Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπερά, 

φιλος μου εβαλε το Μηχανικο του και δηλωσε μια πισινα με το 4178/2013

Πληρωσε το παραβολο και τα υπολοιπο ποσο του προστιμου ηθελε να το κανει με δοσεις.

Ετσι το δηλωσε Μηχανικος του στο συστημα.

Τωρα αλλαξε γνωμη ο φιλος μου και θελει να κανει τη πληρωμη του προστιμου εφαπαξ και να επωφεληθει την εκπτωση του 20%

 

Ο Μηχανικος του λεει οτι εστειλε email απο τη προηγουμενη εβδομαδα για να αλλαξει η δηλωση και περιμενει απαντηση.

Δεν ειναι σιγουρο του λεει οτι θα γινει η αλλαγη αυτη.

 

Προσωπικα ειχα κανει παρομοια διαδικασια στο 4014/2011 μεσω φαξ και το θεμα τακτοποιηθηκε εντος 3 ημερων.

Αργει τοσο η διαδικασια με το 4178/2013 ή βαριεται να το κανει?

Μηπως δεν αλλαζει ο τροπος πληρωμης?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 680
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στον 4014 υπηρχε η διαταξη στην οποια αν το ολικο προστιμο μειον το παραβολο εβγαζε υπολοιπο μικροτερο των 400 ευρω,το ποσο αυτο ηταν απαιτητο. στον 4178 υπαρχει πλεον η διαταξη αυτη?ή δικαιουμαι πλεον το εφαπαξ με 20% εκπτωση?

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

@Πάνος

Προσωπικά για τον 4014 που το είχα ζητήσει, δεν μου έγινε γιατί είχε περάσει το χρονικό περιθώριο του ενός μήνα, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να γίνει και τώρα στον 4178.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερά, 

φιλος μου εβαλε το Μηχανικο του και δηλωσε μια πισινα με το 4178/2013

Πληρωσε το παραβολο και τα υπολοιπο ποσο του προστιμου ηθελε να το κανει με δοσεις.

Ετσι το δηλωσε Μηχανικος του στο συστημα.

Τωρα αλλαξε γνωμη ο φιλος μου και θελει να κανει τη πληρωμη του προστιμου εφαπαξ και να επωφεληθει την εκπτωση του 20%

Ο Μηχανικος του λεει οτι εστειλε email απο τη προηγουμενη εβδομαδα για να αλλαξει η δηλωση και περιμενει απαντηση.

Δεν ειναι σιγουρο του λεει οτι θα γινει η αλλαγη αυτη.

Προσωπικα ειχα κανει παρομοια διαδικασια στο 4014/2011 μεσω φαξ και το θεμα τακτοποιηθηκε εντος 3 ημερων.

Αργει τοσο η διαδικασια με το 4178/2013 ή βαριεται να το κανει?

Μηπως δεν αλλαζει ο τροπος πληρωμης?

Ευχαριστω!

 

Βεβαίως και μπορεί να γίνει. Πίεσε στο ΤΕΕ. Πρόσεχε μην χάσεις την προθεσμία της 6.2.2014 διότι μετά δεν γίνεται....

 

 

στον 4014 υπηρχε η διαταξη στην οποια αν το ολικο προστιμο μειον το παραβολο εβγαζε υπολοιπο μικροτερο των 400 ευρω,το ποσο αυτο ηταν απαιτητο. στον 4178 υπαρχει πλεον η διαταξη αυτη?ή δικαιουμαι πλεον το εφαπαξ με 20% εκπτωση?

 

Πάει αυτό με 400άρι πέταξε. Ναι η έκπτωση πάει σε όλο το ποσό.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι καλημέρα,

προσπαθώ να περάσω μια δήλωση αυθαιρέτου στο σύστημα και νομίζω οτι υπολογίζει λάθος το πρόστιμο.

 

Πρόκειται για κύρια και μοναδική κατοικία. Αν και στα δυο πεδία επιλογής βάλω άλλη κατοικία υπολογίζει πρόστιμο 3600€. Αλλάζοντας σε κύρια και μοναδική υπολογίζει πρόστιμο 2880 (=3600*0,80) ενώ θα έπρεπε να είναι 1440(=3600*0,40) σύμφων με την παρ. 3 του άρθρου 19 του 4178 "καταβάλλεται ποσοστό 40% του ενιαίου ειδικού προστίμου"

 

post-9598-0-19969600-1390466643_thumb.jpg

 

post-9598-0-20691900-1390466689_thumb.jpg

 

Τι κάνω λάθος?

 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά το υπολογίζει

Άλλη κατοικία  0.15x(2x0.5x0.8)x50x600=3600

Κύρια κατοικία  0.15x(2x0.4x0.8)x50x600=2880

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

έκανα τον υπολογισμό όπως εσύ και έχεις δίκιο.

αλλά ο νόμος λέει οτι "καταβάλλεται ποσοστό 40% του ενιαίου ειδικού προστίμου". Δηλαδή,έστω ότι για ένα αυθαίρετο προκύπτει ένα ποσό Χ, το ειδικό πρόστιμο. Σε περίπτωση που το αυθαίρετο ειναι  τότε καταβάλλεται ποσό 0,4Χ. Το ποσό Χ, δηλαδή όλο το πρόστιμο, σε ποια περίπτωση καταβάλετε, αφού στο παράρτημα στο 3 δεν υπάρχει συντελεστής ένα?

Θέλω να πω οτι δε λέει πουθενά οτι για άλλη κατοικία καταβάλλεται το 50% του προστίμου για τιμή ζώνης μικρότερη των 1000€ και το 60% για τιμή ζώνης μεγαλύτερη των 1000€

 

Την ίδια ακριβώς έκφραση χρησιμοποιεί στο άρθρο 17 πχ για Β΄κατοικία πολυτέκνων "καταβάλλεται ποσοστό 50% του ενιαίου ειδικού προστίμου" και τότε όντως υπολογίζει το 50% του 3600.

Το εφαρμόζει μάλιστα και στις λοιπές παραβάσεις που σύμφωνα με το παράρτημα δεν υπόκεινται σε συντελεστές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

------------------------------

Λάθος δικό μου το τελευταίο!!! Λέει δεν εφαρμόζονται οι συντελεστές 1-10, αρά οι 11 και 12 εφαρμόζονται. Το συντελεστή παλαιότητας δεν τον εφαρμόζει στις λοιπές παραβάσεις........................

 

 

---------------------

 

και μόλις είδα τοι το διορθωσαν το τελευταιο που παρατηρησα.........

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=IdwQrbyQYb0%3d&tabid=855&language=el-GR

post-9598-0-31376600-1390498863_thumb.jpg

Edited by dada
Link to comment
Share on other sites

Η προθεσμία των 102 δόσεων λήγει στις 7/2/2014??????όποιος μπει την τελευταία μέρα μέχρι πότε πληρώνει τισ 6 δόσεις?????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.