Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

εχω αδεια του 1970 οπου στο ισογειο φαινονται 2 καταστηματα. 

στην πραγματικοτητα ομως δεν υπαρχει χωρισμα και ειναι ενα ενιαιο καταστημα.

αρα φαινεται να εχω διαμερισματωση. 

 

 

υπαρχουν συμβολαια για "ενα" ή "δυο"  και ποιος ειναι ιδιοκτητης??

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περίπτωση 2  όμορων Ο.Ι  Ι1 και Ι2.Στην άδεια (1976) η Ι1 έχει Ε1=60m2 και η Ι2 Ε2=60m2.Στην πράξη Ι1 "πήρε" 10m2 από την Ι2 αποκτώντας ένα δωμάτιο παραπάνω.Στα συμβόλαια αλλά και στη σύσταση η Ι1 έχει Ε1=70m2 και η Ι2 Ε2=50m2,χωρίς όμως να υπάρχει σχέδιο που συνοδεύει τη σύσταση.
Εγώ τακτοποιώ την Ι1, η οποία έχει και κάτι άλλα ψηλά (κατασκευή ισόγειας αποθήκης σε χώρο αποκλειστικής της χρήσης).Σκέφτομαι να αντιμετωπίσω τα 10m2 ως διαμερισμάτωση με 1 λοιπή παράβαση,αφού δεν είναι η μοναδική παράβαση της Ο.Ι,ενώ συναίνεση λογικά δε χρειάζομαι σωστά?) και την αποθήκη κανονικά με ΥΔ,ΥΚ.

Το θεωρείτε σωστό συνάδελφοι ή θα τα πηγαίνατε όλα με ΥΔ+ΥΚ?
Επίσης,στη θεωρητική περίπτωση που η σύσταση και τα συμβόλαια ανέφεραν τα m2 της άδειας και όχι της πραγματικότητας τότε προφανώς και θα ήθελα συναίνεση?

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά συμφωνώ με την 1η σου αντιμετώπιση δηλ. διαμερισμάτωση ως λοιπή παράβαση και η αποθήκη με ΥΔ+ΥΚ άνευ συναίνεσης αφού έχεις αποκλειστική χρήση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Παραπάνω ρώτησα: Σε ένα υπόγειο έχω διαφορετική διαμερισμάτωση αλλά έχω και ξεμπάζωμα... Περνάω δύο παραβάσεις (μία για την διαμερισμάτωση και άλλη μία με αναλυτικό για το ξεμπάζωμα) ή μία (με αναλυτικό και για τα δύο);

 

Αλλά στο σύστημα μου βγάζει: Η "Διαφορετική διαμερισμάτωση/Χωροθέτηση θέσεων Στάθμευσης" επιλέγεται μόνο αν αποτελεί την μοναδική παράβαση σε κτίρια με οικοδομική άδεια διαφορετικά δηλώνεται ως λοιπή παράβαση.

Edited by af.civileng
Link to comment
Share on other sites

η διαμερισμάτωση αναγκαστικά θα καταχωρηθεί ως μια ξεχωριστή (επιπλέον) λοιπή παράβαση.

Δες σχετικές οδηγίες και από το εγχειρίδιο χρήσης του ΤΕΕ. 

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα σωστά σε προειδοποιεί, θα πρέπει να φτιάξεις 2ο φύλλο καταγραφής και εκεί να βάλεις την διαμερισμάτωση ως λοιπή παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω αυτό... Απλά δεν μου επιτρέπει να το βάλω σε άλλο φύλλο καταγραφής! Τι κάνω; Σε ένα φύλλο καταγραφής με τίτλο "Διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου και λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις" περνάω στον αριθμό το νούμερο "2"?

Link to comment
Share on other sites

Ναι και λογικά θα πρέπει να ξε-τικάρεις και το διαφορετική διαμερισμάτωση γι' αυτό σου βγάζει το μήνυμα. Για δοκίμασε έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε ξεχωριστά φύλλα καταγραφής πάλι απλά αντί να τικάρω την επιλογή της διαμερισμάτωσης την βάζω σαν μία λοιπή παράβαση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.