Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

πρωτα θα δεις αν αυτη η "καταληψη" περλαμβανεται στο συμβολαιο..οπότε τακτοποιεις χωρις συναινεση

αν δεν περιλαμβανεται χρερισζεσαι συναινεση....

 

ως προς το ειδος της τακτοποιησης

 

ή το πας με ΥΔΚΧ  [γνωμη μιας πλευρας...με την οποια συμφωνω]

ή με αναλυτικο  [γνωμη της αλλης πλευρας]

 

δες δυο τρεις σελιδες πιο πανω τις σχετικες αναφορες

 

και   αποφασιζεις....

ευχαριστω πολυ αρα δεν πρέπει να βαζουμε διαμερισματωση... μαλλον αναλυτικός γιατί ΥΔΚΧ θα ήταν αν ο συγκεκριμμένος χώρος δεν είχε προσμετρήσει στον συντελεστή δόμησης....

Edited by APSP
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

 

να προσθεσω και  αυτο  το  πολύ  σημαντικο...απο τον φιλο 

dsworks

 

Διακεκριμένο Μέλος

  • photo-1092.jpg?_r=1398756856
  • Core Members
  • bullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.png
  • 692 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθήνα
  • Ειδικότητα:Διπλ. Αγρονόμος & Τοπογράφος Μηχ/κός
Offline

Δημοσίευση 17 Ιούλιος 2014 - 12:27

από επίσκεψη στο help desk

  • επέκταση διαμερίσματος σε κοινόκτητο χώρο που έχει μετρήσει στον ΣΔ: όχι υπέρβαση δόμησης,
  •  
  • ή διαμερισμάτωση [δικο μου σχολιο ...εδω,   λογικα,  αφορα την σπανια περιπτωση οπου φαινεται η "επεκταση" στα κοινοχρηστα]
  •  
  • ή αναλυτικός (ανάλογα με την συνθήκη της διαμερισμάτωσης, εγκύκλιος 4).
  •  
  • υπέρβαση ύψους μέχρι 5%, κατηγορία 3 (άρθρο 9.Γ.ιστ)

 

 

... and shatter every legend in my head...

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Στις κατόψεις κτιρίου (ΟΑ 1979) με 5 ισόγεια καταστήματα και αντίστοιχα πατάρια και υπόγεια δεν φαίνεται κανένας διαχωρισμός των καταστημάτων,σκάλες πρόσβασης προς πατάρι και υπόγειο, ούτε καν οι θέσεις των wc.

Αντίθετα όλα αυτά φαίνονται μόνο στα προσαρτημένα σχέδια της σύστασης ΟΙ που έγινε την ίδια χρονιά..1979.

Θεωρούνται αυθαίρετα;;

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

στην αδεια εχεις εναν ισογειο...ενιαιο χωρο

κατα την συσταση χωριστηκε σε 5 καταστηματα..

επομενως

 

εχεις διαμερισμάτωση οροφου

 

+ όσες άλλες αυθαιρεσιες εχει το καθε ενα απο αυτα

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ενδιαφέρει το 1 εκ των 5.

 

Αρα έχω:

1.Διαμερισμάτωση

2.1 λοιπή παράβαση και αναλυτικός; (wc στο υπόγειο + 2 σκάλες)

Link to comment
Share on other sites

πώς "δεν αλλαξαν"  τα ηλεκτρολογικα...

 

οταν οι γραμμες του δωματιου που προστεθηκε στο διπλανο...

συνδεονται με την γραμμη-ασφαλεια του νεου μεγαλου διαμερισματος

[το σχεδιο του ηλεκτρολογου, σημερα,  αν θελησεις να παρεις ρευμα, θα δειχνει  μια ιδιοκτησια μεγαλη και μια μικρη...

διαφορετικη απο την αδεια...]

 

Πώς δεν αλλαξαν τα μηχανολογικα...οταν εχει αλλαξει η μελετη θερμανσης  και στα δυο διαμερισματα..

 

[την ερωτηση...δεν την καταλαβα...και με μπερδεψε ποιος "δεν τσιμπαει"]

 

παντως...καραμπινατη να την πεις....πιστολατη να την πεις

 

ειναι  διαμερισματωση.....

"καραμπινατη" :smile:

 

Θα την κανεις...θα βαλεις τα σωστα σχεδια οπως ειναι σημερα τα διαμερισματα

και δεν φοβασαι τιποτε...

ούτε την "ταυτοτητα"....

Ολα νομιμοτατα.

Καλησπέρα, ερωτηση θα ήθελα να κάνω και εγώ για μια περίπτωση διαμερισμάτωσης. Δυο κατοικίες ισογείου περίπου 50 τ.μ. έκαστη συνενώνονται με άνοιγμα μιας εσωτερικής πλέον πόρτας. Δεν υπάρχει καμια άλλη τροποποίηση ως προς τα σχέδια της  Ο.Α. Αυτή θεωρείται ως διαφορετική διαμερισμάτωση και άρα 500ρικο ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

εχεις ΟΑ για δυο ισογεια διαμερισματα...

 

εγιναν συμβολαια και  ανηκουν σε ποιόν???

και πώς δηλωνονται σε Ε1, Ε2, Ε9???

 

μετα θα δουμε τι θα κανουμε με αυτη  την πορτα...

 

[γραψε και τη ειδικοτητα σου...] :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατοψη Πολεοδομιας του 1960 δειχνει 2 διαμερισματα στον οροφο, διαμπερη

Εν τελει κατασκευαστηκαν 4 γκαρσονιερες, δυο μπροστινες και δυο οπισθιες, από οσο μου μετεφεραν οι ιδιοκτητες

 

Υπαρχουν συμβολαια προ 1975 που περιγραφουν το διαμερισμα ως εχει τωρα και σε ενα εξ αυτων εχει επισυναφθει και κατοψη των δυο εκ των 4 διαμερισματων (το ενα διαμπερες που εσπασε σε προσθιο και οπισθιο) με καποιες μικροτροποποιησεις

(διδεται ενας χωρος 1,00Χ1,00 ως κοινοχρηστος στο διαδρομο για να τοποθετηθουν οι δυο εισοδοι των διαμερισματων ενω στην πραγματικοτητα εχει καταληφθει απο το δικο μου διαμερισμα και στην πολεοδομικη κατοψη ειναι τμημα του διαμπερους, μεγαλου διαμερισματος, αρα δε χρειαζομαι συναινεσεις)

 

Μπορω να ισχυριστω κατηγορια 1 στη διαμερισματωση (ως μια λοιπη παραβαση)? Εχει βαση με αυτα τα στοιχεια (συμβολαιο και κατοψη συμβολαιογραφικη)?

 

 

 

Δεν τις εχω δει τις κατοψεις, μου μεταφερθηκαν τηλεφωνικως οι πληροφοριες και γι αυτο δε μπορω να μπω σε περαιτερω λεπτομερειες ομως...

...αν η καταληψη του κοινοχρηστου απο το ενα διαμερισμα (βασει συμβολαιογραφικων σχεδιων) ειναι χωρος ηδη ενσωματωμενος στο μεγαλο διαμερισμα της πολεοδομικης κατοψης, νομιζω οχι απλα δε χρειαζεται συναινεση [ σωστο]  αλλα δε χρειαζεται καν τακτοποιηση...[μη σωστο]

 

Βασει πολεοδομικων σχεδιων, μοναχα ο,τι εξεχει αυτων τακτοποιειται.

 

Λαθος?  [...κατα το..ήμισυ] :smile: :-) :smile:

 

 

Επανερχομαι στο προ 20ημερου θεμα μου, παραθετοντας τα επιμαχα ποστ και ανεβαζοντας τα σχεδια.

Στην πολεοδομικη κατοψη της αδειας του 1959 φαινονται δυο διαμερισματα διαμπερη, μπρος πισω.

Στην πραγματικοτητα κατασκευαστηκανε 4 γκαρσονιερες, σπαζοντας τα διαμπερη σε μπροστινα και πισινα.

Στην συμβολαιογραφικη κατοψη φαινεται το σπασιμο του αριστερου διαμπερους διαμερισματος σε μπροστινη και πισινη γκαρσονιερα.

Το διαμερισμα που με ενδιαφερει ειναι το πανω (ΑΒΓΔΕ κλπ)

 

Η διαμερισματωση του οροφου ειναι καπως ετσι, με τη μονη διαφορα οτι το τετραγωνο που κανει σπασιμο για να χωρεσουν οι δυο εισοδοι (ΖΗΘ) εχει ενσωματωθει στο διαμερισμα μου και η εισοδος του ετερου διαμερισματος εχει μετατοπιστει πιο δεξια επι του διαδρομου.

Ομως το σπασιμο αυτο, μπορει να ειναι κοινοχρηστος θεωρητικα στο συμβολαιογραφικο, ομως ειναι μερος του μεγαλου διαμερισματος στο πολεοδομικο σχεδιο, οποτε δεν τιθεται θεμα συναινεσης μιας και πολεοδομικα ανηκει σε διαμερισμα. Τις ενδεχομενες υπερβασεις τις υπολογιζουμε βασει του πολεοδομικου σχεδιου, βασει του οποιου δεν υπαρχει καμια υπερβαση, παρα μονο διαχωρισμος του μεγαλου διαμερισματος σε δυο μικρα, ασχετα με το αν συμβολαιογραφικα δοθηκε ενα τμημα αυτων στα κοινοχρηστα για να τοποθετηθουν οι εισοδοι, πραγμα που δεν υλοποιηθηκε ποτε.

 

Μπορω, προφανως, να επικαλεστω διαμερισματωση (1 λοιπη παραβαση δηλαδη) κατηγοριας 1 θεωρωντας δημοσιο εγγραφο το σχεδιο του συμβολαιογραφου που επισυναπτεται σε πραξη του 1959, ετσι δεν ειναι?

 

Δε φανταζομαι το μικρο τετραγωνακι που μου εχωσε τις δυο εισοδους ο μηχανικος που εκανε το σχεδιο τοτε να μου δημιουργησει κανενα "θεμα" που ενσωματωθηκε στο διαμερισμα μου. Κατα τα λοιπα η περιγραφη στο συμβολαιο ειναι ιδια και οι λοιπες διαστασεις ειναι ολοιδιες... Τεκμηριωνεται η παλαιοτητα.

(το λεω υπο την εννοια του ενδεχομενου ισχυρισμου απο καποιον "κακοπροαιρετο" οτι η καταληψη του τετραγωνου των εισοδων πραγματοποιηθηκε μεταγενεστερα)

post-47080-0-84031700-1408472553_thumb.jpg

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Πολεοδομικά εχεις δίκιο.

Δεν θα πρέπει όμως να γίνει και τροποποίηση της σύστασης;

Πως θα μεταβιβασθεί κάρι που δεν υπαρχει στην σύσταση;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η στοιχειοθετηση της Κατηγοριας 1 στη διαμερισματωση με απασχολει πιο πολυ, βασει των στοιχειων που παρεθεσα.

Τωρα, να διορθωθει η συσταση πηγαινοντας πισω ενα σωρο συμβολαια ειναι κομματακι δυσκολο.

Ετσι κι αλλιως στη Θεσσαλονικη τουλαχιστον, τα παλια συμβολαια ειχαν μονο μεικτη εμβαδομετρηση και οχι καθαρη.

Εν προκειμενω εδιναν 37 τ.μ. στο διαμερισματακι και 41 τ.μ. στο μπροστα.

Μεικτα.

Και να πεις να αλλαξει η συσταση, τα 37 και 41 αντιστοιχα δε θα αλλαζανε γιατι τα τετραγωνικα αυτα συμπεριεληφθησαν στη δομηση του 1959.

 

Οποτε μετα και την αγοραπωλησια που θα ακολουθησει, θα μεταβιβαστει διαμερισμα μεικτων 37 τ.μ. με πολεοδομικες παραβασεις τακτοποιημενες και με νεο σχεδιο που συνοδευει την τακτοποιηση και θα δειχνει το διαμερισμα ως εχει.

 

Δεν ξερω αν μενει κατι αλλο να κανω...

 

Ετσι κι αλλιως δεν υπαρχει περιπτωση ποτε κανεις να τεκμηριωσει παλαιοτητα διαμερισματωσης βασει συμβολαιογραφικου σχεδιου αν πρεπει να συμπιπτει ΠΛΗΡΩΣ με την πραγματικοτητα γιατι ολο και καποιες αποκλισεις θα υπαρχουν.

Το Point ειναι το σχεδιο να δειχνει σε μεγαλη προσεγγιση την πραγματικοτητα και την ουσια της διαμερισματωσης καθε φορα

 

Λεω κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.