Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα Δημήτρη πολύ σωστή επισήμανση

 

Αν η σύσταση περιγράφει το διαμέρισμα με την υπάρχουσα "αυθαιρεσία", προχωράει μόνος του.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδελφοι εγώ έχω περίπτωση διαμερισμάτωσης σε όροφο και κατηγορία 3 για μικροτροποποιήσεις στα ανοίγματα.Σε αυτή την περίπτωη το πρόγραμμα βγάζει 500 και για τις δύο περίπτώσεις.

Εκείνο που αναρωτιέμαι είναι τι γίνεται με τα σχέδια?που θα φάινονται οι αλλάγες στο σύστημα?Για την διαμερισμάτωση δεν διευκρινίζεται τη θα επισηνάπτεται?

Επιπλέον ενώ ο νόμος λέει οτι μπορεί ενας ιδιοκτήτης να δηλώσει αυθαιρεσιές εφολοκλήρο του ακινήτου με μια δήλωση εφοσον επιθυμεί...

έρχεται στην εγκύκλιο 3 να πεί οτι όταν υπάρχει σύσταση πρέπει να γίνονται ανεξάρτητες δηλώσεις για κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία.Εγώ έχω ίδιους αλλά 4 διαφορετκές ιδιοκτησίες.Τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι εγώ έχω περίπτωση διαμερισμάτωσης σε όροφο και κατηγορία 3 για μικροτροποποιήσεις στα ανοίγματα.Σε αυτή την περίπτωη το πρόγραμμα βγάζει 500 και για τις δύο περίπτώσεις.

Εκείνο που αναρωτιέμαι είναι τι γίνεται με τα σχέδια?που θα φάινονται οι αλλάγες στο σύστημα?Για την διαμερισμάτωση δεν διευκρινίζεται τη θα επισηνάπτεται?

Επιπλέον ενώ ο νόμος λέει οτι μπορεί ενας ιδιοκτήτης να δηλώσει αυθαιρεσιές εφολοκλήρο του ακινήτου με μια δήλωση εφοσον επιθυμεί...

έρχεται στην εγκύκλιο 3 να πεί οτι όταν υπάρχει σύσταση πρέπει να γίνονται ανεξάρτητες δηλώσεις για κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία.Εγώ έχω ίδιους αλλά 4 διαφορετκές ιδιοκτησίες.Τι κάνω?

συγνώμη διορθωση

"έχω ίδιους ιδοκτήτες αλλά 4 διαφορετικές ιδιοκτησίες.Τι κάνω?"

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, οι Α, Β, Γ έχουν όλοι μαζί (και οι τρεις) την ιδιοκτησία 1 και την ιδιοκτησία 2 και την ιδιοκτησία 3;;;;

Αν ναι, τότε μπορείς με μία δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, σε πολυκατοικια με ΟΑ 1976 εχει γινει διαμερισματωση στον 4 ο οροφο. δηλαδη το δ1 διαμερισμα απεσπασε ενα δωματιο του δ2 , αυτα βασει σχεδιων πολ/μιας. στην συσταση κλασικα οι κατοψεις ειναι η της πραγματικης καταστασης δηλαδη του πελατη μου το ακινητο δ1 μαζι με το δωματιο που εφαγε ¨απο το δ2¨ προφανως και εις γνωση του ιδιοκτητη του δ2. συν του οτι εχουν γινει και κατι μικροπαραβασεις κουφωματα κτλ. Η ερωτηση ειναι για να προχωρησει ο πελατης μου στην τακτοποιηση χρειαζεται και εγγραφη συνηγορια απο τον γειτωνα δ2?. Υπαρχει η περιπτωση αν και υπαρχουν συμβολαια να του αρνηθει και να μην μπορεσει να τακτοποιησει?και στις παραβασεις βαζς 2 λοιπες αν δεν κανω λαθος μια για διαμερισματωση και μια για κουφωματα αλλαγη?  ευχαριστω πολυ

Edited by gianmulti
Link to comment
Share on other sites

οπα συγγνωμη για το #366 βρηκα την απαντηση στοπαραρτημα 1 της εγκ. 3 αρθρο 23 παρ 10. καταβαλεται παραβολο 500 ανεξαρτητως συναινεσης υπολοιπων. απλα αμα συναινεσουν καλυπτονται και οι ιδιοι απο την υπαγωγη. και τωρα δημιουργειται  το ερωτημα αν εχουμε και λοιπη παραβαση περαν της διαμερισματωσης βαζουμε 2 διαφορετικα ΦΚ με μια λοιπη παραβαση το καθενα. αρα ενα χιλιαρικο προστιμο απο το οποιο να υποθεσω αφαιρειται το παραβολο. τα λεω σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, οι Α, Β, Γ έχουν όλοι μαζί (και οι τρεις) την ιδιοκτησία 1 και την ιδιοκτησία 2 και την ιδιοκτησία 3;;;;

Αν ναι, τότε μπορείς με μία δήλωση.

όχι το ισόγειο έχουν δύο αδέρφια τον Α΄ο ένας αδερφός και τον Β΄-Γ΄ο άλλος αδερφός.Αλλά επι όλου του ακινήτου παραμένει επικαρπωτρια η μητέρα.οπότε μπορω να τα δηλώσω στο όνομα της.

Στο ισόγειο ,α΄ έχω μονο δ.διαμερσμάτωση και κατηγορία 3 στον΄β΄γ΄έχω συννενωση αλλά και καποια υπερβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στην εξής περίπτωση:

Σχέδια σύστασης διαφορετικά από πολεοδομία στη διαμερισμάτωση

Επιδιώκω την συναίνεση όλων των ιδιοκτητών τους οποίους αφορά για να μοιραστεί το πρόστιμο

Παράλληλα έχει κλειστεί μέρος εσωτερικού κοινόχρηστου χώρου (διάδρομος) νόμιμα, με βάση την πράξη σύστασης, όπου επιτρέπει την ιδιοποίηση παρακείμενων κοινόχρηστων χώρων και φυσικά έχουν συναινέσει όλοι οι ιδιοκτήτες αφού αναφέρεται στην αρχική πράξη σύστασης και επικυρώθηκε με τροποποιητική.

Μπορώ να τα συμπεριλάβω όλα αυτά στην ίδια αίτηση για διαμερισμάτωση και να παραθέσω το σχέδιο της σύστασης (άδεια του '70 άρα πάω στην περίπτωση που παραπέμπει το ΥΠΕΚΑ σε απάντησή του προς το ΤΕΕ)?

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

ΥΓ για δυνατούς λύτες

 

ΦΕΚ 205/Δ/31-10-69 τροποποιεί το ΠΔ/23-10-28 (ΦΕΚ-229/Α/28) «Περί σχεδίων των εν ταις πόλεσι κλπ. ανεγειρομένων οικοδομών»

ως εξής:

 

ΑΡΘΡΟΝ-4. 
 
«Προκειμένου περί μεταβολής του αρχικώς υποβληθέντος σχεδίου του έργου συνισταμένης είτε εις ουσιώδη μεταβολήν του φορέως είτε εις αυξομείωσιν των εξωτερικών διαστάσεων του κτιρίου, ο εκτελών τούτο οφείλει προ πάσης ενάρξεως οιανδήποτε, παρά το υποβληθέν σχέδιον εργασίας, να υποβάλη προς την αρμοδίαν υπηρεσίαν τροποποιητικόν σχέδιον. 
Δεν απαιτείται η υποβολή τροποποιητικού σχεδίου προκειμένου περί μεταβολής των διαστάσεων των εσωτερικών χώρων του κτιρίου».

 

Άρα τυπικά ενώ πρέπει να συγκρίνω με τα αρχικά σχέδια της πολεοδομίας, δεν ήταν υποχρεωτική η ενημέρωση του φακέλου για τη διαμερισμάτωση, άρα γιατί να πρόκειται για αυθαιρεσία, και γιατί να μη μπορώ να ενημερώσω το φάκελλο τώρα και άρα να μην υποχρεωθεί να υπαχθεί στις διατάξεις του 4178?

Link to comment
Share on other sites

απάντηση στο #367.

κι εγώ είχα την ίδια απορία σχετικά με συνδυασμό μικροπαραβάσεων (αλλάγη κουφωμάτων και κλείσιμο ανόιγματος) το οποίο το κατηγοριοποιώ στην 3 και εν συνεχείά έχω και συννενωση δυο διαμερισμάτων ορόφου σε ένα.Αν τα βάλεις θα διαπιστώσεις ότι παραμένει 500 ευρώ...το είχα γράψει και στο #363!Ην διαμεριμάτωση ουτως η΄αλλίως πρέπει να πάει οπωσδήποτε με κατηγορία! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. θα ήθελα τη βοήθειά σας για την παρακάτω περίπτωση. Όροφος βάσει οικ. άδειας αποτελείται από 2 διαμερίσματα (ιδιοκτησία και τα 2 του ίδιου). Μέτα την κατασκευή, αυτά τα δύο διαμερίσματα μετατράπηκαν σε 4. Παράλληλα ''κλείστηκαν'' υμηυπαίθριοι χώροι, δημιουργήθηκαν νέα ανοίγματα και νέοι εξώστες. Πώς δηλώνονται οι παραπάνω παραβάσεις?

1. Διαφορετική διαμερισμάτωση στο ένα φύλλο καταγραφής, σε άλλο φύλλο καταγραφής ημηυπαίθριοι χώροι και αναλυτικός για τις λοιπές παραβάσεις?

2.  Κλείσιμό η/χ και αναλυτικός για τις λοιπές παραβάσεις χωρίς διαμερσμάτωση

 

το όλο θέμα δημιουργείται γιατί ο ιδιοκτήτης θέλει να μισθώσει το ένα διαμέρισμά και η Δ.Ο.Υ. δεν του θεωρεί το συμφωνητικό αφού το διαμέρισμα αυτό δεν φαίνεται στο Ε9.

 

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.