Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καταρχήν ευχαριστώ.

 

Φοβάμαι πως το τοπογραφικό της αδείας (1972) δεν είναι .. σωστό.... και επειδή η οικοδομή εφάπτεται των ορίων του οικοπέδου φοβάμαι πως δεν είναι σωστή και η δόμηση...

 

Όσον αφορά τις συναινέσεις, το ανέφερα επειδή το αναφέρει η ΕΓΚ3 (Άρθρο 23)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί ελέγχεις το τοπογραφικό της άδειας ? Μεταβίβαση ή άδεια λειτουργίας θες να βγάλεις ? Δεν έχεις νομίζω λόγο να ασχολείσαι με την σωστή εφαρμογή της άδειας εφόσον έχεις Ο.Ι. . Ασχολήσου με τα δικά σου. Λες οι Ο.Ι. να έχουν μπει στον γείτονα δηλαδή ?

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα  κάνω τακτοποίηση όλου του ορόφου θα κάνω και αποτύπωση όλου του ορόφου. Αυτή φοβάμαι πως θα μου δείξει ότι οι όψεις έχουν διαφορετικό μήκος από αυτά που λέει το εγκεκριμένο σχέδιο. Και πολύ φοβάμαι πως τα μήκη στο έδαφος θα είναι μεγαλύτερα από τα εγκεκριμένα....

Την υπερβάλλουσα δόμηση δεν πρέπει να την τακτοποιήσω σαν ΥΔ;

Δηλαδή πολύ φοβάμαι πως εκτός από διαμερισμάτωση θα έχω και ΥΔ/ΥΚ...

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα  κάνω τακτοποίηση όλου του ορόφου θα κάνω και αποτύπωση όλου του ορόφου. Αυτή φοβάμαι πως θα μου δείξει ότι οι όψεις έχουν διαφορετικό μήκος από αυτά που λέει το εγκεκριμένο σχέδιο. Και πολύ φοβάμαι πως τα μήκη στο έδαφος θα είναι μεγαλύτερα από τα εγκεκριμένα....

Την υπερβάλλουσα δόμηση δεν πρέπει να την τακτοποιήσω σαν ΥΔ;

Δηλαδή πολύ φοβάμαι πως εκτός από διαμερισμάτωση θα έχω και ΥΔ/ΥΚ...

Στο σύστημα ''η διαμερισμάτωση δηλώνεται μόνο εάν είναι η μοναδική παράβαση''.

Οπότε εαν έχεις ΥΔ & ΥΚ ή και Υπέρβαση ''Δ'', ελέγχεις αυτά σε σχέση με την δικιά σου Ο.Ι., χωρίς να μπορείς να δηλώσεις διαμερισμάτωση

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάνεις τακτοποίηση ολόκληρου του ορόφου ? Τι θες να κάνεις ? Μεταβίβαση ? Νομίζω ο μπλέκεις πολύ το πράγμα. Οι Ο.Ι. πληρούν τις ανοχές 2% για να δώσεις βεβαίωση ? Η Κατηγορία 3 με αποκλίσεις 5% σε καλύπτει αν θες να τακτοποιήσεις κάτι τέτοιο σώνει και καλά ?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε με τακτοποίηση των τριών ΟΙ που προέκυψαν από 1 κατάστημα στην Ο.Α. για να βγει άδεια λειτουργίας στο ένα κατάστημα.

Αλλά για να μειωθεί το κόστος, ο ιδιοκτήτης προσπαθεί να βάλει και άλλους στο παιχνίδι...

Αυτό διερευνά αν αξίζει να γίνει....

 

Η κατ. 3 θέλει και αυτή την διερεύνησή της. Αλλά για να γίνει η διερεύνηση απαιτεί τοπογραφικό.... Αν και φοβάμαι πως θα μπλέξουμε πολύ, γιατί 

 

Πάντως η κατ3§ιστ δεν μπορεί να εφαρμοσθεί στην ΟΙ διότι δεν υφίσταται πολεοδομικά.... Οπότε μάλλον θα πρέπει να ελεγχθεί  το κατάστημα της αδείας αν μπαίνει στην κατ.3§ιστ

 

Και αν μείνουμε μόνο στην διαμερισμάτωση που μας ενδιαφέρει άμεσα, δεν θα κάνω κανέναν έλεγχο στο σύνολο του ορόφου και κατ'επέκταση ούτε στο τοπογραφικό...Σωστά;

 

edit

Πρέπει να φύγω προς τα παρόν. Τα λέμε αργότερα...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

 

   .

 

Θα πρεπει να παρεις τις κατοψεις απο τα συμβολαια

και να δεις ποια απο αυτα ειναι οκ και  ποιά  οχι...

το πιο  πιθανο ειναι  ολα να εχουν "ξεφυγει"..

 

αλλά, μεχρι να εισαι βεβαιος, δεν μπορεις να ζητησεις απο καποιον να  συμμετασχει στα εξοδα...εάν δεν εισαι βεβαιος οτι εχει  "προβλημα..."

 

Μετα, κανεις

οσα ανεφεραν  οι προηγουμενοι
Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο τρέξιμο.

Βασικα ο πελάτης θελει να τους βάλει στα έξοδα της διαμερισματωσης. Αλλά θα βγούνε και άλλα....οπότε δεν βλέπω να προχωράμε σε κάτι άλλο...

 

 

υγ. 6-1+3-1+2=9 :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.