Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Όχι δεν τσεκάρεις διαμ/ση. Το βάζεις σαν λοιπή παράβαση και υπολογίζεις με αναλυτικό το γκρέμισμα του τοίχου.

 

Είναι κλασσική η περίπτωση σου γιατί το ψάχνεις τόσο ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή είναι η πρώτη μου δουλειά και δεν ξέρω και πολλά....Είμαι νέος στο άθλημα και προσπαθώ να μάθω όσο περισσότερα μπορώ και να είμαι σωστός....

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά.....για να βάλεις και τα δύο στο ίδιο ΦΚ θα πρέπει να είναι ίδια κατηγορία.

 

Κοινώς θα πρέπει να μπορείς να αποδείξεις την παλαιότητα. Εσύ έχεις και υπέρβαση πάνω από 20% άρα και οι δύο παραβάσεις πάνε Κατηγορία 5 λογικά αφού η παλαιότητα της διαμερισμάτωσης δύσκολα αποδεικνύεται.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά να ρωτήσω κάτι γιατί δεν μου φαίνεται για διαμερισμάτωση....

 

Είναι 2 διαφορετικοί ιδιοκτήτες,το ένα 40τμ και το άλλο 60τμ....στα σχέδια είναι 2 διαφορετικά παντού φαίνεται χώρια....Για να είναι διαμερισμάτωση δεν πρέπει να ισχύει το εξής:κάποιος πήρε από τα 60τ.μ ή 40τ.μ κάποιο τμήμα η όλα τα τ.μ....Σε ποιο διαμέρισμα θα δηλωθεί ότι έχει κάνει την διαμερισμάτωση?Τα τ.μ δεν έχουν αλλάξει με την έννοια ότι πήρε από το άλλο διαμέρισμα κάποια τμ...έχει πέσει απλά ο τοίχος....

Link to comment
Share on other sites

Είναι κλασσική διαμερισμάτωση.

 

Θα κάνεις μία δήλωση και για τα δύο. Η ΥΔ και ΥΚ θα πάνε σε ένα ΦΚ ελέγχοντας με τα ποσοστά του 40Μ2. Θα επιλέξεις Κατηγορία 5.

 

ΑΝ θες βάζεις την διαμερισμάτωση Κατηγορία 4 σε ξεχωριστό ΦΚ (γλυτώνεις τον ελεγκτή δόμησης και επίσης μπορείς να πάρεις εξαιρεση από κατεδάφιση) ή την βάζεις στο ίδιο ΦΚ.

 

Η διαμερισμάτωση δεν πάει σε διαμέρισμα, πάει σε όροφο και καλύπτει και συνενώσεις.

 

Στην τεχνική σου έκθεση θα αναλύσεις αναλυτικά τι έχει συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα να θέσω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω:

σε κτίριο γραφείων,έχω γραφείο για τακτοποίηση 20.5 τμ, που στην κάτοψη ειναι 12,5τμ .Εχει καταληφθει ο ημιυπαίθριος.Εχω υπέρβαση δομησης >40%.

Στην κάτοψη υπάρχει τουαλέτα εντός του γραφειου ,όπου δεν εχει κατασκευαστεί,αλλά έχει καταληφθεί ο φωταγωγός της πολυκατοικίας 2 m2 και έχει w.c εκτός γραφειού,σε απόσταση 2.5μ από αυτό.

Μπορεί να υπαχθεί και να τακτοποιηθεί με τον 4178/13 και η αυθαιρεσία στον φωταγωγό με δήλωση τον οροφοιδιοκτητών της κάθετης ιδιοκτησίας ή απαιτείται η συμφωνία όλων των ιδιοκτητών του κτιρίου?

Εαν γίνεται,απαιτείται για την τακτοποιήση της αυθαιρεσίας στον φωταγωγό και δήλωση διαφορετικής διαμερισμάτωσης?

 

Σας ευχαριστώ πολύ

 

Υ/Γ:τα υπόλοιπα 3 γραφεία του ορόφου έχουν το ίδιο πρόβλημα!

Παρακαλώ συμπληρώστε ή διορθώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθει χαζη ερωτηση

Επειδη η πολλη επαφη με το ΤΕΕ-ΤΚΜ μαλλον κανει κακο σε οσα ξερουμε τοσον καιρο, θα ηθελα να επιβεβαιωσω το παρακατω :

 

Σε περιπτωση που διαμερισμα εχει φαει τμημα απο το διπλα διαμερισμα, μιλαμε για καθαρη περιπτωση διαμερισματωσης

 

Σε περιπτωση που διαμερισμα εχει φαει τμημα κοινοχρηστου (πλατυσκαλα, κλιμακοστασια, διαδρομο κλπ) μιλαμε για ΥΔΚΧ με πλειοψηφια συναινεσεων των ιδιοκτητων βασει χιλιοστων εκαστου.

 

Διαφωνουμε πουθενα?

 

Οσες φορες κατεληφθη κοινοχρηστος, μετα τη ληψη συναινεσεων το ρυθμισα με αυτον τον τροπο. Σημερα μου ειπανε πως και αυτο ειναι διαμερισματωση, επειδη αλλαζουν τα ορια της ιδιοκτησιας μου, εντος περιγραμματος της κατοψης.

 

Τοσον καιρο δε μιλαμε για ΥΔΚΧ οταν εχουμε καταληψη κοινοχρηστου?

 

Κανω καπου λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την ΥΔΚΧ εντός κοινοχρήστων δεν την έβαζα ποτέ. Την θεωρούσα μέρος της διαμερισμάτωσης και την αγνοούσα σαν ΥΔ. 

 

Και αλήθεια γιατί είναι ΥΔ ? Σύμφωνα με την άδεια σου, έχεις υπέρβαση δόμησης ? Λογικά όχι. 

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθει χαζη ερωτηση

Επειδη η πολλη επαφη με το ΤΕΕ-ΤΚΜ μαλλον κανει κακο σε οσα ξερουμε τοσον καιρο, θα ηθελα να επιβεβαιωσω το παρακατω :

ΝΑ ΤΙΣ ΚΟΨΕΙΣ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΑΥΤΕΣ. ΘΑ ΣΕ ΧΑΛΑΣΟΥΝ.....

Σε περιπτωση που διαμερισμα εχει φαει τμημα απο το διπλα διαμερισμα, μιλαμε για καθαρη περιπτωση διαμερισματωσης

ΝΑΙ

Σε περιπτωση που διαμερισμα εχει φαει τμημα κοινοχρηστου (πλατυσκαλα, κλιμακοστασια, διαδρομο κλπ) μιλαμε για ΥΔΚΧ με πλειοψηφια συναινεσεων των ιδιοκτητων βασει χιλιοστων εκαστου.

ΝΑΙ, ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗ ΓΛΥΤΩΣΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ ΣΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΗΣ ΣΥΣΤΑΣΗΣ

Διαφωνουμε πουθενα?

Οσες φορες κατεληφθη κοινοχρηστος, μετα τη ληψη συναινεσεων το ρυθμισα με αυτον τον τροπο. Σημερα μου ειπανε πως και αυτο ειναι διαμερισματωση, επειδη αλλαζουν τα ορια της ιδιοκτησιας μου, εντος περιγραμματος της κατοψης.

ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ....

Τοσον καιρο δε μιλαμε για ΥΔΚΧ οταν εχουμε καταληψη κοινοχρηστου?

ΝΑΙ

Κανω καπου λαθος?

ΠΡΟΧΩΡΑ ΓΕΡΑ....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.