Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εμενα η στοιχειοθετηση της Κατηγοριας 1 στη διαμερισματωση με απασχολει πιο πολυ, βασει των στοιχειων που παρεθεσα.

Τωρα, να διορθωθει η συσταση πηγαινοντας πισω ενα σωρο συμβολαια ειναι κομματακι δυσκολο.

Ετσι κι αλλιως στη Θεσσαλονικη τουλαχιστον, τα παλια συμβολαια ειχαν μονο μεικτη εμβαδομετρηση και οχι καθαρη.

Εν προκειμενω εδιναν 37 τ.μ. στο διαμερισματακι και 41 τ.μ. στο μπροστα.

Μεικτα.

Και να πεις να αλλαξει η συσταση, τα 37 και 41 αντιστοιχα δε θα αλλαζανε γιατι τα τετραγωνικα αυτα συμπεριεληφθησαν στη δομηση του 1959.

 

Οποτε μετα και την αγοραπωλησια που θα ακολουθησει, θα μεταβιβαστει διαμερισμα μεικτων 37 τ.μ. με πολεοδομικες παραβασεις τακτοποιημενες και με νεο σχεδιο που συνοδευει την τακτοποιηση και θα δειχνει το διαμερισμα ως εχει.

 

Δεν ξερω αν μενει κατι αλλο να κανω...

 

Ετσι κι αλλιως δεν υπαρχει περιπτωση ποτε κανεις να τεκμηριωσει παλαιοτητα διαμερισματωσης βασει συμβολαιογραφικου σχεδιου αν πρεπει να συμπιπτει ΠΛΗΡΩΣ με την πραγματικοτητα γιατι ολο και καποιες αποκλισεις θα υπαρχουν.

Το Point ειναι το σχεδιο να δειχνει σε μεγαλη προσεγγιση την πραγματικοτητα και την ουσια της διαμερισματωσης καθε φορα

 

Λεω κατι λαθος?

 

Αν κατάλαβα καλά, η πραγματικότητα ταυτίζεται με το σχέδιο της σύστασης, το 2ο (και πιο βρώμικο από τα δύο). Τώρα, αυτός ο προβληματισμός για διαμερισμάτωση ή κατηγορία 1, όποιο δρόμο και να διαλέξεις, 500€, απλά στην κατηγορία 1 λύνεις το πρόβλημα(; ) μόνο για το μπροστινό διαμέρισμα ενώ στην διαμερισμάτωση λύνεις όλο τον όροφο.

 

Μήπως σε καλύπτει η διάταξη του 11§6.α.iv;

«Θεωρείται ως κάτοψη για την εφαρμογή της παρούσας διάταξης, το σχέδιο κάτοψης, το οποίο προσαρτήθηκε στην πράξη σύστασης διηρημένων ιδιοκτησιών στις περιπτώσεις αυτοτελών οριζοντίων ή καθέτων ιδιοκτησιών, των οποίων η οικοδομική άδεια εκδόθηκε

προ της εφαρμογής του από 8.9.1983 προεδρικού διατάγματος (Δ΄ 394)»

(που ένας θεός ξέρει πως εφαρμόζεται αυτό...)

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πιστεύω ότι, το θέμα είναι απλό και λύνεται εύκολα με δήλωση διαφορετικής διαμερισμάτωσης ορόφου.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που υπαρχει κι αλλη παραβαση (αλλος ενας αναλυτικος για εξωστες και κουφωματα, επισης κατηγοριας 1), η διαμερισματωση μου θα δηλωθει ως 1 λοιπη πολεοδομικη παραβαση.

 

Θα επεξηγησω στην ΤΕ μου οτι προκειται για διαμερισματωση προφανως, απλως αν τη βαλω Κατηγορια 1, αφενος το προστιμο περιοριζεται στο 500αρικο (ασχετως αν εχω 2 λοιπες παραβασεις), αφετερου γλιτωνω απο κοπο καποιων σχεδιων.

 

Και η ερωτηση μου ητανε αν στοιχειοθετειται Κατηγορια 1 βασει αυτου του σχεδιου που προσαρταται στη συμβολαιογραφικη πραξη, παρα το σπασιματακι που κανει για την χωροθετηση των δυο εισοδων που στα συμβολαια εχει δοθει ως κοινοχρηστος.

 

Αν το σχεδιο της συστασης δε συμπιπτει πληρως με την πραγματικοτητα, δε μπορω να το ανεβασω ως κατοψη τψρινης καταστασης και εν προκειμενω θα το χρησιμοποιησω μονον ως αποδεικτικο παλαιοτητος.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην κατάλαβα καλα, το συνολικό πρόστιμο θα είναι οι λοιπές παραβάσεις που προκύπτουν από εξώστες κλπ συν μια ακομα λογω της διαμερισματωσης...

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μια μικρη βοηθεια γιατι απο το help desk του ΥΠΕΚΑ στο ΤΕΕ-ΤΚΜ πανε να με τρελανουν ειλικρινα....

 

Ας τα παρουμε απο την αρχη.

Διαφορετικη διαμερισματωση οροφου δηλωνεται με κλικαρισμενο το αντιστοιχο κουμπακι ΜΟΝΟ οταν ειναι η μοναδικη παραβαση και δεν υπαρχει η παραμικρη αλλη. Δε μου επιτρεπει το συστημα, εφοσον δεν ειναι η μοναδικη μου παραβαση να εχω κλικαρισμενο το κουμπακι.

 

Αν ειναι η μοναδικη μου παραβαση, ΠΡΕΠΕΙ να ειναι κατηγορια 2, 4 η 5 απαραιτητως. Δε συνδυαζεται με 1 και 3.

 

Σε περιπτωση που εχω διαμερισματωση μαζι με αλλη μια λοιπη πολεοδομικη παραβαση με αναλυτικη (οι μοναδικες μου αυθαιρεσιες), τοτε οφειλω να τη δηλωση ως μια λοιπη πολεοδομικη παραβαση, σε ξεχωριστο φυλλο καταγραφης, γραφοντας ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ στον τιτλο. Αυτη η λοιπη πολεοδομικη δε μπορει να παρει κατηγορια 1?

 

Εχω μια λοιπη πολεοδομικη παραβαση απο κουφωματα, εξωστες κλπ κλπ με αναλυτικο, στοιχειοθετημενα προ 75 και δηλωνεται Κατηγορια 1 βγαζοντας μου ενα 500αρικο παραβολο.

Η δευτερη λοιπη λογω διαμερισματωσης, ακριβως επειδη ειναι διαμερισματωση, μου ειπανε, δε μπορει να δηλωθει Κατηγορια 1 γιατι η Κατηγορια 1 βγαζει ΠΑΡΑΒΟΛΟ και οχι ΠΡΟΣΤΙΜΟ που θα πρεπει να εχει η διαμερισματωση και θα φαινεται οτι η διαμερισματωση δεν εχει πληρωθει, ακριβως γιατι δεν εχει πληρωθει προστιμο περαιτερω του παραβολου.

 

Σκοπος μου ητανε να τα δηλωσω ολα σε δυο ΦΚ Κατηγοριας 1 με ενα 500αρικο.

 

Ισχυει κατι τετοιο?

 

Δε δυναμαι να δηλωσω δυο λοιπες, μια με αναλυτικο και μια λογω διαμερισματωσης, και τις δυο με Κατηγορια 1?

Link to comment
Share on other sites

update μετά από διάφορα πειράματα κατέληξα στο εξής . αφού το σύστημα δεν δέχεται διαφορετική διαμερισμάτωση και προ του 75 (απορώ πως το σκέφτηκαν αυτό) έχεις 2 επιλογές :  

α)το δηλώνεις με διαφορετική διαμερισμάτωση αλλά κατηγορία 2 (εως 1982) σωστο αυτο

β)το δηλώνεις κατηγορία 1 (προ 75) και επιλέγεις λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις. αν η διαμερισματωση ειναι η μοναδικη σου παραβαση, ειτε το κανεις ετσι ειτε αλλιως ειναι η μια η αλλη.

και στις 2 περιπτωσεις μου βγάζει να πληρώσω το ανταποδοτικό τέλος 15€ και να προχωρήσω σε πληρωμή...θα το στείλω επιλέγοντας τη β..

Στην α) περιπτωση οντως σου βγαζει μηδενικο παραβολο, 15€ ανταποδοτικο και συνεχιζει με προστιμο. Στη β) περιπτωση βγαζει κανονικα 500€ παραβολο και 15€ ανταποδοτικο. Το δοκιμασα πριν λιγο

 

 

 

update2 κατόπιν email από το ΤΕΕ οπού τους ανέφερα το πρόβλημα της διαμερισμάτωσης για προ 75 έλαβα την εξής απάντηση : 

Για διαμερισμάτωση σε κτίριο προ του 75, θα δηλώσετε "Κατηγορία 1" και 1 λοιπή παράβαση (το σύστημα διορθώθηκε στο σημείο αυτό και εάν δηλώσετε μόνο διαμερισμάτωση στην κατηγορία 1 σας βγάζει το μήνυμα να το δηλώσετε ως μια λοιπή παράβαση).  

Στην περιγραφή της παράβασης μπορείτε να αναγράψετε "ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ" για να φαίνεται για τι είδους παράβαση πρόκειται.
Και αυτο σωστο ειναι αλλα και παλι μονο σε περιπτωση που η διαμερισματωση ειναι η μοναδικη μας παραβαση, διοτι ειτε προστιμο ειτε παραβολο, το 500αρικο θα πληρωθει. Τι γινεται ομως οταν εχεις κι αλλες παραβασεις κατηγοριας 1 και διαμερισματωση κατηγοριας 1? Κανονικα βγαινει ενα 500αρικο για ολα. Ομως μου μεταφερανε πως η διαμερισματωση πρεπει να ειναι μονη της, αυτουσια και να βγαλει ξεχωριστο προστιμο.
 
οι άνθρωποι μου απάντησαν σχετικά γρήγορα (κάτω απο 24ώρες) και  επιτέλους προχωράω χωρίς ερωτηματικό...

 

 

Ξετρυπωσα με τη βοηθεια φιλου αυτα τα δυο ποστ του παρελθοντος που αφορουν διαμερισματωσεις ως μοναδικες παραβασεις.

Με δεδομενο οτι το κουμπι κλικαρισμενο για διαμερισματωση ως μοναδικη παραβαση δε συνδυαζεται με κατηγορια 1 αλλα μονο με 2,4 και 5, νομιζω πως ειναι πιο σωστο η διαμερισματωση που οριζεται ως λοιπη πολεοδομικη παραβαση λογω υπαρξης κι αλλων παραβασεων να μπει ως μια απο τις αλλες 3 κατηγοριες και να πληρωθουν 300€ επιπλεον σε εφαπαξ καταβολη...

 

Γνωμες?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε Inzaghi πιστεύω ότι, μπορείς κάλλιστα να βάλεις 2 λοιπές παραβάσεις ως κατηγορία 1.

Αν δεν στο παίρνει κατηγορία 1, (2 λοιπές παραβάσεις) τότε βάλτο κατηγορία 2 και ξεμπερδεύεις με 800......

Link to comment
Share on other sites

Faethon αυτο που λες θα κανω.

 

Το θεμα ειναι οι κατηγοριες που θα βαλω στην καθε παραβαση

Γιατι αν τις πεταξω και τις δυο Κατηγορια 1 (μου το δεχεται κανονικα, δεν υπαρχει θεμα συστηματος) μου βγαζει ενα 500αρικο παραβολο, κατι που βασει ΤΕΕ ειναι λαθος γιατι η διαμερισματωση, μου ειπανε, ειναι ξεχωριστη παραβαση απο μονη της και εχει 500€ προστιμου που δεν συμψηφιζεται με το παραβολο αλλα αθροιζεται με τις λοιπες παραβασεις.

 

Οποτε συμφωνα με αυτους, μια λοιπη αλλης κατηγοριας μονο για διαμερισματωση (με δεδομενο κιολας οτι η διαμερισματωση σα κουμπι συνοδευεται μονο απο κατηγορια 2, 4 και 5) και μια λοιπη κατηγοριας 1 για τις αλλες παραβασεις εξωστων κλπ, για να μου βγαλει 500€ παραβολο και 500€ προστιμο και να φαινεται οτι εχω πληρωσει και τις δυο παραβασεις ξεχωριστα.

 

Κουλο μου ακουγεται και καθαρα εισπρακτικο, μιας και για αποδεδειγμενη κατηγορια 1 δε βρισκω λογο να τακτοποιησω τη διαμερισματωση με διαφορετικη κατηγορια μονο και μονο για να πληρωθει αυτουσια ξεχωριστα.

 

Τακτοποιωντας τη διαμερισματωση, οποιασδηποτε κατηγοριας, πρεπει ξεχωρα στον αναλυτικο μου να βαλω και τη διανοιξω της εξωθυρας ή καλυπτομαι απο τη διαμερισματωση, δειχνοντας στην στο σχεδιο με τις διαστασεις που πρεπει?

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ σου λέει βλακείες. Εφόσον ΟΛΕΣ σου οι παραβάσεις είναι προ του 1975, τότε πληρώνεις μόνο παράβολο 500 ευρώ ανά αυτοτελή (βάσει σύστασης) ιδιοκτησία και ΤΙΠΟΤΑ άλλο όσα "είδη" παραβάσεων και να έχεις όπως και αν είχες τα πάντα αυθαίρετα χωρίς καμία άδεια. Επιλέγεις κατηγορία 1 και γράφεις αναλυτικά τι παραβάσεις ρυθμίζεις.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.