Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 680
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προέκυψε το εξής πρόβλημα:

Δήλωση του 4014 μεταφέρθηκε στον 4178. Έγιναν κάποιες αλλαγές στους συντελεστές και έκανα υποβολή. Δεν μου έβγαλε επιλογή για τρόπο πληρωμής και μου έβγαλε μηνιαίες δόσεις. Το υπόλοιπο του προστίμου ήταν 618ευρώ.

Υπαρχει κάποιος τρόπο να κάνω αλλαγή σε εφάπαξ με έκπτωση 20%??? 

 

 

Στειλε mail στο [email protected] και ζητα να σου επιστρεψουν μια φαση τη δηλωση, τονιζοντας πως ειναι απο μεταφορα απο τον ταδε Α/Α του 4014 ωστε να αλλαξεις τον τροπο πληρωμης

 

Χρησιμοποιησε το επισυναπτομενο αρχειο word για να γραψεις ολα τα απαραιτητα στοιχεια και καντο copy-paste στο mail, μη στειλεις το αρχειο.

 

Ετσι μου το εστειλαν, ετσι στο περιγραφω

 

όπως γράφει στη αίτηση που έδωσε ο inzanghi

 

Β1: Μετατροπή σε ΕΦΑΠΑΞ με έκπτωση 20% (δεν ισχύει για δηλώσεις που προέρχονται από το ν. 4014)

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε τι τροπο πληρωμης ειχες διαλεξει στον 4014? ωστε τωρα να σε αφησουν στο 4178 να πληρωσεις το υπολοιπο με εφαπαξ πληρωμη και εκπτωση 20%?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στην περίπτωση που και στον 4014 είχες πληρώσει εφάπαξ με έκπτωση 20%.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Στην παρ.5 του άρθρου 21, αναφέρεται ότι προβλέπεται έκπτωση 20% σε περίπτωση εφάπαξ εξόφλησης μέχρι 10/2/2014.

Για τις δηλώσεις που θα υποβληθούν μετά τις 10/2/2014 (δλδ μετά το πρώτο εξάμηνο εφαρμογής του νόμου) δεν προβλέπεται δυνατότητα εφάπαξ εξόφλησης με δικαίωμα έκπτωσης 20%?

Link to comment
Share on other sites

Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής των απαραίτητων 
δικαιολογητικών για την υπαγωγή στο άρθρο 24 του 
νόμου 4178/2013 «Αντιμετώπιση της Αυθαίρετης Δόμησης - Περιβαλλοντικό 
Ισοζύγιο και άλλες διατάξεις» (ΦΕΚ 174/Α΄). 

 

Β. Δηλώσεις με πληρωμή παραβόλου που θα πραγματοποιηθεί  από 8/2/2014 μέχρι 
και  7/8/2014  εντάσσονται  στην  περίπτωση  της  παρ  2β  του  άρθρου  21  του  ν. 
4178/2013   και   παρέχονται   οι   εξής   τρόποι   εξόφλησης   του   ενιαίου   ειδικού 
προστίμου: 
 
i) Εφάπαξ εξόφληση (έκπτωση 20%) με προθεσμία καταβολής έως και την 8/8/2014. 
 
ii)  Εξόφληση  του  30%  (έκπτωση  10%)  με  προθεσμία  καταβολής  έως  και  την 
8/8/2014.   Οι   επόμενες   προς   εξόφληση   δόσεις   δύναται   να   είναι   μηνιαίες   ή 
τριμηνιαίες. 
 
iii) 84 μηνιαίες δόσεις (ελάχιστο ποσό δόσης 50 ευρώ) με προθεσμία καταβολής των 
πρώτων 6 δόσεων έως και την 8/8/2014.  
 
iv)   14   εξαμηνιαίες   δόσεις   (ελάχιστο   ποσό   δόσης   300   ευρώ)   με   προθεσμία 
καταβολής της πρώτης δόσης έως και την 8/8/2014 
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

συναδελφε τι τροπο πληρωμης ειχες διαλεξει στον 4014? ωστε τωρα να σε αφησουν στο 4178 να πληρωσεις το υπολοιπο με εφαπαξ πληρωμη και εκπτωση 20%?

Εφάπαξ δοση με εκπτωση 20% είχα ζητήσει στον 4014.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

η περίπτωσή μου είναι η εξής. Έχω δήλωση στον 4014 όπου ο πελάτης έχει αρχίσει να αποπληρώνει το πρόστιμο σε δόσεις. Γνωρίζω ότι σε περίπτωση που έχει καταβληθεί το 30% του προστίμου η δήλωση μεταφέρεται στον 4178 με αυτόματη έκπτωση 10%. Στη δική μου περίπτωση, το 30% του προστίμου θα έχει αποπληρωθεί σε 12 μήνες από τώρα. Υπάρχει η δυνατότητα να μείνει για τέτοιο διάστημα η δήλωση στον 4014, ώστε να μεταφερθέι και να κερδίσει ο πελάτης την έκπτωση? Και η συνέχεια της απορίας: σε περίπτωση που υπάρξουν προσθαφαιρέσεις αυθαιρεσιών στη δήλωση, το πρόστιμο, προφανώς, θα μεταβληθεί. Τι ισχύει σε αυτήν την περίπτωση με την έκπτωση 10%? Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Edited by panmat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.