Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Σταυλικές - κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις (δικαιολογητικά, πρόστιμα κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Πολύ ενδιαφέρουσα άποψη,όμως δε θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί ότι ολόκληρη η κατασκευή μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για τα οικόσιτα και συνεπώς να συμπεριλάβει όλα τα τετραγωνικά σε αυτή την ειδική διάταξη;Να συμπληρώσω ότι εδώ και λίγους μήνες (περίπου τρεις) δεν υπάρχουν καθόλου ζώα στην εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 793
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι μπορεί κτηνοτρόφος, ο οποίος ενοικιάζει την έκταση από άλλο ιδιώτη (μη κτηνοτρόφο), να υποβάλλει αίτηση για 4178 Κτηνοτροφικά και παράβολο  300 ευρώ ή είναι αποκλειστική αρμοδιότητα του ιδιοκτήτη  και δεν έχει σχέση το μιθωτήριο;

Link to comment
Share on other sites

μπορει και ο ενοικιαστης

 

λεπτομερειες...εδω

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18057

 

και στην εγκ.4 παρ. 44

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

μπορει και ο ενοικιαστης

 

λεπτομερειες...εδω

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18057

 

και στην εγκ.4 παρ. 44

Ο σύνδεσμος δεν υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου το βγάζει μία χαρά...

 

Επίσης και στην εγκ.4 του ν.4178 στο εδάφιο 44 όπως λέει ο Δημήτρης...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχω διαβάσει σχεδόν ό,τι έχει αναρτηθεί σε αυτή την κουβέντα όμως δεν εντόπισα κάπου κάτι σχετικό με τη δική μου περίπτωση που έχει ως εξής:

 

Πελάτης μου έχει σταυλική εγκατάσταση (ποιμνιοστάσιο) για την οποία είχε εκδοθεί άδεια ίδρυσης το 1991 η οποία δεν αναθεωρήθηκε ποτέ. Θεωρώ όλη την εγκατάσταση ως αυθαίρετη και προχωράω κανονικά με τη δήλωση στο 4178;

Επιπλέον, στη δήλωση ΟΣΔΕ που μου προσκόμισε δεν αναγράφονται πουθενά τα τμ της εγκατάστασης παρά μόνο η ολική και η επιλέξιμη έκταση. Μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με την υπάρχουσα δήλωση ή να του πω να κάνει τη φετινή στην οποία να αναγράφονται τα τμ των σταυλικών εγκαταστάσεων και μετά να προχωρήσω στη δήλωση με το 4178 -εφόσον μπορώ- ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για μία άδεια ίδρυσης η οποία δεν αναθεωρήθηκε ποτέ. Η αναθεώρηση τι αφορά; Οικοδομική άδεια είχε εκδοθεί αρχικά.

 

Στη δήλωση ΟΣΔΕ από όσο θυμάμαι υπάρχει πεδίο όπου αναγράφεται το συνολικό εμβαδό τον κτισμάτων. Λογικά και με τη φετινή δήλωση ΟΣΔΕ καλύπτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι εκδόθηκε μεν άδεια από την πολεοδομία όμως δεν "έκλεισε" ο φάκελος. Μείναμε μόνο στην έκδοση. Δεν πήρε κάποια παράταση ισχύος η άδεια. Βέβαια τα κτίσματα χτίστηκαν σύμφωνα με τα αρχιτεκτονικά σχέδια που είχαν εγκριθεί πέραν ενός τμήματος το οποίο λόγω έντονης κλίσης του εδάφους φαίνεται ισόγειο - υπόγειο με αποτέλεσμα ο χώρος διαμονής των ζώων να είναι δυόροφος!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις εκτεταμένες διαφορές σε σχέση με τα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας, τότε καλύτερα βάλτα όλα ως αυθαίρετα. Διαφορετικά εντάσσεις στην τακτοποίηση μόνο το κομμάτι που έχει διαφοροποιηθεί λόγω της κλίσης του εδάφους.

 

Και στις 2 περιπτώσεις θα πληρώσεις 300 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου. Νομίζω ότι κατέληξα στο πώς θα το δηλώσω. Ένα τελευταίο θέλω να ρωτήσω: τα στέγαστρα πάνε +500€ ως μία λοιπή παράβαση ή τα βάζω όλα μέσα στο 300άρι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.