρεις μια υπεύθυνη δήλωση εξουσιοδότησης του ιδιοκτήτη προς τον ενοικιαστή...μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα καταβληθέντα πρόστιμα για συμψηφισμό και συμπληρωματικά να καταθέσεις στα δικαιολογητικά και το μισθωτήριο αφού κάνεις μια αναφορά στην ΤΕ της δήλωσης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κτήριο για το οποίο πληρώθηκαν πρόστιμα ανέγερσης διατήρησης πίσω στο 2000, αλλά στη συνέχεια "προέκυψαν" και άλλες αυθαίρετες κατασκευές, φαντάζομαι πως πρέπει οπωσδήποτε να δηλωθούν όλες οι αυθαιρεσίες (ακόμη και αυτές για τις οποίες πληρώθηκε πρόστιμο ανέγερσης/διατήρησης) και να συμφηφιστούν στη συνέχεια τα χρήματα που πληρώθηκαν τότε, ώστε να μπορέσει να τακτοποιηθεί το ακίνητο με τον 4178/13, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.