Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Θυμήστε μου μέχρι πότε δικαιούμαστε τις 102 δόσεις, μέχρι 8/2/2014?

Δηλαδή να έχει πληρωθεί παράβολο έως 7/2/2014 και να έχουμε πάει τη δήλωση σε υπαγωγή στις 8/2/2014?

 

Όχι τίποτε άλλο, έχω μια τεράααστια ουρά από πελάτες και πρέπει να τους ενημερώσω σιγά σιγά :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 680
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν πληρωθεί το παράβολο μέχρι 7/2/14 ο πελάτης έχει δικαίωμα για 102 δόσεις. 

Οι περιορισμοί είναι η κάθε δόση να είναι κατ ελάχιστο 50 ευρώ. Αυτό σημαίνει ότι πρακτικά οι δόσεις μπορεί να είναι λιγότερες από 102 για εναπομένων ποσό προστίμου (με πληρωμένο παράβολο) μικρότερο των 5.100 ευρώ.

προθεσμία καταβολής των πρώτων 6 δόσεων μέχρι 10/2/2014.

Link to comment
Share on other sites

 Σε  περίπτωση  μη εμπρόθεσμης καταβολής του συνολικού ποσού του εξαμήνου, ανεξαρτήτως της μη εμπρόθεσμης καταβολής των επί μέρους δόσεων κατά τα ανωτέρω, το ανεξόφλητο ποσό  του  ενιαίου  ειδικού  προστίμου  προσαυξάνεται  κατά  1%  για  κάθε  μήνα καθυστέρησης.

 


4.  Μετά  την  παρέλευση  10  ημερολογιακών  ημερών  από  τις  ανωτέρω  προθεσμίες 

λήξης επιβάλλονται στα ανεξόφλητα ληξιπρόθεσμα ποσά των ειδικών προστίμων οι 

προσαυξήσεις που προβλέπονται στην παρ.4 του άρθρου 21 του Ν.4178/2013. Στις 

περιπτώσεις που καταστεί ληξιπρόθεσμο ποσό εφάπαξ εξόφλησης ή εξόφλησης του 

30% του ειδικού προστίμου η προσαύξηση θα υπολογίζεται στο σύνολο του εφάπαξ 

ποσού ή του 30% του ειδικού προστίμου με διατήρηση του δικαιώματος έκπτωσης. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

όπως όλοι καταλάβαμε  τον φόρεσαν κανονικά στο κόσμο.

1% επί του ανεξόφλητου ποσού προστίμου για κάθε μήνα καθυστέρησης. 

Άραγε να είναι και επανατοκιζόμενο; 

δηλαδή έστω ανεξόφλητο 10.000 ευρώ. πρώτος μήνας καθυστέρηση πρόστιμο=100 ευρώ. Δεύτερος μήνας: 10.100Χ0.01=101 ή 100 ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

Μην το ψάχνετε! Δεν συμφέρει η "...εξυπνάδα" των 102 δόσεων που έκαναν!! Και να πληρώσει το παράβολο στις π.χ. 5.2.2014 ΠΡΕΠΕΙ ταυτοχρόνως να πληρώσεις τις 6 πρώτες δόσεις έως 10.2.2014!!!!! Οπότε πληρώνεις το παράβολο στις π.χ. 10.2. κι έχεις 80 τόσες δόσεις συνολικά και τις 6 πρώτες έως 10.8. 2014!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάποιος που το έχει δοκιμάσει και ξέρει....

 

Όταν έχουμε μικρό πρόστιμο, επιλέγουμε τρόπο πληρωμή δόσεις και βγαίνει η ελάχιστη δόση 50€ μηνιαία και 300€ η 6μηνιαία αντίστοιχα.

 

Το σύστημα φτιάχνει τις μηνιαίες ώστε η τελευταία να είναι μεταξύ των 50€ και των 100€ ?

Δηλαδή π.χ. μου μένουν 1030 ευρώ. Το σύστημα θα κάνει 19 δόσεις των 50€ και μία των  80€......και όχι 20 δόσεις των 50€ και μία των 30€.

Συμφωνείτε ?

 

Αντίστοιχα κάνει το ίδιο και για τις 6μηνιαίες δηλαδή η τελευταία είναι μεταξύ των 300€ και 600€ ?

Δηλαδή, εάν μου μένουν πάλι 1030€. Θα κάνει 2 δόσεις των 300€ και μία των 530€ ? Ή θα κάνει 3 δόσεις των 300€ και μία των 130€ ? 

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα φτιάχνει τις μηνιαίες ώστε η τελευταία να είναι μεταξύ των 50€ και των 100€ ? ΝΑΙ

Δηλαδή π.χ. μου μένουν 1030 ευρώ. Το σύστημα θα κάνει 19 δόσεις των 50€ και μία των  80€ ΝΑΙ......και όχι 20 δόσεις των 50€ και μία των 30€.

Συμφωνείτε ?

Αντίστοιχα κάνει το ίδιο και για τις 6μηνιαίες δηλαδή η τελευταία είναι μεταξύ των 300€ και 600€ ?

Δηλαδή, εάν μου μένουν πάλι 1030€. Θα κάνει 2 δόσεις των 300€ και μία των 530€ ? ΝΑΙ Ή θα κάνει 3 δόσεις των 300€ και μία των 130€ ? 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.