Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

έχω περίπτωση όπου μεζονέτα όπως φαίνεται στην άδεια έχει γίνει δύο διαφορετικά διαμερίσματα, ένα ανά όροφο.

η μεζονέτα καλύπτει το μισό όροφο (δίπλα υπάρχει διαμέρισμα).

 

να υποθέσω ότι αν δεν υπάρχει αλλαγή στις μεσοτοιχίες δεν έχω διαμερισμάτωση αλλά αναλυτικό???

 

 υποτιθεται οτι,  καθε οροφος της αρχικης "μεζονεττας"  ειχε εξ αρχης  προσβαση στο κοινοχρηστο κλιμακοστασιο  της οικοδομης. με εξωπορτα ανα οροφο.....και δεν ανοιξε  "πληγες" εκ των υστερων...

 

εχεις μια καταργηση τρυπας-σκαλας

 

για "διαμερισματωση" το ψαχνεις...μαλλον δεν υπαρχει τετοιο θεμα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...ως προς τα όρια της ιδιοκτησίας στην τομή. Θα συμφωνήσω ως προς την διαμερισμάτωση αφού έχουν τροποποιηθεί τα όρια της ιδιοκτησίας. Μία μεζονέτα έγινε δύο διαμερίσματα με ξεχωριστή εισοδο από το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο (που δεν νομίζω να ειχε δύο εισόδους - αυτό μένει να μας το διευκρινίσει ο antnatal).

Διαμερισμάτωση δεν θα υπολογίζαμε για ένα διαμέρισμα που έγινε δύο;

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει αναφερθει   στην  ερωτηση, οτι  καποιο  τμημα της -πρωην- μεζονετας,  εχει "μετατοπισθει" υπερ ή κατα του διπλανου διαμερισματος του αντιστοιχου οροφου.

 

ετσι προκυπτει απο την αρχικη ερωτηση...ή, τουλαχιστον,  δεν ετεθη εξ αρχης.

 

και εχει  εξ αρχής ερωτηθει,   ανω # 2351

 

"για "διαμερισματωση" το ψαχνεις...μαλλον δεν υπαρχει τετοιο θεμα.."

 

εδιτ

και να συμπληρωσω ως προς  αυτο του   jbosdas

 

"Διαμερισμάτωση δεν θα υπολογίζαμε για ένα διαμέρισμα που έγινε δύο;"

 

ναι,  αλλά στον ιδιο οροφο...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ως προς τα όρια της ομοεπίπεδης ιδιοκτησίας να μην έχουν αλλάξει τα όρια αλλά ως προς τα όρια της ιδιοκτησίας στην τομή, έχουν αλλάξει.

Για το "στον ίδιο όροφο" Δημήτρη, δεν συμφωνώ επειδή μία ιδιοκτησία δεν ορίζεται μόνο από το οριζόντιο επίπεδο, αλλά κ από το κάθετο. Εχουν προκύψει δύο διαμερίσματα, δυο διαφορετικές ιδιοκτησίες.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικηο  οτι αλλαζουν τα διαμερισματα

αλλα ο 4178 μιλαει για διαφορετικη διαμερισματωση οροφου...και αυτον ακολουθουμε...

 

την διαφοροποιηση μιας διοροφης μεζονεττας απο μια σε δυο, με κλεισιμο της τρυπας και καταργηση της σκαλας

ή την συνενωση δυο διαμερισματων πανω-κατω με δημιουργια τρυπας και  σκαλας

δεν την θεωρει διαμερισματωση

 

εδιτ

για να το συμπληρωσω....

 

αν καθε "κοματι" σε καθε οροφο δεν εχει "πειραξει" το διπλανο   δεν υπαρχει θεμα διαμερισματωσης

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μαλιστα!. Το επίμαχο σημείο ειναι λοιπόν στην λέξη ..."ορόφου".

 

Αντιλαμβανομαι παντως κ θεωρώ σωστό, δικαιο κλπ...  οτι με την διανοιξη μίας νέας πόρτας εισόδου στον όροφο, έχω τροποποιηση διαμερίσματος στον όροφο, αρα κ διαμερισμάτωση.

Το αντίθετο  θα μπορούσε να συμβεί και με την αφαίρεση μίας πόρτας εισόδου στο διαμέρισμα του ορόφου (την συνένωση δηλαδή του πάνω -κατω).

 

Οπότε αν υποθέσω οτι υπάρχει καταπάτηση με μεταφορα της μεσοτοιχίας κατά 50εκ μίας ιδιοκτησίας ειμαι αυθαίρετος, ενώ άν εχω μία τριώροφη μεζονέτα κ την κόψω σε τρία διαμερίσματα ειμαι εντός νομικού πλαισίου.

 

Χρειαζομαι νεράκι για να το καταπιώ.

Το νερό της εμπειρίας ενασχόλησης με τον 4178.

εις υγεία!

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

συνηθως αυτες οι περιεργες μεζονεττες σε πολυκατοικια ειναι επιθυμιες περιεργων οικοπεδουχων...

Την συναντησα την περιπτωση προσφατα και μαλιστα αυτοι ειχαν καταργησει την εισοδο στον 2ο οροφο και εκει εκαναν ντουλαπα  και ..υπερηφανευονταν οτι "εχει και επι πλεον ντουλαπες..." :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

και εμπαιναν μονον απο τον 1ο οροφο...κατ' ουσια στον 3ο 2ο οροφο ηταν ¨αποκλεισμενοι" με ολη τη σημασια της λεξης.

Περιττο να πώ οτι ο αγοραστης εφυγε εντρομος...

 

Το αν υπηρχε πορτα και στους δυο οροφους, το εθεσα εξ αρχης.

 

 Κατ'  αρχάς,  πολεοδομικα,   δεν φαινεται οτι ειναι δυνατον να εγκριθει  διαμερισμα με πανω οροφο τυφλο

και κατω με μια εξωπορτα προς τον διαδρομο.

 

Αλλα, ακομα και εάν η διανοιξη εξωπορτας   εγινε "μετα"   αυτο δεν ειναι διαμερισματωση.

 

ωρα για  νερακι...και καφε :smile:

 

τις καλημερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.