Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Τώρα είδα ότι πρόκειται για 1 κατάστημα και όχι για 3....

 

Σε κάθε περίπτωση η διαμερισμάτωση σε καλύπτει, εκτός να έχεις και άλλες παραβάσεις.

 

Όταν λες "στα υπόλοιπα, τι εννοείς;"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε καθένα από τα τρία καταστήματα έχω πατάρι... Οπότε είναι άλλη αυθαιρεσία...

Τακτοποιώ το πατάρι στο καθένα, μία διαμερισμάτωση στο καθένα (ή μία συνολικά) και είμαι οκ;

Τρεις δηλώσεις όμως θέλουμε!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι της άποψης ότι 1 διαμερισμάτωσε σε καλύπτει.

 

Εννοείται ότι θέλουνε και τακτοποίηση τα πατάρια.

 

Υπάρχει μια αναντιστοχία μεταξύ της υφιστάμενης κατάστασης (1 κατάστημα) και των βεβαίωσεων που ζητάει ο συμβ/φος; Το συζήτησες μαζί του;

Link to comment
Share on other sites

Ο συμβολαιογράφος ζητάει 3 δηλώσεις γιατί δεν θέλει να κάνει τροποποίηση της οριζοντίου μιας και ο αγοραστής θέλει να έχει τρία καταστήματα...

Εγώ όμως θα πρέπει σε κάθε βεβαίωση να δείξω διαμερισμάτωση!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε, αφού και στο άλλο νήμα που ρωτάς με τα πατάρια από ότι φαίνεται θα βάλεις και μια λοιπή παράβαση για τις κλίμακες πρόσβασης στα πατάρια, βάλε στον αναλυτικό που θα φτιάξεις και τις καθαιρέσεις των διαχωριστικών τοίχων μεταξύ των καταστημάτων αφού δεν κοστίζει τίποτα παραπάνω ως πρόστιμο...

 

Έτσι έχεις και διαμερισμάτωση και καλύπτεις και τις αυθαίρετες εργασίες συνένωσης των κατ/των. Από την συμβ/φο ζήτα να μνημονεύσει στα συμβόλαια τον α/α της δήλωσης και τις αυθαιρεσίες που τακτοποιήθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω: Στην άδεια φαίνονται 5 και στην οριζόντιο 3 ενώ στην πραγματικότητα είναι ένα...

 

Μπορώ να κάνω τρεις δηλώσεις για τα τρία καταστήματα και να περάσω και παράβαση διαμερισμάτωσης; Έτσι είμαι οκ;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.

 

Σε ισόγειο οικοδομής που χτίστηκε προ του 83 υπάρχουν 2 ΟΙ διαφορετικών ιδιοκτητών Α και Β οι οποίες σύμφωνα με την ΟΑ έχουν εμβαδόν 50τμ η κάθε μια.

 

Στην πραγματικότητα τα εμβαδά είναι:

Α= 80τμ (τα επιπλέον 30τμ προέκυψαν από διαμερισμάτωση (10τμ) και υπέρβαση των διαστάσεων σε σχέση με την ΟΑ (20τμ)

Β=40τμ

 

Όπως το σκέφτομαι έχουμε ένα ΦΚ με

- 20τμ ΥΔ και ΥΚ

- 1 λοιπή παράβαση

 

Ωστόσο για τον υπολογισμό της κατηγορίας και των συντελεστών για την ιδιοκτησία Α τι χρησιμοποιώ ως αριθμητή? 

- 10+20 =30τμ ή

- 20 τμ??

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

όπως προειπε και ο ακις

 

εχεις αδεια και κατοψη για 5 καταστηματα, αλλα στην συσταση τα τρια απο αυτα συνενωθηκαν σε  ενα...αυτο ειναι διαμερισματωση.-

 

Επρεπε να εχεις μεσοιτοιχιες μεταξυ αυτου και των αλλων δυο.

Ειτε εξ αρχης ειτε μεταγενεστερα τις εχεις γκρεμισει

Αρα τακτοποιεις τις καθαιρεσεις αυτες και εχεις

 μια παραβαση η διαμερισματωση και μια οι καθαιρεσεις των τοιχων μεταξυ του 1 προς 2  και 2 προς 3,  πλεον οσων αλλων  εχει καθε μια ΟΙ...απο μονη της .

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

βάζεις τα 20 τ.μ....

τα 10 τ.μ δεν θα μπουν γιατί τα καλύπτει η λοιπή παράβαση....είναι τ.μ   με  σ.δ  που απλά άλλαξαν   ιδιοκτησία

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Έχω την εξής περίπτωση:

Βεβαίωση  διαμερίσματος Α' ορόφου(πώληση). Ο όροφος αποτελείται από 2 διαμερίσματα (διαφορετικών ιδιοκτητών) και κλιμακοστάσιο. Το κλιμακοστάσιο σε σχέση με την εγκεκριμένη κάτοψη έχει μετατοπιστεί κατά 0,70 μ. εις βάρος του διαμερίσματος για το οποίο ζητείται η βεβαίωση κι ένα δωμάτιο του συγκεκριμένου διαμερίσματος έχει μεγαλώσει κατά 0,50 μ. εις βάρος του όμορου διαμερίσματος.

Το διαμέρισμα στην Ο.Α. φαίνεται 67,50 τ.μ. και με αυτές τις αλλαγές είναι 65,50 τ.μ. 

Οι κατόψεις της σύστασης Ο.Ι. είναι ίδιες  με τις Ο.Α.

Μπορώ να υποβάλω φάκελο τακτοποίησης (διαμερισματωση) μόνο για το εν λόγω διαμέρισμα και κατόπιν να εκδώσω τη βεβαίωση;

Θα πρέπει να έχω και τη συναίνεση του όμορου ιδιοκτήτη;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.