Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Μια ερώτηση μήπως έχω χάσει κάποιο επεισόδιο :

δήλωση του 4178 με πληρωμένο παράβολο και εξοφλημένο πρόστιμο "κάθεται" σε αρχική υποβολή από τον Φεβρουάριο.

Έχουμε κάποιο χρονικό περιορισμό για την οριστικοποίησή της και την υποβολή των σχεδίων ή μπορεί να μείνει ως έχει μέχρι το τέλος του νόμου?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 680
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν σήμερα παρατήρησα μια άσχημη αλλαγή στο σύστημα του τεε και θέλω να ρωτήσω αν συμβαίνει και σε άλλον. Μέχρι σήμερα σε δηλώσεις από μεταφορά όταν είχε πληρωθεί παράβολο 500 ευρώ παρόλο που τα τετραγωνικά είναι περισσότερα από 50 (είτε γιατι αρχικά δηλώθηκαν λιγότερα και προστέθηκαν μετα είτε λόγο ΚΚΜ κατοικίας η οποία αλάχθηκε μετά ) δεν ζητούσε να πληρωθεί συμπληρωματικό παράβολο (αρκέι να μην άλλαζαν τα μέτρα) . Σήμερα διαπιστώνω σε δήλωση που έχω μεταφέρει , χωρίς να πειράξω τίποτα σε μέτρα ,συντελεστές κτλ το 60 τμ , το πρόστιμο έβγαινε 405 ευρω , έχει πληρωθεί παράβολο 500 και μου ζητάει συμπληρωματικό παράβολο άλλα 500 ευρω ! Το παρατήρησε κάποιος; Το αλάξανε τελικά;;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά υπολογίζει νέο παράβολο 1000 ευρώ από τη στιγμή που η δήλωση αφορά χώρους > 50 τ.μ.

Είναι κάτι που πλαγίως προσπερνούσαμε επί 4014 και το διόρθωσαν στον 4178.

Η μοναδική περίπτωση που δεν ζητά επιπρόσθετο παράβολο είναι εάν το πρόστιμο που έχει πληρωθεί επί 4014 υπερκαλύπτει το νέο παράβολο (στη περίπτωσή σου δηλαδή εάν είχε πληρωθεί πρόστιμο 1001 ευρώ δεν θα ζητούσε τίποτα συμπληρωματικά)

Edited by yian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έιχα την εντύπωση ότι όυτε στον 4178 είχε διορθωθεί ..τουλάχιστον μέχρι σήμερα..Εκτός αν δεν μου ξαναέτυχε να είναι το παράβολο μεγαλύτερο από το πρόστιμο αλλά δεν νομίζω. 

Όπως και να έχει εφόσον είναι μεταφορά δεν θα έπρεπε να μην το ζητάει αφού βάση νόμου δεν πληρώνεις τίποτα αν δεν αλλάξεις τα μέτρα;

Ένα ακόμα παράλογο του συστήματος..Δηλαδή κτίριο προ του 83,ΤΖ 500 , εντος με άδεια , με πρόστιμο 568 ευρώ και εμβαδόν 101 τμ πρέπει να πληρώσει 2000 ευρώ για παράβολο ; :shock:

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

Σε δήλωση που έχει πληρωθεί παράβολο Φεβρουάριο του '14 και βρίσκεται σε αρχική υποβολή με δηλωμένη πληρωμή εφάπαξ -20%, ο ιδιοκτήτης θέλει να πάρει ρεύμα.

Για να βγάλω χαρτί πρέπει να πληρωθεί η 1η δόση. Αν κάνω μετατροπή σε δόσεις πληρώσω τη πρώτη πάρω το χαρτί για τη σύνδεση μπορώ να το ξαναγυρίσω σε εφάπαξ και 

να έχω την έκπτωση -20%.

 

(Σημ. : ο ιδιοκτήτης θέλει να πληρώσει εφάπαξ αλλά περιμένει να βγει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ η ενεργειακή αναβάθμιση). 

 

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ από help desk:

 

"Εάν η δήλωση έχει ενταχθεί (έχει πληρωθεί το παράβολο) στο 1ο εξάμηνο του νόμου, δεν μπορεί να γίνει μετατροπή από δόσεις σε εφάπαξ ή 30% και δόσεις. 
Εάν η δήλωση έχει ενταχθεί στο 2ο εξάμηνο του νόμου (έχει πληρωθεί το παράβολο), μπορεί να γίνει μετατροπή από δόσεις σε εφάπαξ ή 30% και δόσεις. "

 

Εγώ είμαι 25/2/2014 οπότε μπορώ να τα κάνω τη μεταβολή, σωστά???

Αν ξανακάνω μεταβολή αργότερα σε εφάπαξ θα έχω την έκπτωση -20%...???

Edited by antnatal
Link to comment
Share on other sites

Εάν πας τώρα από εφάπαξ σε δόσεις, μετά εάν λήξει το εξάμηνο που έκανες υποβολή, δεν θα σε αφήσει να ξαναγυρίσεις σε εφάπαξ!

 

(Κάτι τέτοιο έπαθε πελάτης μου στον 4014, που από εφάπαξ πήγε δόσεις και μετά ήθελε τελικά εφάπαξ)

Link to comment
Share on other sites

για τη παραπάνω περίπτωση καταληκτική ημερομηνία πληρωμής του προστίμου εφάπαξ είναι η 8/8/14...??? (σημ. η δήλωση είναι σε αρχική υποβολή).

 

Δηλαδή : Η πληρώνω εφάπαξ μέχρι τις 8/8/14 και χάνω το ενεργειακό μόνους -50% ή το γυρίζω σε δόσεις και χάνω το εφάπαξ -20%..................(τα νεύρα μου καλοκαιριάτικο).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι..

 

Δήλωση με μεταφορά από τον 4014 στις 6/01/2014, με επιλογή του πελάτη ξεκίνησα σήμερα τη διαδικασία υποβολής στον 4178 και αντιμετώπισα το εξής..

 

α. Είχε επιλεγεί ως τρόπος εξόφλησης "Μηνιαίες Δόσεις" όμως θέλω να το μεταφέρω σε "Εφάπαξ" διότι με την έκπτωση 20% ο πελάτης καλύπτεται από το παράβολο και δεν θα χρειαστεί να πληρώσει τίποτα 

 

β. Ακόμα και οι 2 μηνιαίες δόσεις που μου βγάζει το σύστημα έχουν λήξη πληρωμής την 10/02/2014 !!

 

Μήπως γνωρίζετε τι μπορώ να κάνω? Προσπαθώ να επικοινωνήσω με το Ηelp Desk του ΤΕΕ αλλά δεν το σηκώνει κανείς...

 

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.