Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

μια...καθαιρεσουλα μεσοτοιχιας  εχεις :smile:

 

με αναλυτικο...

 

το υπογειο ειναι ενα θεμα...

θεωρητικα αν δεν προβλεπονταν  ουτε στην αδεια ουτε στο εργολαβικο..

 

ειναι μια κατασκευη στο  "υπεδαφος"  της οικοδομης

 

το οποιο ειναι κατα νομο  κοινοχρηστο...

 

υγ

 

οπότε, αν το υπογειο περιλαμβανεται στα συμβολαια, το τακτοποιεις χωρις συναινεση

 

αν δεν  "φαινεται" πουθενα

 

χρειαζεσαι συναινεση....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι δεν είναι κοινόχρηστο γιατί υπάρχει και στη σύσταση. Όσον αφορά τη μεσοτοιχία, δηλαδή δε θεωρείς ότι είναι διαμερισμάτωση? Διαβάζοντας παλιότερες αναρτήσεις σου είδα το σκεπτικό σου, ωστόσο εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι διαμερισμάτωση. 

Η βασική μου απορία είναι:

αν μπορώ να έχω ένα φ.κ. ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 2 και ένα φ.κ. με διαμερισμάτωση για την οποία δε μπορεί να αποδειχθεί παλαιότητα?

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω δύο ιδιοκτήτες εκ των οποίων ο καθένας έχει το δικό του κατάστημα που φαίνεται στο Ε9 από το 1965 (ταυτίζεται με ημ/νία έκδοσης ο.α.). Τελικά όμως τα δύο καταστήματα έχουν γίνει ένα. Συν ότι υπάρχει υπόγειο που δε φαίνεται στην άδεια και φυσικά το δηλώνω με παλαιότητα προ 83 αλλά θα ήθελα να το βάλω κατηγορία 2.  Τη διαμερισμάτωση δε μπορώ να τη βάλω κατ.2 διότι παντού τα δηλώνουν σαν χωριστά καταστήματα....κι ας έγινε η συνένωση προ αμνημονεύτων...

 

φυσικα και τα δηλωνουν καθε ενας ξεχωριστα και στο Ε9 και στο Ε2

 

η ιδιοκτησια δεν αλλάζει, μονο και μονο επειδη γκρεμισαν την μεσοτοιχια...

 

Αλλά , αμα δεις το μισθωτηριο με το οποιο εκμισθωσαν τα καταστηματα, το πιο πιθανο ειναι να γραφει οτι καθε ενας εκμισθωνει το δικο του ακινητο..με δικαιωμα συνενωσης κλπκλπ

ή εν πασει περιπτωσει και ξεχωριστα μισθωτηρια  να εχουν, θα δεις απο πότε ο ενοικιαστης λειτουργει αυτο το εναιο καταστημα

απλο

υγ

αν θες να το δηλωσεις διαμερισματωση...ή καθαιρεση μεσοτοιχιας

 

δικη σου επιλογη...

Link to comment
Share on other sites

Άρα και πάλι η διαμερισμάτωση δεν πάει προ 83, άρα δε μπαίνει κατηγορία 2. Οπότε συνεχίζω με κατηγορία 5 αναγκαστικά. Σ' ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

μα γιατί η διαμερισμάτωση να μπει κατηγορία 5; αφού δεν έχεις ΥΔ,ΥΚ>40% και Υ>20% , εγώ θα το έβαζα κατηγορία 4

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της άποψης ότι κατ.5 στην διαμερισμάτωση κατ.5 δεν μπαίνει ποτέ γιατί για να υπάρχει διαμερισμάτωση υπάρχει και οικ. άδεια. Άρα κατ.4.

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού το υπόγειο από μόνο του δεν υπήρχε στην άδεια και έχει υπέρβαση >50% άρα παίρνει μαζί του και τη διαμερισμάτωση και πάνε και τα δύο κατηγορία 5.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το κριτήριο που εφαρμόσω για την κατηγοριοποίηση της διαμερισμάτωσης είναι αυτό της λοιπής παράβασης. Δηλαδή για κατ. 4 ή 5 το κριτήριο ειναι η υπάρξη οικ. αδείας και όχι το 40/40/20 για δόμηση/κάλυψη/ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.