Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Λοιπόν, για να σας ξεμπερδέψω, στην πραγματικότητα έχω ένα ενιαίο κατάστημα ισογείου 130τ.μ. κι ένα υπόγειο επίσης 130 τ.μ.. Στη σύσταση φαίνονται 5 καταστήματα συνολικού εμβαδού 130 τμ με τα αντίστοιχα υπόγειά τους. Στην άδεια τα 5 καταστήματα ήταν 110τμ και υπήρχε ακάλυπτος 20 τμ. Αυτά! Βάζω σε όλα παλαιότητα προ 75 και λόγω υπέρβασης >100% αναγκαστικά βάζω κατηγορία 5. Και για όλα αυτά το πρόστιμο είναι 500 ευρώ.

διόρθωση: δεν μπορώ να έχω κατηγορία 5 και παλαιότητα προ 75....άρα αναγκαστικά βάζω παλαιότητα προ 82...

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω θεωρω οτι

αφου εχεις 5 ΟΙ -και μαλιστα διαφορετικων ιδιοκτητων...-

καθε καταστημα εχει επεκταθει στον ακαλυπτο αναλογα με τα τμ. που δειχνει το συμβολαιο,  σε σχεση με την ΟΑ

και καθε υπογειο, εχει χτισθει αυθαιρετα, αφου δεν αναφερεται  στην  αδεια και επισης εχει επεκταθει "υπογειως"..

 

Για τα 500 ευρω  "συνολικα" δξ απο πού βγαινουν...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

-βάζω ΥΔΚΧ και υπέρβαση κάλυψης για τα 20 τμ του ακαλύπτου

-βάζω 130 τμ ΥΔΒΧ για όλο το υπόγειο που δεν υπήρχε στην άδεια 

-βάζω 1 λοιπή παράβαση για τη διαμερισμάτωση ή τέλος πάντων για τις μεσοτοιχίες που έπεσαν 

Όλα αυτά τα κάνω σε 1 δήλωση (όπως μου είπατε σωστό είναι αυτό). Αν δηλώσω παλαιότητα προ 75 μου δίνει ως πρόστιμο 500 ευρώ...γι αυτό βάζω τώρα προ του 83 και μου βγάζει άλλο πρόστιμο, μάλλον αυτό είναι το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

κι αν "αυριο" ενας, θελησει να πουλησει ενα καταστημα ή κληρονομηθει και οι κληρονομοι του θελησουν να δηλωσουν τα ανεξαρτητα καταστηματα που κληρονομησαν, με το "κατωθι αυτου υπογειο"  το καθε  ενα...

 

απο που θα παρουν τα στοιχεια για το"πόσο" μεγαλωσε το καθε καταστημα

και πώς προεκυψε το   καθε τμημα υπογειου κατω απο καθε καταστημα..

 

αυτα

Link to comment
Share on other sites

Σε έχασα τώρα...αφού όλα φαίνονται στην κάτοψη της σύστασης όπως θα έπρεπε να είναι. Όπως είπε και ο ΚΑΝΑ πιο πάνω,  όποια στιγμή θέλουν ξαναβάζουν μεσοτοιχίες και τελειώνει η υπόθεση.  Προτείνεις να κάνω ξεχωριστές δηλώσεις δηλαδή? Γιατί νόμιζα ότι καταλήξαμε σε αυτό. Ως προς την παλαιότητα συμφωνείς να βάλω προ του 1982?

( :| συγγνώμη για τα απανωτά μηνύματα εκτός θέματος πλέον...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα! Πρώτη φορά αντιμετωπίζω διαμερισμάτωση και έχω κολλήσει. Οικοδομική άδεια 4όροφης οικοδομής του 1966. Στο ισόγειο φαίνονται 4 καταστήματα. Τα 2 από αυτά έχουν γίνει 1 ΚΥΕ (προ 1990), τα άλλα δυο ανήκουν σε τρίτους. Το αίτημα λοιπόν είναι να βγει άδεια λειτουργίας στο ΚΥΕ, το οποίο ασφαλώς φαίνεται παντού (ο.α. και ε9) ως 2 και μάλιστα το καθένα έχει άλλον ιδιοκτήτη. Οπότε ζητώ τα φώτα σας στα εξής:

  1. Κάνω μία δήλωση βάζοντας και τα 2 αυτά καταστήματα;
  2. Αν ναι ως ιδιοκτήτες φαίνονται αυτοί οι 2 και με τι ποσοστό ιδιοκτησίας ο καθένας;
  3. Τροποποίηση της οριζ. συστάσης και κτιματολόγιο γίνονται παράλληλα με τη δήλωση ή αργότερα;
  4. Τα άλλα 2 μαγαζιά τα δείχνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

σωστα τα δειχνουν οι ιδιοκτητες τους σαν ενα ο καθενας..

διοτι εχουν αγορασει αυτοτελη καταστηματα  και παραμενουν  αυτοτελη απο   αποψης ς ιδιοκτησιακου

ετσι τα δηλωσαν και στο κτηματολογιο.

 

εχουν  λειτουργικη συνενωση  με  καθαιρεση μεσοτοιχιας...

 

[και αυριο μπορουν να ξαναχτισουν - νομιμα- την μεσοτοιχια]

 

ουτε τροποποιηση της συστασης  θα κανεις ουτε αλλαγη στο κτηματολογιο....

 

Τα άλλα καταστηματα   δεν λες αν "εχουν"κατι  που να σε επηρεαζει...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε κάνω τη δήλωση στο 4178 και οι ιδιοκτήτες συμβολαιογραφικά δεν κάνουν τίποτα; Ούτε ο πίνακας αναλογιών αλλάζει; Και τη δήλωση την κάνω στο όνομα μόνο αυτών των 2 ιδιοκτητών; με τι ποσοστά ιδιοκτησίας;Τα άλλα καταστήματα ανήκουν σε τρίτους και δεν μπαίνουν στο περίγραμμα του ενιαίου αυτού χώρου που τακτοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο Δημήτρης έχει δίκιο όσον αφορά τον πίνακα και το κτηματολόγιο, μην κάνεις τίποτα.

 

Κάνε μία δήλωση για 1 διαμερισμάτωση, εκτός αν θες να το δηλώσεις σαν λοιπή παράβαση ως καθαίρεση της μεσοτοχίας.

 

Τα άλλα 2 μαγαζιά εφόσον δεν εμπλέκονται στην αδειοδότηση δε νομίζω να χρειάζεται να αποτυπωθούν, υποθέτω ότι θα προσκομίσεις στον φορέα αδειοδότησης κάποια αποτύπωση δικία σου η οποία θα απεικονίζει την

υφιστάμενη κατάσταση με τα συνενωμένα καταστήματα + τις όποιες διαρρυθμίσεις εντός αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.