Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Μου απάντησαν στο μαιλ που τους είχα στείλει. Παραθέτω αυτούσια την απάντηση για τους συναδέρφους που έχουν παρόμοιο πρόβλημα:

 

Απάντηση από Ν.4178

 

Το πρόβλημα (εμφάνιση δόσεων με την ίδια ημερομηνία εξόφλησης, μετά από αλλαγή του τρόπου πληρωμής) έχει ήδη εντοπιστεί και θα αποκατασταθεί με διόρθωση του λογισμικού και την ανακοίνωση συγκεκριμένων κανόνων που θα ισχύουν για αιτήματα αλλαγών τρόπου πληρωμής.

Η συγκεκριμένη περίπτωση έχει ήδη καταγραφεί και θα σας ειδοποιήσουμε εάν απαιτείται κάποια ενέργεια από πλευράς σας. Συγχρόνως, παρακολουθήστε το μέσω του συστήματος.

Ενημερώστε επίσης τους ιδιοκτήτες να μην καταβάλλουν κάποιο ποσό μέχρι την επίλυση του προβλήματος, εφόσον έχουν ήδη εξοφλήσει το οφειλόμενο ποσό του 1ου εξαμήνου. 

  Για όσους συναδέρφους είχαν το ιδιο θεμα να ενημερώσω οτι το διορθωσαν και οι επομενες δοσεις ειναι εως τις 10.08.02014, οπως προβλέπεται

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 680
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε δήλωση που έχει πληρωθεί το παράβολο το 2ο 6μηνο το νόμου 4178 και έχει αρχίσει να πληρώνει δόσεις, αν γυρίσει σε εφάπαξ θα έχει την έκπτωση του 20%...???

Edited by antnatal
Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα ναι, αφού για να πάρει την έκπτωση πρέπει να εξοφλήσει όλο το ποσό εντός του β' εξαμήνου ισχύος του νόμου (που ακόμα δεν έχει παρέλθει).

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει ήδη πληρώσει έστω και μία δόση δεν πιστεύω ότι υπάρχει τρόπος να γυρίσει σε εφάπαξ με έκπτωση. Εκτός αν υπάρχει κάποιο τρικ που μου διαφεύγει. Αν υπάρχει πάντως τρόπος και τον βρεις με ενδιαφέρει κι εμένα να τον μάθω.

Link to comment
Share on other sites

στις οδηγίες για να στείλουμε μειλ για αλλαγές δηλώσεων έχει πάντως τη παρακάτω επιλογή....

 

Για δηλώσεις που βρίσκονται σε «Υπαγωγή»

Β1: Μετατροπή σε ΕΦΑΠΑΞ με έκπτωση 20%       (δεν ισχύει για δηλώσεις που μεταφέρθηκαν)

Link to comment
Share on other sites

Δεν διευκρινίζει αν αυτό ισχύει στην περίπτωση που οι δόσεις έχουν ήδη ξεκινήσει να πληρώνονται. Νομίζω μια επικοινωνία με το ΤΕΕ θα ήταν το καλύτερο που μπορείς να κάνεις σε αυτή την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

στις οδηγίες για να στείλουμε μειλ για αλλαγές δηλώσεων έχει πάντως τη παρακάτω επιλογή....

 

Για δηλώσεις που βρίσκονται σε «Υπαγωγή»

Β1: Μετατροπή σε ΕΦΑΠΑΞ με έκπτωση 20%       (δεν ισχύει για δηλώσεις που μεταφέρθηκαν)

 

Ναι δεν ισχύει για όσες μεταφέρθηκαν από τον 4014.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα συναδελφοι, μια ερωτηση κι εγω

 

Σε δηλωση διαμερισματος Ε' οροφου που ειχε περαιωθει με τον 4014 δεν ειχαν ανεβει τα σχεδια και αναγκαστικα εγινε μεταφορα στον 4178.

Η δηλωση αφορουσε 4,37 τμ τακτοποιησης χωρων και μια λοιπη παραβαση για διαφορετικη διαμερισματωση.

Στον 4178 για τα 4,37 τμ μπηκε υπερβαση καλυψης και προκηπιου που δεν ειχαν μπει στον 4014. Τα πολεοδομικα μεγεθη και οι λοιπη παραβαση εμειναν τα ιδια, επομενως το προστιμο δεν επρεπε να αυξηθει με τον 4178.

Εκανα οριστικη υπαγωγη στη δηλωση και μου δινει βεβαιωση περαιωσης της διαδικασιας στον 4178, ομως μου βγαζει οτι υπαρχει και μια ανεξοφλητη πληρωμη με ημερομηνια ληξης 10/2/2014, και το ποσοστο εξοφλησης της δηλωσης ειναι 71%.

Εχει κανεις καμια ιδεα γιατι γινεται αυτο? Το αγνοω αφου μου βγαζει βεβαιωση περαιωσης της διαδικασιας? Σε αλλες αντιστοιχες δηλωσεις που αλλαξα συντελεστες αλλα οχι πολεοδομικα μεγεθη δεν αυξηθηκε το προστιμο και η βεβαιωση περαιωσης βγαζει 100% το ποσοστο εξοφλησης.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Έκανα υπαγωγή δήλωσης τον περασμένο μήνα με μηνιαίες δόσεις και επειδή το πρόστιμο ήταν 1600 με παράβολο 500 (>30% του προστίμου) με την καταβολή του παραβόλου δόθηκε έκπτωση 10% και βγήκαν οι δόσεις. Τώρα έχουν πληρωθεί 2 δόσεις (Μάρτιος-Απρίλιος) και θέλω να προσθέσω λίγα τετραγωνικά ακόμα. Το νέο πρόστιμο θα πάει στα 1800 ευρώ. Με τις 2 δόσεις που πληρώθηκαν καλύπτεται και πάλι το 30% του νέου προστίμου. Αν υποβάλλω τη δήλωση με τα νέα τετραγωνικά θα διατηρηθεί η έκπτωση? Επίσης, οι νέες αναπροσαρμοσμένες δόσεις που θα βγουν θα μετράνε ξανά από τον περασμένο φεβρουάριο? Δηλαδή θα πρέπει ο ιδιοκτήτης πάλι να πληρώσει 6 δόσεις μέχρι τον Αύγουστο ή μετράνε οι 2 που έχει ήδη πληρώσει και θα του ζητηθούν 4 αναπροσαρμοσμένες ως τη λήξη του εξαμήνου?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα υπαγωγή δήλωσης τον περασμένο μήνα με μηνιαίες δόσεις και επειδή το πρόστιμο ήταν 1600 με παράβολο 500 (>30% του προστίμου) με την καταβολή του παραβόλου δόθηκε έκπτωση 10% και βγήκαν οι δόσεις. Τώρα έχουν πληρωθεί 2 δόσεις (Μάρτιος-Απρίλιος) και θέλω να προσθέσω λίγα τετραγωνικά ακόμα. Το νέο πρόστιμο θα πάει στα 1800 ευρώ. Με τις 2 δόσεις που πληρώθηκαν καλύπτεται και πάλι το 30% του νέου προστίμου. Αν υποβάλλω τη δήλωση με τα νέα τετραγωνικά θα διατηρηθεί η έκπτωση? ΝΑΙ Επίσης, οι νέες αναπροσαρμοσμένες δόσεις που θα βγουν θα μετράνε ξανά από τον περασμένο φεβρουάριο? ΕΠΙΣΗΣ ΝΑΙ Δηλαδή θα πρέπει ο ιδιοκτήτης πάλι να πληρώσει 6 δόσεις μέχρι τον Αύγουστο ή μετράνε οι 2 που έχει ήδη πληρώσει και θα του ζητηθούν 4 αναπροσαρμοσμένες ως τη λήξη του εξαμήνου? ΤΟ ΟΡΘΟ ΕΙΝΑΙ Ν' ΑΠΟΜΕΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ 4 ΔΟΣΕΙΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΟ ΟΜΩΣ ΤΟ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΦΤΙΑΞΕΙ ΣΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΕ. ΚΑΝΕ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΣΟΥ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.