Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

σε τριοροφη οικοδομη με αδεια εγινε στην κατασκευη μεγαλωμα του κλιμακοστασιου προσ το διαμερισμα και δημιουργια ασανσερ...................σαυτη την περιπτωση πηγαινω 1 διαμερισματωση και τελοσ;;;;;;;;;;;;;;;;

 

Επέκταση του παραπάνω είναι και μια δική μου απορία: σε πολυκατοικία με οροφοδιαμερίσματα που η θέση του ασανσέρ έχει αλλάξει, πως αντιμετωπίζεται;

ΙΑΣΟΝΑ η απάντησή σου σχετικά με κοινόχρηστους χώρους (άρα και κοινή δήλωση όλων των συνιδιοκτητών) με βρίσκει σύμφωνο αν έτσι είναι και τα σχέδια της σύστασης. Τα σχέδια της σύστασης όμως αποτυπώνουν την πραγματική κατάσταση και όχι την μη υλοποιημένη των πολεοδομικών σχεδίων. Συνεπώς ο χώρος που υποτίθεται πως ρυθμίζουμε, δεν είναι κοινόχρηστος πια. Μήπως εδώ πρέπει να πάει η περίπτωση με διαμερισμάτωση; και αν ναι, για κάθε όροφο πλέον ξεχωριστά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η "βάση" ελέγχου είναι τα εγκεκριμένα σχέδια!

Αυτά και η αυτοψία μας θα μας δείξουν τις αυθαιρεσίες.

Σε αυτό το στάδιο ΔΕΝ μας ενδιαφέρουν τα σχέδια της σύστασης.

Αφού βρούμε αυθαιρεσία σε κοινόχρηστους χώρους τη ρυθμίζουμε με βάσει τα αναφερόμενα στο νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Η "βάση" ελέγχου είναι τα εγκεκριμένα σχέδια!

Αυτά και η αυτοψία μας θα μας δείξουν τις αυθαιρεσίες.

Σε αυτό το στάδιο ΔΕΝ μας ενδιαφέρουν τα σχέδια της σύστασης.

Αφού βρούμε αυθαιρεσία σε κοινόχρηστους χώρους τη ρυθμίζουμε με βάσει τα αναφερόμενα στο νόμο.

και πωσ δηλωνεται μια τετοια αυθαιρεσια;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω ήδη απαντήσει;

 

Δεν είναι διαμερισμάτωση.

Είναι αυθαιρεσία στους κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου, η οποία προφανώς αφορά σε όλους τους ορόφους και σε όλους τους συνιδιοκτήτες αυτού.

Οι οριζόντιες ιδιοκτησίες, αν δεν έχουν κάτι άλλο, είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ με υπέρβαση δόμησης θα πρέπει να δηλωθεί? Επειδή υπέρβαση στη δόμηση δεν υπάρχει, ούτε αύξηση επιφάνειας κάποιας Ο.Ι.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον με αναλυτικό (αλλά δεν είμαι απολύτως βέβαιος γι' αυτό).

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που εχω κτιριο με αδεια και εχω διαμερισματωση και αλλαγη στις οψεις . βαζω τικ στην διαμερισματωση και 1 λοιπη παραβαση και μου βγαζει το εξης μηνυμα:

- Η "Διαφορετική διαμερισμάτωση/Χωροθέτηση θέσεων Στάθμευσης" επιλέγεται μόνο αν αποτελεί την μοναδική παράβαση σε κτίρια με οικοδομική άδεια διαφορετικά δηλώνεται ως λοιπή παράβαση.

 

αρα μου λεει να βαλω μονο μια λοιπη παραβαση ? αρα απο 1000 ευρω προστιμο παω στα 500. σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Η "βάση" ελέγχου είναι τα εγκεκριμένα σχέδια!

Αυτά και η αυτοψία μας θα μας δείξουν τις αυθαιρεσίες.

Σε αυτό το στάδιο ΔΕΝ μας ενδιαφέρουν τα σχέδια της σύστασης.

Αφού βρούμε αυθαιρεσία σε κοινόχρηστους χώρους τη ρυθμίζουμε με βάσει τα αναφερόμενα στο νόμο.

Οι φάκελοι έχουν χαθεί. Υπάρχει μια κάτοψη ισογείου που διεσώθη από το αρχείο του ιδιοκτήτη, που πιστοποιεί ότι το κλιμακοστάσιο είναι στη λάθος πλευρά, και μετά μόνο τα στελέχη. Η πολυκατοικία προ 83, άρα εκτός της κάτοψης δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής άλλων σχεδίων, και βάσει νόμου μπορούμε να προσκομίσουμε κάτοψη σύστασης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης.

Δεν είναι διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου.

Είναι "κατάληψη τμήματος κοινόχρηστου χώρου από οριζόντια ιδιοκτησία".

Το πρόστιμο υπολογίζεται ως ΥΔΚΧ και απαιτείται συναίνεση συνιδιοκτητών του ακινήτου.

Το κτίριο ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη και δεν υπάρχει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών . Η κλίμακα ανόδου βρίσκεται εντός του περιγράμματος του κτιρίου , είναι ευθύγραμμη και ο χώρος κάτω από αυτήν θα ήταν έτσι και αλλιώς κενός και κλειστός χωρίς πρόσβαση από τον οποιοδήποτε σύμφωνα με την άδεια . Οπότε δεν έχω κατάληψη κοινόχρηστου χώρου πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.