Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αν όμως αναφέρεται οτι αν επηρεάζουν τα πολεοδομικά μεγέθη/ χρήσεις του Κτιρίου, αυτό δεν θυμάμαι και θα το δω πρώτον τη Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η βεβαιώση που καλούμε όμως να δώσω αναφέρει οτι δεν υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές οι οποίες να επηρεάζουν την δόμηση την κάλυψη και το ύψος πράγμα που ισχύει  άσχετα αν αλλάζει η διαμερισμάτωση του ορόφου.

H δόμηση της κάθε οριζόντιας ιδιοκτησίας που σκοπεύεις να βεβαιώσεις, έχει αλλάξει σε σχέση με τη δόμηση που αντιστοιχούσε στη κάθε οριζόντια ιδιοκτησία με βάση τα σχέδια της οικοδομικής άδειας.

Συνεπώς απαιτείται τακτοποίηση πριν την έκδοση των βεβαιώσεων.Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να αναλύσουμε κάτι παραπάνω.

Edited by yian
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσω ότι δεν αμφισβητώ την ύπαρξη παράβασης σύμφωνα με τον 4178. Αυτό που λέω είναι ότι υπέρβαση δόμησης θεωρείται πολεοδομικά όταν έχουμε κατασκευή καθ' υπέρβαση του εγκεκριμένου διαγράμματος κάλυψης του κτιρίου. Εφόσον αυτή δεν υπάρχει γιατί να μην μπορώ να εκδώσω βεβαίωηση. 

Αν το κείμενο της βεβαίωσης ήταν διαφορετικό τότε να μην μπορούσαμε να την χορηγήσουμε.

Η άποψη της κας Λεμπέση οπως την έχω επισυνάψει παραπάνω συνηγορεί στην αποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

Εχειε υπέρβαση της εγκεκριμένης δόμησης της συγκεκριμένης ο.ι. Μπορείς να κανείς αναθεώρηση(?) αν δεν θελεις να πας με ν4178 αλλά βεβαιωση δεν θα έδινα χωρίς κάτι να γινει πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσω ότι δεν αμφισβητώ την ύπαρξη παράβασης σύμφωνα με τον 4178. Αυτό που λέω είναι ότι υπέρβαση δόμησης θεωρείται πολεοδομικά όταν έχουμε κατασκευή καθ' υπέρβαση του εγκεκριμένου διαγράμματος κάλυψης του κτιρίου. Εφόσον αυτή δεν υπάρχει γιατί να μην μπορώ να εκδώσω βεβαίωηση.

Όχι του κτιρίου, αλλά της οριζόντιας ιδιοκτησίας που εξετάζεις.

H λογική σου θα είχε βάση μόνο σε κτίριο χωρίς σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας.

 

Η άποψη της κας Λεμπέση οπως την έχω επισυνάψει παραπάνω συνηγορεί στην αποψή μου.

Δεν έχεις αλλαγή διαρρύθμισης.

Αλλαγή διαρρύθμισης θα είχες εάν είχαν τηρηθεί τα περιγράμματα των οριζόντιων ιδιοκτησιών σε σχέση με την εγκεκριμένη κάτοψη και η διαφοροποίηση αφορούσε μετατοπίσεις των εσωτερικών τοίχων.

Εσύ έχεις αλλαγή διαμερισμάτωσης επειδή έχουν τροποποιηθεί τα περιγράμματα (δηλαδή οι εξωτερικοί τοίχοι κάθε ιδιοκτησίας) σε σχέση με αυτά που φαίνονται στην εγκεκριμένη κάτοψη.

Edited by yian
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχω το εξής θέμα.

Ισόγειο 7όροφης οικοδομής με καταστήματα.

Στην άδεια δείχνει 6 καταστήματα, στην πραγματικότητα το ένα από αυτά έγινε 3 στην πράξη και στην σύσταση αλλά με διαφορετικούς ιδιοκτήτες, ένα άλλο (όχι όμορο με τα προηγούμενα) έγινε 2 στην πράξη και στην σύσταση με διαφορετικούς ιδιοκτήτες. Δηλαδή στην πράξη και στην σύσταση υπάρχουν 9 καταστήματα. Όλα διαφορετικών ιδιοκτητών. Από την αρχική σύσταση οι ίδιοι διαφορετικοί ιδιοκτήτες.

Είναι διαμερισμάτωση προφανώς.

Τα ερωτήματά μου είναι τα παρακάτω.

1. Μπορούν με μία δήλωση να μπούνε όλες οι αλλαγές; Θεωρώ πως μπορούν αφού το άρθρο μιλάει για διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου. Σωστά;

2. Σαν ιδιοκτήτης θα είναι αυτός που θα κάνει την δήλωση με ποσοστό 100% στο δικό του κατάστημα (το οποίο στην άδεια δεν υπάρχει αυτόνομο);

4. Για να έχουν δικαίωμα χρήσης της κάτοψης και οι άλλοι ιδιοκτήτες θα πρέπει να πάρω συναινέσεις από όλους τους εμπλεκόμενους ιδιοκτήτες. Σωστά;

3. Επειδή θα γίνει όλος ο όροφος, θα πρέπει να γίνει αποτύπωση όλου του ορόφου και νέο τοπογραφικό ώστε να υπολογισθούν οι τυχόν (πολύ το φοβάμαι πως υπάρχουν) διαφορές από τα εγκεκριμένα. Σωστά δεν λέω;

 

Αυτά τα ολίγα....και ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

1. Nαι μπορούν.

2, Ναι.

4. Δεν είναι απαραίτητο.

3. Ναι, νέα κάτοψη ορόφου, όχι όμως τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι φυσικά.

2. Ανάλογα τι δήλωση κάνεις. Αν είναι κοινή για όλα επιμερίζεις τα Μ2 του καθενός με βάση τα χιλιοστά και αναλόγως βάζεις τα ποσοστά στους ιδιοκτήτες. Ό,τι θες βαζεις. Βάλε μόνο τον έναν αν θες αλλά θα πρέπει να έχεις συναίνεση.

3. Αν συναινούν τους αφορά και αυτούς η διαμερισμάτωση.

4.  Τι εννοείς ? Τι αλλαγές από τα εγκεκριμένα ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.