Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Μα Δημήτρη από τη στιγμή που απαιτείται διαμερισμάτωση

για τα μεγαλύτερα του ίδιου ορόφου (που επηρεάζονται από το μικρότερο)

είναι δυνατόν να μην χρειάζεται!

 

Άλλο να είχαμε σε έναν όροφο μια Ο.Ι και απλά ήταν μικρότερη 

αυτής της Ο.Α τότε φυσικά και δεν χρειάζεται !   (Μα αφού αυτό λέει παραπάνω, Ο.Ι. μικρότερη αυτής της Ο.Α. . Και ναι, πληρώνουν τα μεγαλύτερα και όχι τα μικρότερα, γιατί είναι παράλογο ?)

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

νικ,

λεει παραπανω

 

"αν ειχαμε εναν οροφο και μια ΟΙ που εγινε μικροτερη"

τοτε στην περιπτωση αυτη  εχουμε κατασκευη μικροτερου κτισματος, που δεν αποτελει αυθαιρεσια

 

Στη διαμερισματωση εχουν δυο και παραπανω διαμερισματα  σε οροφο, που αλλαξαν  σε σχεση με τις κατοψεις τους

και αλλα εγιναν "μεγαλυτερα" και άλλα "μικροτερα"

 

Ολα συμμετεχουν στη διαδικασια τακτοποιησης με συνολικο κοστος 500ευρω με διαμερισματωση

Δεν εξαιρουνται τα μικρα......  οσα εγιναν μικροτερα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω στα πολύ σωστά παραπάνω ότι η περίπτωση αφορά υπόγειο που ήταν να γίνει 2 αποθήκες και αντ αυτου έγιναν 3.

Απο εκεί που θα χες δηλαδή πχ 2 ιδιοκτησίες απο 75τμ σήμερα έχεις 3 από 50τμ

Δηλαδή όλοι μικρότεροι! Επομένως σύμφωνα με τη λογική σου ποιος είναι ο μεγαλύτερος που θα έπρεπε να επωμισθεί το πρόστιμο? Κανένας?

 

Είναι κλασσική περίπτωση διαμερισμάτωσης.

Συναίνεση δεν απαιτείται αλλά αν την πάρεις είναι όλοι τακτοποιημένοι. Αλλιώς μόνο ο πελάτης σου.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σας.

Θα ήθελα να υποβάλλω 2 ερωτήματα

1.Πελάτης μου είναι εκ των ιδιοκτητών σε πολυκατοικία κατασκευής 1975.Στην πολυκατοικία έγινε εξαρχής μία διαφοροποίηση από την οικοδομική άδεια.Ενώ στη άδεια στο ισόγειο υπάρχουν κατά σειρά : η είσοδος με το κλιμακοστάσιο , ένα κατάστημα, 2ο κατάστημα και μετά άλλα τρία καταστήματα, στην πραγματικότητα έγιναν: το 1ο κατάστημα, η είσοδος με το κλιμακοστάσιο, το 2ο κατάστημα και μετά τα άλλα τρία καταστήματα.Ουσιαστικά άλλαξαν θέση το 1ο κατάστημα με την είσοδο.όσον αφορά στο εξωτερικό περίγραμμα της κάτοψης δεν έχει αλλάξει τίποτα, όπως επίσης και στις επιφάνειες των καταστημάτων και της εισόδου.Απαιτείται τακτοποίηση? Και αν ναι, πάω στο ΦΚ και σημειώνω μόνο διαφορετική διαμερισμάτωση?

2.Επειδή ο πελάτης θέλει να κατασκευάσει εξωτερικό ανελκυστήρα στην άλλη όψη του κτιρίου) ,είμαστε στη διαδικασία έκδοσης άδειας μικρής κλίμακας.Αν απαιτείατα τακτοποίηση πρέπει χρονικά να προηγηθεί της άδειας μικρής κλίμακας ή μπορώ να βγάλω την άδεια και να κάνω μετά την τακτοποίηση?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..

Θα ήθελα τη γνώμη σας για την ακόλουθη περίπτωση που μου έτυχε..Πελάτης μου ζήτησε να ελέγξω κατάστημα που πρόκειται να νοικιάσει για να φτιάξει φούρνο πριν προχωρήσει στα συμβόλαια..

Κατά την αυτοψία διαπίστωσα ότι το κατάστημα έχει χωριστεί στην πράξη στα δύο και το ένα τμήμα του έχει μετατραπεί σε κατοικία.Ο ιδιοκτήτης της κατοικίας που ήταν εκεί με ενημέρωσε πως έχουν κάνει σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας στο οικόπεδο και στη μία κάθετη ιδιοκτησία ανήκει το κατάστημα και στην άλλη η κατοικία.Η παραπάνω ενέργεια έγινε χωρίς ενημέρωση του φακέλου της άδειας ως προς τον χωρισμό του ισόγειου καταστήματος και την αλλαγή χρήσης που έγινε στο ένα τμήμα του..Να σημειώσω ότι το περίγραμμα είναι βάσει άδειας..

Πιστεύεται είναι σωστό να γίνει υπαγωγή μόνο για την κάθετη ιδιοκτησία που πρόκειται να νοικιάσει ο πελάτης μου και δηλώσω ως αυθαιρεσία μία διαμερισμάτωση?Πρέπει να εμπλακεί κι ο άλλος ιδιοκτήτης στην τακτοποίηση δεδομένου ότι η διαμερισμάτωση αφορά και τη δική του ιδιοκτησία?

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

ο 4178 κανει λογο για διαφορετικη διαφορετικη διαμερισματωση οροφου

 Το βεβαιο ειναι οτι εχει  γινει  συσταση ΟΙ που χωριζει στα δυο το  ισογειο

και μια συσταση καθετης...η οποια προβλεπει οσα εχουν συμφωνησει, για την περαιτερω ανοικοδομηση...

 

Θα ελεγα να εβλεπες τα συμβολαια...

 

κατα τα λοιπα εχεις μια διαμερισματωση, 

Τακτοποιεις μονος σου ή με συμφωνια και με τον αλλον

πλεον οσων αλλως αυθαιρεσιων υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

#jorge

 

1.Δυστυχώς είναι τελικά αρκετά συχνή αυτή η περίπτωση. Είναι από αυτές τις φανερά εκ κατασκευής περιπτώσεις, ωστόσο σύμφωνα με το νόμο σήμερα χρειάζονται τακτοποίηση και χρειάζονται συναίνεση άνω του 50% ή ότι λέει ο κανονισμός

 

2.Η έκδοση οποιασδήποτε άδειας (και μικρής κλίμακας) γίνεται σε νομίμως υφιστάμενα κτίσματα. Επομένως σε κάθε περίπτωση πρέπει να προηγηθεί η τακτοποίηση.

 

 

#lamproud

 

Εφόσον έχει γίνει σύσταση μπορείς να ασχοληθείς μόνο με τη δική σου ιδιοκτησία.

Όπως είπε και ο Δημήτρης μπορείς και χωρίς συναίνεση απλά αν σου δώσουν συναίνεση η τακτοποίηση της διαμερισμάτωσης ισχύει για όλους τους ιδιοκτήτες του ορόφου.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σας.

Θα ήθελα να υποβάλλω 2 ερωτήματα

1.Πελάτης μου είναι εκ των ιδιοκτητών σε πολυκατοικία κατασκευής 1975.Στην πολυκατοικία έγινε εξαρχής μία διαφοροποίηση από την οικοδομική άδεια.Ενώ στη άδεια στο ισόγειο υπάρχουν κατά σειρά : η είσοδος με το κλιμακοστάσιο , ένα κατάστημα, 2ο κατάστημα και μετά άλλα τρία καταστήματα, στην πραγματικότητα έγιναν: το 1ο κατάστημα, η είσοδος με το κλιμακοστάσιο, το 2ο κατάστημα και μετά τα άλλα τρία καταστήματα.Ουσιαστικά άλλαξαν θέση το 1ο κατάστημα με την είσοδο.όσον αφορά στο εξωτερικό περίγραμμα της κάτοψης δεν έχει αλλάξει τίποτα, όπως επίσης και στις επιφάνειες των καταστημάτων και της εισόδου.Απαιτείται τακτοποίηση? Και αν ναι, πάω στο ΦΚ και σημειώνω μόνο διαφορετική διαμερισμάτωση?

2.Επειδή ο πελάτης θέλει να κατασκευάσει εξωτερικό ανελκυστήρα στην άλλη όψη του κτιρίου) ,είμαστε στη διαδικασία έκδοσης άδειας μικρής κλίμακας.Αν απαιτείατα τακτοποίηση πρέπει χρονικά να προηγηθεί της άδειας μικρής κλίμακας ή μπορώ να βγάλω την άδεια και να κάνω μετά την τακτοποίηση?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

εχεις μια αλλαγη μεταξυ καταστηματος  που "πηγε" στην ακρη   αριστερα της οικοδομης και της κοινοχρηστης εισοδου που μπηκε στα δεξια του

ενω στην αδεια, εξ αριστερων προςε τα δεξια,  ηταν εισοδος/καταστημα/καταστημα/συν αλλα τρια καταστηματα

Οι υπολοιπες ιδιοκτησιες δεν αλλαξαν.

Το λογικο ειναι οτι η μετατοπιση της εισοδου, επηρεασε και την σκαλα και το ασσανσερ,και  τουλαχιστον στην αριστερη πλευρα, των πανω οροφων  για τους οποιους δεν λες τπτ...

 

Αυτη η αλλαγη θεσης μεταξυ κοινοχρηστης εισοδου με το καταστημα

δεν φαινεται να ειναι διαμερισματωση, αφου αυτη αφορα διαφοροποιηση μεταξυ ΟΙ  και οχι μεταξυ ΟΙ και κοινοχρηστων...

 

Ειναι "αλλαγη θεσης"

 

[ό,τι και να σημαινει αυτο...]

 

πανω σε αυτο...να συζητησουμε το τί και πώς.

 

[αν ελεγα "καν'το σαν διαμερισματωση"...δεν θα επεφτα πολυ εξω...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις..Ο ενδιαφερόμενος ενοικιαστής με ενημέρωσε ότι ο ιδιοκτήτης ρώτησε συγγενή του μηχανικό αν υπάρχει όντως αυθαιρεσία αφού δεν έκτισε μεγαλύτερη επιφάνεια από την άδεια κι εξακολουθεί το δικό του τμήμα να έχει χρήση καταστήματος κι ο μηχανικός του είπε ότι είναι όλα εντάξει και μπορεί να βγει άδεια λειτουργίας χωρίς να τακτοποιηθεί η διαμερισμάτωση..

Εγώ ενημέρωσα τον ενοικιαστή ότι δεν μπορώ να υπογράψω ότι το κατάστημα είναι σύμφωνο με την άδεια αν δεν γίνει πρώτα τακτοποίηση της αυθαιρεσίας..Του είπα ότι υπάρχει πιθανότητα κάποιος άλλος να υπογράφει αλλά εγώ δεν μπορώ..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Για τακτοποίηση θα πάει το θέμα.Το ζήτημα είναι ότι δεν ξέρω στα άλλα τρία καταστήματα τι έχει κάνει ο ιδιοκτήτης τους (αλλαγές εσωτερικά απ'ότι μου είπαν έχει κάνει).Πρόσβαση εκεί δεν έχω, γιατί 1ον δεν ενδιαφέρεται να τακτοποιήσει, 2ον δε μιλιέται με τον πελάτη μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.