Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

μήπως πρέπει  να την υπολογίσεις για παράβαση αλλαγής κουφωμάτων

παρά για διαμερισμάτωση?  

 

Υ.Γ κατηγ 4 (που απαιτεί και όλα τα σχέδια από την τύφλα τους!)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μήπως πρέπει  να την υπολογίσεις για παράβαση αλλαγής κουφωμάτων

παρά για διαμερισμάτωση?  

 

Υ.Γ κατηγ 4 (που απαιτεί και όλα τα σχέδια από την τύφλα τους!)

Καλησπέρα ΚΑΝΑ. Ετσι όμως δεν καλύπτω τον διαχωρισμό σε δύο αυτόνομες αποθήκες, παραμόνο την αλλαγή των κουφωμάτων. Εγω θεωρώ ότι μπορώ να το πάω και με αναλυτικό εφόσον πρόκειται για ενιαία ιδιοκτησία, αλλά θέλω και την γνώμη του φορουμ!

Link to comment
Share on other sites

οριακά θα μπορούσες να πεις ότι είναι αλλαγή εσωτερικής δαιρρύθμισης (λόγω μη ύπαρξης σύστασης) και να μην τακτοποιήσεις καθόλου, θα πρότεινα αναλυτικό για το διαχωρισμό και την αλλαγή όψης που λεέι ο ΚΑΝΑ

Link to comment
Share on other sites

οριακά θα μπορούσες να πεις ότι είναι αλλαγή εσωτερικής δαιρρύθμισης (λόγω μη ύπαρξης σύστασης) και να μην τακτοποιήσεις καθόλου, θα πρότεινα αναλυτικό για το διαχωρισμό και την αλλαγή όψης που λεέι ο ΚΑΝΑ

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κι εγώ έτσι λέω να το πάω τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης και δεν υφίσταται αυθαιρεσία για να δηλωθεί με τον 4178.

Link to comment
Share on other sites

χμ...

εχεις στην αδεια εναν χωρο

και τον χωρισες στα δυο

 

γνωμη μου ειναι οτι αλλαγη εσωτερικης διαρρυθμισης εχουμε οταν στο περιγραμμα μιας ΟΙ παραμενει ιδιο και μετακινουμε/καταργουμε εσωτερικους τοιχους, αλλα δεν γινεται διαχωρισμος της ΟΙ...

 

επομενως

αναλυτικο για την μεσοτοιχια

[γνωμη μου..]

 

[και να κανει επι τελους την συσταση....φορτωνεται με επι πλεον ΕΝΦΙΑ κατα 30%....τι περιμενει???]

[οπωσδηποτε]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Εχω περιπτωση δυο καταστηματων τα οποια εχουν ενωθει και λειτουργουν ως ενα. Αφ

δεια (ετος 1965) και συσταση τα δειχνει ως δυο ανεξαρτητα. Θεωρω πως ειναι περιπτωση διαμερισματωσης. Το προβλημα μου ειναι οτι ανηκουν σε διαφορετικους ιδιοκτητες. Το εχουν ενοικιασει (φανταζομαι με δυο μισθωτηρια). Ηθελα τη γνωμη σας αν μπορω να το ενταξω στον 4178 ως διαμερισματωση με την προυποθεση βεβαια οτι και οι δυο ιδιοκτητες συμφωνουν.

Link to comment
Share on other sites

Διώροφη οικοδομή με ένα διαμέρισμα ανά όροφο και κλιμακοστάσιο ανόδου από το ισόγειο στον Ά εντός του περιγράμματος.

Αντί αυτού έχουν γίνει δύο μεζονέτες με συμμετρική κάτοψη (mirror) εντός του προβλεπόμενου από την άδεια περίγραμμα.
Δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας παρά σύσταση κάθετης κατά τον άξονα συμμετρίας.

 

Πως τακτοποιούμε? Έχω σκεφτεί τα ακόλουθα:

 

   Α. 2 διαμερισματώσεις (2 ΛΠ), μία για κάθε όροφο.

 

   Β. 1 διαμερισμάτωση (1 ΛΠ) πάνω κάτω.

 

   Γ.  1 λοιπή με αναλυτικό ως αλλαγή διαρρυθμίσεων.

 

   Δ.   1 παράβαση κτιριοδομικού κανονισμού (κατηγορία 3).

 

ΥΓ: υπάρχουν και αυθαίρετα επί ακαλύπτου οπότε τακτοποίηση θα γίνει ούτως ή άλλως

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by kapnicious
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις με αυτο?

"Δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας παρά σύσταση κάθετης κατά τον άξονα συμμετρίας."

 

ή υπαρχει συμβολαιο συστασης καθετης..οπότε υπαρχει και συσταση οριζοντιας...πότε και μεταξυ ποιων εγινε??

 

ή εννοεις οτι  απλα  "χωρισθηκαν "  καθετα κατα την κατασκευη

 

υγ

ποσοι ειναι οι ιδιοκτητες?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.