Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Σταυλικές - κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις (δικαιολογητικά, πρόστιμα κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Για την υπαγωγή των σταυλικών εγκαταστάσεων στο ευνοϊκό καθεστώς του αρ. 23, αναφέρει οτι πρέπει να είναι καταχωρημένες στο ΟΣΔΕ. Αυτή η καταχώρηση περιλαμβάνει και τα κτίρια ή μόνο το γήπεδο. Και πρέπει να είναι καταχωρημένα με την πραγματική επιφάνειά τους ή απλά καταχωρημένα;  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 793
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

O 4056 ήρθε το 2012 και κατήργησε ολόκληρο το κεφάλαιο του Β του 4014 που ήταν από το 2011, κοινώς ούτε τακτοποιήσεις στάβλων γίνονταν ούτε επιβολές προστίμων διατήρησης 5% επί της αντικειμενικής ούτε τίποτα.

Χώριζε τους στάβλους σε τρεις κατηγορίες κατασκευών και τις έστελνε για άδεια λειτουργίας εντός τριετίας και για άδεια δόμησης - νομιμοποίησης εφόσον απαιτούνται από την κατηγορία, αφήνοντας βέβαια το κενό τι γίνεται σε ένα στάβλο που για τον χ ψ όρο δόμησης δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί παρά μόνο να τακτοποιηθεί. 

 

Ερχόμενοι στο σήμερα ο 4178 ισχύει και για στάβλους καθώς δεν αναφέρεται στον προγενέστερο 4056 που είναι και λογικό.

Θεωρώ πως είναι πέρα για πέρα ευνοϊκό και μαζί ανεύθυνο να τακτοποιηθούν στάβλοι 1000τ.μ. και 2000τ.μ. οποιασδήποτε κατασκευής με 300€ και ουσιαστικά ο περιορισμός των 35τ.μ. αναφέρεται στη συνολική επιφάνεια κτισμάτων. Βέβαια με την ανάγνωση το διαζευκτικό "ή" μπερδεύει το πράγμα και στη συνέχεια "ο τρόπος κατασκευής αυτών και των σταυλικών εγκαταστάσεων." έρχεται να ενισχύσει την άποψη πως τα 35τ.μ. αναφέρονται στα κτίρια προσωρινής διαμονής των κτηνοτρόφων.

 

Προσωπικά δεν θα ήθελα να βρεθώ στη θέση να ανακοινώσω στο τάδε πελάτη ότι αντί για 300€ πάει με συντελεστές για εκατοντάδες ή χιλιάδες τετραγωνικά και τηρώ στάση αναμονής. Επειδή μάλιστα δεν εμπιστεύομαι τις τηλεφωνικές απαντήσεις του τεε υπέβαλα ερώτηση στη φόρμα επικοινωνίας του ΥΠΕΚΑ και ίσως αν δεχτούν και άλλα τέτοια ερωτήματα να απαντήσουν υπεύθυνα λύνοντας μας τα χέρια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, κ εγώ πήρα τηλ στο ΤΕΕ κ μου είπαν να περιμένω γιατί θα προσθέσουν επιλογή στο σύστημα ! περιμένουμε....

Link to comment
Share on other sites

http://www.emprosnet.gr/article/50561-irthe-i-ora-na-nomimopoiithoyn-oi-stavloi

 

Βλέποντας αυτό όντως τα 35τ.μ. αναφέρονται στα κτίρια προσωρινής διαμονής είτε είναι ένα ή περισσότερα με συνολικό εμβαδό μικρότερο από 35τ.μ. αλλά για εμένα παραμένει μεγάλο ερώτημα αν μεταλλικό κτίριο 1350τμ. με χρήση στάβλου μπορεί να νομιμοποιηθεί (ούτε καν τακτοποιηθεί για συγκεκριμένη χρονική διάρκεια) με 300€ με μόνο περιορισμό να είναι καταχωρημένος στο ΟΣΔΕ  ενώ κατά τα άλλα μπορεί να παραβιάζει οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία....

 

Έχω κτίριο - στάβλο καταγεγραμένο στο ΟΣΔΕ χωρίς την απαραίτητη απόσταση από ποτάμι... με χίλια δυο προβλήματα σε αποστάσεις και περιβαλλοντικούς όρους και το καλύτερο τμήμα του οποίου είναι εντός αναδασωτέας έκτασης με πρωτόκολλο διοικητικής αποβολής... δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα με 300€ να την βγάλουν καθαρή και αυτό πρέπει να το καταλάβουν σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

εντάξει το να τα νομιμοποιήσουν δεν σημαίνει και απαραίτητα ότι θα πάρουν και έγκριση εγκατάστασης αφού υπάρχει και η επιτροπή σταυλισμού που θα εξετάσει αν πληρούν τις προυποθέσεις εγκατάστασης Νομίζω ότι καλώς τα 300 Ε αφού πρέπει να βοηθήσουμε τους κτηνοτρόφους να παράγουν και μάλιστα με καλύτερη οργάνωση στο μέλλον και με σύγχρονους τρόπους παραγωγής

 

Εχουμε καλής ποιότητας ζωικό πληθυσμό  και περιβάλλον κατάλληλο για παραγωγή σε αρκετά είδη που ταιριάζουν για παραγωγή μόνο εδώ πχ το κατσικάκι στα μέρη μου (Κάρυστο) αλλά και ένα είδος προβάτου που υπάρχει μόνο εδώ το κόκκινο πρόβατο Για να σταματήσουμε και τις εισαγωγές σε κάτι που μπορούμε να παράγουμε με προοπτική και για εξαγωγές 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω να βοηθούσουνε τους κτηνοτρόφους.... που έτσι κα αλλιώς χρόνια ολόλκληρα βοηθάνε, σε αντίθεση με εσένα και με εμένα που δεν μας βοηθήσανε ποτέ σε σχέση με την ευκολία που τα παίρνουν οι κτηνοτρόφοι αλλά αυτή είναι μια άλλη συζήτηση.

 

Τουλάχιστον ας μας βοηθήσουν και εμάς (μηχανικούς) λέγοντάς μας τι ακριβώς θέλουν να πουν, θα έπρεπε να υπάρχει τουλάχιστον άρθρο ή υπουργική απόφαση με περιορισμούς και διαδικασίες. 

Δεν γίνεται με 5 σειρές σε ένα νόμο που κάλιστα μπορεί να έγινε ένα γρήγορο και λάθος copy paste (αυτή την παραγραφο την έχω ξαναδει και αλλού και δεν ήταν στο σχέδιο νόμου) να πηγαίνουμε πχ από 45000€ πρόστιμο σε 300€ χωρίς καν να θέτουν περιορισμούς σαν αυτούς που περιγράφω στο προηγούμενο ποστ.

 

Κάτι νεώτερο δεν περιμένω από συνάδερφο, ότι υπάρχει είναι ήδη γραμμένο, περιμένω απάντηση του ΥΠΕΚΑ και αντίστοιχη ενεργοποίηση από το σύστημα του τεε.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε έλα μια βόλτα στα χωριά της περιοχή μου για να διαπιστώσεις με πόσες αντίξοες συνθήκες εργάζονται οι κτηνοτρόφοι και πόσο τους έχουν βοηθήσει (δεν είναι όλοι κοματόσκυλα και κρατικοδίαιτοι ) Δυστυχώς πολλοί λίγοι γνωρίζουν ένα μεγάλο κομμάτι της Ελληνική περιφέρειας που δεν την κοπάνισε αλλά βιώνει με πολύ δυσκολία την επιβίωση αλλά δεν λιποτακτεί Αυτούς οφείλουμε να τους βοηθήσουν ώστε να βοηθηθεί και η χώρα από αυτούς 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκαθαρίζεται αν οι στάβλοι νομιμοποιούνται ή τακτοποιούνται.

Επίσης το αν απαιτείται στατική επάρκεια. Εγώ έχω μία περίπτωση που η στέγη είναι χάλια αλλά ο ιδιοκτήτης λέει "είναι μια χαρά". Έχω ευθύνες αν το νομιμοποιήσω και του πέσει στο κεφάλι αύριο;

Edited by teo_z
Link to comment
Share on other sites

Ηθικοπλαστικές συζητήσεις δεν με ενδιαφέρουν αυτή τη δουλειά διάλεξαν αυτή κάνουν.

Για την ιστορία μεγάλωσα και ζω στο Καρπενήσι, ο ίδιος ο πατέρας μου είχε ζώα το ίδιο και αρκετοί οικογενειακοί φίλοι οι οποίοι τώρα είναι πελάτες μου.

Τι γίνεται με τα ενώτια και τις επιδοτήσεις το έχω ζήσει…

 

Σήμερα είμαι μηχανικός και για την περίπτωση ενός φίλου από τους πιο πάνω θέλω να ξέρω αν θα κινήσω μια τακτοποίηση -η οποία πέρα απ’ τα προβλήματα που περιέγραψα (τμήμα του στάβλου εντός αναδασωτέας έκτασης)- οικονομικά μπορεί να μας κοστίζει 300€ - 45000€ ή 90000€ !!!...

 

Επειδή λοιπόν έγραψαν μια μαλ@κια σε ένα νόμο είτε πρέπει να την διορθώσουν ή να την εφαρμόσουν, αυτό συζητάμε.

 

Αν θέλει μελέτη στατικής επάρκειας ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο είναι ερώτημα που μπαίνει σε δεύτερη μοίρα.

Link to comment
Share on other sites

άρα συνάδελφε θα ξέρεις την κατάστασή τους και μιλώ για τους μικρούς κτηνοτρόφους μέχρι 6 ισοδύναμα ζώα  Επειδή διάλεξαν αυτήν την δουλειά που αρκετοί αγαπούν κιόλας δεν σημαίνει ότι πρέπει να του έχει το κράτος αφημένους στην τύχη τους Για τις επιδοτήσεις ξέρω και εγώ τι έχει γίνει , αλλά αυτοί για τους οποίους μιλώ πολλοί δεν έχουν πάρει καν επιδοτήσεις  και αυτοί που ακούμε για λαμογιές είναι πολύ λίγοι και δεν έχουν σχέση με το περισσότερο κόσμο τουλάχιστον που γνωρίζω εγώ 

 

Στην τελευταία παράγραφο συμφωνώ αφού αν το έχουν μετανιώσει θα πρέπει να βγουν να το πουν καθαρά και όχι να αφήνουν πίσω τόσο καιρό την ηλεκτρονική πλατφόρμα στην καταβολή του παράβολου Και το λέω γιατί θεωρώ ειδικά αυτήν την εποχή πολύ σημαντικό να ασχοληθούν νέοι άνθρωποι που έχουν την μαγιά από τους γονείς τους και τις στοιχειώδεις γνώσεις , με το κτηνοτροφικό τομέα , ώστε να αναπτυχθεί , αλλά σε νέες βάσεις με προοπτική να δουλεύουν νόμιμα και με δυνατότητες μελλοντικού εκσυχρονισμού των εγκαταστάσεων τους    

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.