Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Σταυλικές - κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις (δικαιολογητικά, πρόστιμα κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Συνάδελφοι  όλα τα μέτρα μπαίνουν σε ένα Φ.Κ.; Ή σε ένα Φ.Κ. μπαίνουν οι σταυλικές εγκαταστάσεις και σε ένα δεύτερο Φ.Κ. τα μέτρα που αντιστοιχούν στο χώρο διαμονής του σταυλίτη; Σε δοκιμή είδα ότι το πρόστιμο ακόμα και με 2 Φ.Κ. που είναι σταυλικές εκγκαταστάσεις παραμένει 300€. Εσείς πως τα καταχωρείτε; Όλα ενιαία ή χωριστά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 793
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, στην εγκύκλιο 3 εδάφιο 65 λέει ότι μέχρι τα 35,00 τμ καλύπτεσαι με τις κτηνοτροφικές και πλέον των 35,00 τα καταχωρείς σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω την εξής περίπτωση. Κτηνοτρόφος έχει παρεια αδεια λειτουργιας σταυλικων εγκαταστασεων το 2007.Μου εφερε το φακελο του και ειδα μεσα οτι δεν ειχε βγαλει οικοδομικη αδεια αλλα πηρε το 2003 πιστοποιηση νομιμου περιγραμματος απο την οικεια νομαρχια οπου βεβαιωνεται οτι τα κτισματα του ειναι κατασκευασμενα προ του 55.Η αδεια του εληξε το 2012 και μεχρι το 2010 ειχε κατασκευασει καποια αυθαιρετα κτιρια. Τωρα θελει να ανανεωσει την αδεια λειτουργιας. Γνωριζει κανεις τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησει? Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

ρύθμιση με τον Ν4178 σαν κτηνοτροφικά κτήρια για αυτά που έκανε μετά και αφού είναι και πριν το 2011 και Ν 4056 και τις συμπληρώσεις  του για άδεια εγκατάστασης  Δεν βλέπω τίποτα άλλο 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.Απο μια γρηγορη ματια που εριξα, καθως ειμαι εκτος γραφειου αυτες τις ημερες,κατεληξα στο ιδιο συμπερασμα.Σε συνομιλια μου το πρωι με την αρμοδια νομαρχια μου ειπαν οτι μπορει ο κτηνοτροφος να τακτοποιησει οποιαδηποτε παραβαση κι αν εχει μεχρι τις 12/3/15 (τρια χρονια μετα τη δημοσιευση του 4056) με 300 ευρω μονο. Γνωριζεις κατι τετοιο? Το μονο που μπορεσα να βρω ειναι μια εγκυκλιος συμφωνα με την οποια επιτρεποταν μεχρι καποια ημερομηνια μεσα στο 2012 να τακτοποιηθουν τα αυθαιρετα σε σταυλικες εγκαταστασεις χωρις υποχρεωση υπαγωγης στον τοτε 4014.Εχεις κατι υποψιν σου?. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν μπορει να νομιμοποιηθει ουτε αυθαιρετη κατασκευη ουτε αυθαιρετη χρηση που εγκατασταθηκαν μετα το 2011

Edited by EL111
Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση 4014 αρχικης υπαγωγης στυλικης εγκαταστασης για την οποια πληρωθηκε παραβολο 2000ε και πηγαιναμε για εκδοση αδειας   τωρα με την υπαγωγη στον 4178 αν δηλωσουμε απ ευθειας  ως σταυλικη εγκατασταση  συμψηφιζεται το παραβολο 300ε  απο τα 2000ε  ?  καμμια εμπειρια κανεις ?

Link to comment
Share on other sites

Με τη λογική ότι τα 2.000 ευρώ που έδωσες με το ν.4014 υπερκαλύπτουν τα 300 ευρώ του ν.4178 το σύστημα δεν θα πρέπει να σου ζητήσει να πληρώσεις.

 

Ενοείται ότι θα επέμβεις στα ΦΚ και θα τα μετατρέψεις σε 'σταυλικές'.

Link to comment
Share on other sites

το ελπιζω και εγω .θα το δουμε και στην πραξη και θα εχουμε νεοτερα.εντος των επομενων ημερων θα παει ο ιδιοκτητης να πληρωσει και το υπερ τεε παραβολο οποτε εκει θα δειξει 

akis ευχαριστω!!

 

υγ αν παρουμε και ρεστα ακομη καλυτερα  :grin:

Link to comment
Share on other sites

Και όμως...υπάρχει και σχετικό νήμα

 

http://www.michanikos.gr/topic/27540-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AD%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AF%CE%BC%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%81%CE%AC%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%BF-%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CE%BF/

 

και να διαβάσεις το άρθρο 30 παρ.9 υποτίθεται ότι αναμένεται ΥΑ για τις σχετικές επιστροφές. Πρακτικά, το βρίσκω απίθανο να γίνει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.