Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Σταυλικές - κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις (δικαιολογητικά, πρόστιμα κ.τ.λ.)


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 793
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα....

 

Έχω υπόθεση σταυλικής εγκατάστασης και θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής: Το οικόπεδο και ο σταύλος παραχωρούνται από τον σύζυγο στην σύζυγο με μισθωτήριο διάρκειας >20 χρόνια. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω ποιος πρέπει να κάνει την αίτηση για υπαγωγή στον 4178....ο σύζυγος ή η σύζυγος? Η Ενιαία Αίτηση Ενίσχυσης είναι στο όνομα της συζύγου, ενώ ιδιοκτήτης είναι ο σύζυγος. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα....

 

Έχω υπόθεση σταυλικής εγκατάστασης και θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής: Το οικόπεδο και ο σταύλος παραχωρούνται από τον σύζυγο στην σύζυγο με μισθωτήριο διάρκειας >20 χρόνια. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω ποιος πρέπει να κάνει την αίτηση για υπαγωγή στον 4178....ο σύζυγος ή η σύζυγος? Η Ενιαία Αίτηση Ενίσχυσης είναι στο όνομα της συζύγου, ενώ ιδιοκτήτης είναι ο σύζυγος. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!

Εγώ στην φόρμα βάζω τον ιδιοκτήτη (αφού το πρόγραμμα για αυτό προβλέπει στην φόρμα του ) και γράφω στα σχόλια τα σχετικά με τον εκμεταλλευτή Μέχρι τώρα στο αγροτικής ανάπτυξης δεν μου έχουν πει τίποτα 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην φόρμα βάζω τον ιδιοκτήτη (αφού το πρόγραμμα για αυτό προβλέπει στην φόρμα του ) και γράφω στα σχόλια τα σχετικά με τον εκμεταλλευτή Μέχρι τώρα στο αγροτικής ανάπτυξης δεν μου έχουν πει τίποτα 

 

πολυ σωστα,

 

ο ιδιοκτητης του γηπεδου και του σταυλου

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα επανφέρω ένα ερώτημα μου, αν έχουμε προχειρο κατάλυμα(προχειρο) με άδεια απότην διεύθυνση γεωργίας, δίνουμε βεβαίωση του 4178/13???
Εχω μπερδευτεί γτ στον 4178/2013 δεν αναφέρει κάτι τέτοιο, από την άλλη όμως αυτες οι εγκαταστάσεις πληρούν όλες τις προυποθέσεις που θέτει η κειμενη νομοθεσια για σταυλικες εγκαταστασεις!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο είναι λίγο μπερδεμένο το ζήτημα. Στον ΝΟΚ δεν αναφέρεται τίποτα. Στις τεχνικές οδηγίες του ΝΟΚ (http://tinyurl.com/j945239) άρθρο 4- παρ. 4 (σελ. 9 του pdf) αναφέρεται:

"Πέραν των περιπτώσεων α, β & γ της παρ. 4, αναφέρεται συμπληρωματικά ότι για την κατασκευή πρόχειρων καταλυμάτων ζώων του άρθρου 2 παρ. 1.α

του ν. 4056/2012 (ΦΕΚ 52 Α’) δεν απαιτείται αδειοδότηση από τις Υπηρεσίες Δόμησης. Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις των κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων του άρθρου 2 του ανωτέρω νόμου τηρούνται όσα ειδικότερα αναφέρονται σε αυτό.
Η ενημέρωση του Αστυνομικού Τμήματος για τις εργασίες που προβλέπονται στην παράγραφο αυτή γίνεται από τον ιδιοκτήτη με υποβολή αίτησης–γνωστοποίησης η οποία συνοδεύεται από την σχετική εντολή της Υπηρεσίας Δόμησης και τη δήλωση ανάληψης επίβλεψης από αρμόδιο μηχανικό. Η ίδια διαδικασία γνωστοποίησης γίνεται και προς την Υπηρεσία Δόμησης, για διαπίστωση της εμπρόθεσμης υλοποίησης των εντολών της υπηρεσίας."
 
Στον Ν.4056/2012 (http://tinyurl.com/zrf5lr2) αρθ. 2 παρ 1.α. αναφέρεται:
"α) Κατηγορία πρώτη: Πρόχειρα καταλύματα ζώων,
για τα οποία δεν απαιτείται η έκδοση οικοδομικής
άδειας."
 
Στη διευκρινιστική εγκύκλιο 1464/67426/13-06-2012 (http://tinyurl.com/hpgyxtr) του παραπάνω Ν.4056/2012 και στη σελ. 7 (του pdf) διευκρινίζει:
"Με τον όρο πρόχειρα καταλύματα νοούνται οι κατασκευές οι οποίες δεν έχουν φέροντα δομικό σκελετό από οπλισμένο σκυρόδεμα ή δομικό χάλυβα ή δομική ξυλεία, είναι κατασκευασμένες από υλικά όπως πέτρες ή τσιμεντόλιθους ή ξύλα ή κλαδιά ή λαμαρίνες ή συνδυασμό αυτών, εξυπηρετούν τις ανάγκες εκτατικής μορφής κτηνοτροφίας ή μετακινούμενους κτηνοτρόφους, μπορούν εύκολα να αποσυναρμολογηθούν και να απομακρυνθούν από το σημείο λειτουργίας της κτηνοτροφικής εγκατάστασης, δε διαθέτουν συστήματα χειρισμού υγρών αποβλήτων."

 

Τέλος υπάρχει και η τροποποίηση της 1464/67426/13-06-2012 (http://tinyurl.com/hswa4bd) που επιτρέπει πλέον τη δομική ξυλεία στα πρόχειρα καταλύματα (διαγράφοντάς την από τον πιο πάνω ορισμό)

 

Αυτά έχω υπόψη μου για τα πρόχειρα καταλύματα

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.