Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Επομένως η νομιμότητα του χώρου απο πολεοδομική άποψη είναι εντάξει το θέμα είναι σε ποιον ανήκει τι και τι είναι κοινόχρηστο. Για μένα πρόβλημα έχει η σύσταση που έχει γίνει και αυτή πρέπει να τροποποιηθεί.

Αν δεν τροποποιηθεί η σύσταση και εφόσον η νομιμότητα του χώρου από πολεοδομική άποψη είναι εντάξει εγώ μπορώ να δώσω βεβαίωση (η ύπαρξη του λέβητα δεν επηρεάζει δόμηση - κάλυψη - ύψος)? Ή πρέπει να γίνει διαμερισμάτωση και να χτιστεί ο ενδιάμεσος τοίχος για να συμφωνεί η σύσταση με την πολεοδομία?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχεις ενα υπογειο, ενιαιο στην αδεια

ενιαιο και σημερα

εγινε συσταση και χωρισθηκε σε δυο τμηματα

στο δικο σου "περιεχεται" και το  κοινοχρηστο λεβητοστασιο

 

Φυσικα κανενας απο ολους οσους συμμετειχαν στο συμβολαιο  δεν ειδε τα αβγδεζα  στην κατοψη  οτι περιειχαν και κοινοχρηστα μερη...και οτι η κατοψη δεν ειχε σφραγιδες   !!!!! :mrgreen: :mrgreen:

Το πιο απλο ειναι να πεις οτι εχεις ενα τμημα δικο σου και μεσα σε αυτο υπαρχει ενα κοινοχρηστο..

 

θαδμα

 

τωρα, τι λεβητοστασιο ειναι αυτο και που ο καυστηρας και ο λεβητας και πού η δεξαμενη  και πού η "περιτοιχησή "  της

ειναι κι αυτο ενα θεμα

 

Πλεον αυτων

θεωρητικα υπηρχε στην αδεια ενας χωρος  εγινε δύο, αρα εχεις διαμερισματωση που την κανεις χωρις να ρωτησεις τον αλλον.

  επρεπε να εχει γινει η μεσοτοιχια -δεν εγινε ή εγινε και καταδεφισθηκε

εχεις μια παραβαση μη χτισιματος ή κατεδαφισης

 

Σημειωνεις οτι μεσα στο δικο σου υπαρχει ενα  τμημα   αβγδεα κοινοχρηστο λεβητοστασιο και οχι δικο σου

 .....προφανως αυτο δεν το μεταβιβαζεις...

 

Τα υπολοιπα και τα πώς θα το γραψει θα τα δεις τον συμβ/φο.

 

υγ

κανε μια απλη σχεδιαση των "τμηματων"...καπου πρεπει να υπαρχει και κοινοχρηστος διαδρομος ή σκαλα εσωτερικη κλπκλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, καταλαβαίνω ότι είναι ένα θέμα περίπλοκο νομικά έχοντας μια σύσταση που δε λογάριασε κοινόχρηστα και μοίρασε χώρους που επι της ουσίας απο ότι καταλαβαίνω δεν υλοποιήθηκαν ποτε. Στο πως ακριβώς μπορεί να λυθεί δεν έχω σαφή απάντηση.

 

Όσον αφορά την τακτοποίηση όμως, η σύγκριση των μεγεθών γίνεται συγκρίνοντας την υφιστάμενη κατάσταση με τις εγκεκριμένες μελέτες της οικοδομικής άδειας και όχι με τα σχέδια της σύστασης!

Εδώ έχω ένα σχέδιο της οικοδομικής άδειας που ταυτίζεται με την υφιστάμενη κατάσταση. Τι θα τακτοποιήσω λοιπόν??

 

Ποια είναι η παράβαση μη χτισίματος ή κατεδάφισης; Σε σχέση με τί; Με τη σύσταση; Η σύσταση από που κι ως που έχει δικαιοδοσία να ορίζει πολεοδομικές αλλαγές;

Και δηλαδή αν μια σύσταση περιγράφει χώρους που δεν υπάρχουν στην άδεια αλλά ουτε και στην πραγματικότητα, θα πρέπει να τακτοποιήσω την ανυπαρξία τους;;

Link to comment
Share on other sites

dimitri καλημέρα.

σ΄αυτή την διαμερισμάτωση του υπογειου ,  η συμβολαιογράφος μου είπε οτι δεν επρεπε να κανω ΔΔ επειδή το υπόγειο δεν μπαίνει στον συντελεστη γιατι και η βεβαιωση αφορα ΥΔ, ΥΚ, ΥΥ . εχει δίκιο ? επίσης πρέπει να γίνει τροπ/ση της σύστασης τώρα.

Τώρα που πλήρωσε το πρόστιμο της ΔΔ ο ιδιοκτητης μπορούν να ενταχθούν και οι υπόλοιποι ιδιοκτητες στην ίδια δηλωση να μοιραστουν το προστιμο τουλάχιστον.

Η αποθήκη είναι ανεξάρτητη οριζ. ιδ. , έχει 2 χιλιοστά.

 

αν εννοεις το παραπανω,....

 

σε τι να κανει τροποποιηση ΟΙ?

 

εχεις συμβολαιο με αποθηκες με χιλιοστα...ειναι διαφορετικες απο ό,τι στην αδεια -ή η αδεια εδειχνε εναν ενιαιο χωρο και εγιναν περισσοτερες-

και περιγραφονται στο συμβολαιο

 

αν υπαρχει κατι αλλο

θεσε την ερωτηση εξ αρχης...

 

αμα  βρουμε τον ντορο...βρισκουμε και τον λυκο

Link to comment
Share on other sites

αν εννοεις το παραπανω,....

 

σε τι να κανει τροποποιηση ΟΙ?

 

εχεις συμβολαιο με αποθηκες με χιλιοστα...ειναι διαφορετικες απο ό,τι στην αδεια -ή η αδεια εδειχνε εναν ενιαιο χωρο και εγιναν περισσοτερες-

και περιγραφονται στο συμβολαιο

 

αν υπαρχει κατι αλλο

θεσε την ερωτηση εξ αρχης...

 

αμα  βρουμε τον ντορο...βρισκουμε και τον λυκο

η αποθήκη του πελάτη βρέθηκε 13 τ.μ. αντι για 8 τ.μ., εκανα ΔΔ γιατι η αποθήκη εισχωρει σε μια αλλη. Και ολες οι αποθήκες είναι μεγαλύτερες σχετικα με το σχεδιο της αδείας. Μπορούσα να δώσω βεβαίωση χωρις ΔΔ ειπε η συμβολ/φος γιατι το υπόγειο δεν μπαινει στην δομηση.

Και η κατοψη της συστασης ειναι η ιδια με της αδείας, δηλ. με τα λιγότερα μετρα.

Edited by psycho
Link to comment
Share on other sites

κανε μια απλη σχεδιαση των "τμηματων"...καπου πρεπει να υπαρχει και κοινοχρηστος διαδρομος ή σκαλα εσωτερικη κλπκλπ.

 

Ούτε κοινόχρηστος διάδρομος υπάρχει ούτε σκάλα εσωτερική. Όπως φαίνεται και από τα πρόχειρα σχέδια η πρόσβαση στο υπόγειο είναι από τον ακάλυπτο χώρο. Μια λεπτομέρεια είναι ότι το λεβητοστάσιο στην υπάρχουσα κατάσταση έχει αλλάξει θέση σε σχέση με την κάτοψη της πολεοδομίας. Αυτό αποτελεί παρανομία? Επίσης η κάτοψη της ΣΟΙ αγνοεί πλήρως την ύπαρξη λεβητοστασίου.

 

Εφόσον δεν μπορεί να αλλαχτεί η υπάρχουσα κατάσταση, το σωστό θα ήταν να γίνουν οικοδομικές εργασίες και τροποποίηση της ΣΟΙ ούτως ώστε να δοθεί το λεβητοστάσιο και μια λωρίδα διαδρόμου προς αυτό σε κοινή χρήση, και το υπόλοιπο υπόγειο που περρισεύει να διαιρεθεί με κάποιον τρόπο σε αποθήκες 50-50 για τους δύο ιδιοκτήτες. Αυτό όμως απαιτεί πολλά έξοδα και συναινέσεις.

 

Γυρνάω λοιπόν στο αρχικό μου ερώτημα:

- Αν μείνει το υπόγειο ως έχει εγώ μπορώ να δώσω βεβαίωση μεταβίβασης για την αποθήκη Υ1?

- ή απαιτείται διαμερισμάτωση και χτισίματα πρώτα?

- ή ακόμα και αν γίνουν διαμερισμάτωση - οικοδομικές εργασίες, η ύπαρξη του κοινόχρηστου λεβητοστασίου μέσα στην αποθήκη του πελάτη μου μου δημιουργεί πρόβλημα για το οποίο μπορεί να κληθώ μελλοντικά να δώσω εξηγήσεις (πχ σε περίπτωση που επέλθει δικαστική διαμάχη αν ο νέος ιδιοκτήτης κλείσει την αποθήκη Υ1 μαζί με το λεβητοστάσιο μέσα σε αυτήν και δεν επιτρέπει την είσοδο στον ιδιοκτήτη της αποθήκης Υ2)?

KATOPSI POLEODOMIAS.pdf

KATOPSI SYSTASHS ORIZONTIOY.pdf

YPARXOYSA KATASTASH.pdf

Link to comment
Share on other sites

η αποθήκη του πελάτη βρέθηκε 13 τ.μ. αντι για 8 τ.μ., εκανα ΔΔ γιατι η αποθήκη εισχωρει σε μια αλλη. Και ολες οι αποθήκες είναι μεγαλύτερες σχετικα με το σχεδιο της αδείας. Μπορούσα να δώσω βεβαίωση χωρις ΔΔ ειπε η συμβολ/φος γιατι το υπόγειο δεν μπαινει στην δομηση.

Και η κατοψη της συστασης ειναι η ιδια με της αδείας, δηλ. με τα λιγότερα μετρα.

τωρα,

....να αντιπαρατιθεμεθα με τους φιλους συμβ/φους σε αλλα θεματα

και λογικο  και εποικοδομητικο ειναι....

Αλλα να μου λεει η δικη σου οτι,

για  υπογειες αποθηκες

[επειδη δεν μετρανε στο δομηση]

δινουμε βεβαιωση... ας ειναι μικρομεγαλες...σε σχεση με την αδεια...

[κι εδω ειχαν και χιλιοστα, αλλα το ιδιο θα ελεγα και αν δεν ειχαν...]

 

κατι δεν παει καλα...

 

[δλδ -εστω- ειχες στην αδεια μια ενιαια αποθηκη. Την εκοψε σε πεντε κοματια με προχειρη κατοψη.

και τωρα την πουλαει ...με την ιδια κατοψη.

Λαμπρα]

 

τα αλλα να τα δουμε μετα

Link to comment
Share on other sites

Σωστά το λες dimgim. Με το 11.δ.iv πάω (περιμένω απάντηση από τον συμβ/φο για το εάν υπάρχει πρόβλημα που δεν έχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς ενός από τους εξ' αδιαιρέτου συνιδιοκτήτες... - πιθανότατα δεν υπάρχει)

Γιατί όμως ΥΔ;

Δεν έχουν αλλάξει τα πολεοδομικά μεγέθη, δεν έχουμε δηλ αύξηση δόμησης της συνιδιοκτησίας αφού πρόκειται για οικοδομή χωρίς σύσταση, υπάρχουν μόνο ποσοστά συγκυριότητας επί του συνόλου της δόμησης.

ή λες οτι επειδή παω με το 11.δ.iv, ο έλεγχος γίνεται στην μελλοντική του μορφή ως Ο.Ι.;

 

Αν δηλαδή το ζητούμενο ήταν η εκδοση βεβαιωσης για την μεταβίβαση του συνόλου της πολυκατοικίας (κ οι μονες παραβασεις ήταν αυτές... :) ) δεν θα την δίναμε;

 

Διαμερισμάτωση δεν είναι. Έχει δίκιο ο Δημήτρης. 

Κατά τα άλλα εγώ χονδρικά θα διέκρινα 2 περιπτώσεις:

α)Σε οικοδομή με σύσταση θεωρώ ότι πρέπει να υπολογιστεί ως υπέρβαση δόμησης και τα τετραγωνικά που έχει "κλέψει" να υπολογίζονται πλέον και να δηλωθούν στα τμ του διαμερίσματος

β)Σε κτίριο χωρίς σύσταση όπου όπως λέτε ο χώρος του κλιμακοστασίου/ανελκυστήρα έχει μετρήσει σε δόμηση και κάλυψη και υπολογίζεται κανονικά θεωρώ ότι μπορεί να πάει σαν λοιπή παράβαση

....

Οπότε, danaikaterina λες πως πρέπει να δηλωθεί ως λοιπή παράβαση με προϋπολογισμό...

Με προβληματησε όμως ο dim κ επειδή βγαίνει κ μικρότερο πρόστιμο  (~200€ για επιφ 2,8μ2  μεταξύ '83-'04) το σκέφτομαι...

και το ερώτημα μου όμως με προβληματίζει κ αυτό... Αν ζητούσε βεβαίωση για το σύνολο του κτιρίου, θα δίναμε;

Link to comment
Share on other sites

τωρα,

....να αντιπαρατιθεμεθα με τους φιλους συμβ/φους σε αλλα θεματα

και λογικο  και εποικοδομητικο ειναι....

Αλλα να μου λεει η δικη σου οτι,

για  υπογειες αποθηκες

[επειδη δεν μετρανε στο δομηση]

δινουμε βεβαιωση... ας ειναι μικρομεγαλες...σε σχεση με την αδεια...

[κι εδω ειχαν και χιλιοστα, αλλα το ιδιο θα ελεγα και αν δεν ειχαν...]

 

κατι δεν παει καλα...

 

[δλδ -εστω- ειχες στην αδεια μια ενιαια αποθηκη. Την εκοψε σε πεντε κοματια με προχειρη κατοψη.

και τωρα την πουλαει ...με την ιδια κατοψη.

Λαμπρα]

 

τα αλλα να τα δουμε μετα

Ευχαριστώ Δημήτρη, αρα σωστα επραξα με την ΔΔ. Και δεν ξέρω τι θα βρω οταν οι αλλοι ανοιξουν τις αποθηκες τους, Υποψιαζομαι οτι για να ειναι αυτες οι 2 μεγαλυτερες οι αλλες πρεπει να ειναι αναλογες αρα εχει γινει εκσκαφη κατ επεκταση....οποτε αυτοι που θα εχουν ΥΔΒΧ θα πρεπει να ενταχθουν ξεχωριστα στον νομο. Ποιος τους ακουει τωρα.......

Λεω να αλλαξω επαγγελμα...σοβαρα...ολα προβληματικα..

Edited by psycho
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.