Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

@ Clemenza

 

1. Ναι. Και από το Άρθρο 11.1 του νόμου.

2. Θεωρώ ότι δεν υπάρχει διαμερισμάτωση γιατί δεν σημειώνεται πάρε-δώσε μεταξύ οριζόντιων του ίδιου ορόφου, αλλά μεταξύ οριζόντιας και κοινοχρήστων του ορόφου.

3. Μπορείς να μην ασχοληθείς άμεσα με το κλιμακοστάσιο αλλά εμμέσως, και να περάσεις με κατ 3 ιστ (αν σε καλύπτει) ή με αναλυτικό την τροποποίηση στο περίγραμμα της δεύτερης οριζόντιάς σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα δικαιολογητικά για την διαφορετική διαμερισμάτωση ξέρουμε ποια είναι;

Λογικά ανάλογα την κατηγορία που θα επιλέξεις!

Link to comment
Share on other sites

@yian

Οκ. Σ'ευχαριστω.  Μια απλη επιβεβαιωση (αν και πλεον αφου δεν βαζω Δ.Δ. ειμαστε εκτος θεματος...)

 

1η ιδιοκτησια (αυτη που εχει ΧΑΣΕΙ 3 μ2 και επιπλεον εχει 1 λοιπη παραβαση λογω αλλαγης διαστασεων εξωστη)

=  Κατ.3 (επειδη εχω αλλαγη περιγραμματος <5%) + 1 λοιπη παραβαση

=  1 ΚΟΙΝΟΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ (συμφωνα με Εγκυκλιο 4) 

2η ιδιοκτησια (αυτη που εχει ΚΕΡΔΙΣΕΙ 2 μ2) 

=  Κατ. 3  (αφου ειμαι <5%)

 

Ετσι πληρωνει 500+500 = 1.000 ευρω.

***Αν κανω 1 κοινη δηλωση, τοτε μπορει να πληρωσει μονο 500ευρω? 

Νομιζω πως ΟΧΙ αφου η Κατ.3 μιλαει για αλλαγες εξωτερικων διαστασεων ΚΤΗΡΙΟΥ ΄ή οριζοντιας ιδιοκτησιας  (και οχι 2 οριζοντιων ιδιοκτησιων...)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Κατηγορία 3 και αναλυτικοί ομαδοποιούνται σε έναν κοινό αναλυτικό (εγκύκλιο 4 άρθρο 9Α).

Δεν μπορώ να σου απαντήσω όμως εάν αυτός ο συμψηφισμός αφορά και τις δύο οριζόντιες ή την ομαδοποίηση σε κάθε μια οριζόντια..

Θεωρώ ασφαλέστερο κατηγορία 3 + συψηφισμός για τη μια και υπερβαση δόμησης για την άλλη (αυτή που κέρδισε τα 2τμ).

Link to comment
Share on other sites

Κατηγορία 3 και αναλυτικοί ομαδοποιούνται σε έναν κοινό αναλυτικό (εγκύκλιο 4 άρθρο 9Α).

Δεν μπορώ να σου απαντήσω όμως εάν αυτός ο συμψηφισμός αφορά και τις δύο οριζόντιες ή την ομαδοποίηση σε κάθε μια οριζόντια..

Θεωρώ ασφαλέστερο κατηγορία 3 + συψηφισμός για τη μια και υπερβαση δόμησης για την άλλη (αυτή που κέρδισε τα 2τμ).

 

Γιατι υπερβαση δομησης?  Αφου αν την εξετασω σε ξεχωριστη δηλωση εχει μεταβολη του εξωτερικου της περιγραμματος κατα ποσοστο <5%.

(μπορω μαλιστα να εξασφαλισω, δια παν ενδεχομενον, και συναινεση επειδη αυτη η μεταβολη -εστω αν ειναι μικροτερη του 5%- αφορα κοινοχρηστο χωρο...)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν είσαι εντός του 5% το πάς και με μια ακόμα κατ3.

Κάνοντας όμως μια κοινή δήλωση μπορεί και να σε συμφέρει καθαρά από πλευράς προστίμου η ΥΔ παρά το ένα ακόμα κατά αποκοπή 500ρικο της κατ.3.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο.

Αν κανω 1 κοινη δηλωση με:

1) Αναλυτικο (500αρικο που περιλαμβανει Κατ.3 + 1 λοιπη παραβαση) (για την 1η ιδιοκτησια)

και

2) ΥΔΚΧ (για την 2η ιδιοκτησια)

 

τοτε το προστιμο μου βγαινει 550ευρω αντι για 1.000αρικο!!!

 

 

Ερωτηση:

Αν αυτο που περιεγραψα στον ενα οροφο συμβαινει ακριβως το ιδιο και σε αλλους 2 οροφους(!), μπορω να κανω μια κοινη δηλωση με 2+2+2 = 6 οριζ. ιδιοκτησιες?

Μου φαινεται τρομερα ευνοικο, διοτι το προστιμο θα βγει συνολικα κατω απο 1.000ευρω ενω αν εκανα μια δηλωση ανα οριζ. ιδιοκτησια θα πηγαινει 3.000+

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς σε μια κοινή δήλωση να χωρέσεις όσες οριζόντιες ιδιοκτησίες έχει ο ίδιος ιδιοκτήτης στο ακίνητο, είτε δύο είτε έξι.

Link to comment
Share on other sites

....

Β. Τι γίνεται με τα στατικά; Το κτίριο εχει μεν επικρατούσα χρήση κατοικίας, λόγω όμως χρονολογίας κατασκευής κατατάσσεται στην κατηγορία 2, για την οποία ωστόσο δεν προκύπτει υποχρέωση υποβολής Δελτίου δομικής τρωτότητας ή Μελέτης στατικής επάρκειας κατά περίπτωση. Δεν χρειάζεται να ασχοληθώ;

....

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας

yian

 

Συμφωνώ πως τακτοποιείται με τα επιχειρήματα που έχω ήδη διατυπώσει εγώ και άλλοι.

Τα στατικά θα επεδίωκα να ελεγχθούν, ξέρω ότι υπάρχουν ερμηνείες, αλλά θα σταθώ στην ουσία: το κτίριο έχει κτιστεί αλλιώς και υπάρχουν κάτοικοι και χρήση κοινού σε καταστήματα (;) ισογείου.  Ας ελεγθεί...

Εξάλλου και "απλά" δομική τρωτότητα να έκανες με τί αρχική μελέτη παραβάλεις; είναι ήδη στην πιό δυσμενή περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Ισόγειο κλιμακοστάσιο< 30τμ δεν είχε υπολογιστεί στο ΣΔ λόγω πιλωτής.

Σήμερα στην πιλωτή έχει κατασκευαστεί καθ'επέκταση του κλιμακοστασίου αυθαίρετη κατοικία.

Δεν υπάρχει σύσταση Ο.Ι..

Την επιφάνεια του κλιμακοστασίου που υπήρχε στην Ο.Α. πρέπει να την θεωρήσω αυθαίρετη με ΥΔ;

Σήμερα λόγω της αυθαίρετης κατοικίας μετρά στο συντελεστή δόμησης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.