Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Σταυλικές - κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις (δικαιολογητικά, πρόστιμα κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Συνάδελφοι να σας ρωτήσω για μία περίπτωση σταυλικών εγκαταστάσεων και πρόχειρων καταλυμάτων που μου έτυχε:

Σε γήπεδο ιδιοκτησίας του πελάτη μου υπάρχουν:

 

  • 3 σταυλικές εγκαταστάσεις περίπου των 300 τ.μ. η καθεμία, δεν είναι ενοποιημένες!
  • 1 αγροικία περίπου 100 τ.μ.
  • Και ένα πρόχειρο κατάλυμα που κατασκεύασε με άδεια το 2015 από την Διεύθυνση Γεωργίας (δεν μου την έχει προσκομίσει). Το εν λόγω κατάλυμα είναι από ξύλα και τσίγκια ύψους περίπου 3 με 4 μ. και χωρίς χρήση σκυροδέματος

Στην δήλωση αυθαιρέτων φτιάχνω:
 

1 Φ.Κ.  με 300 τ.μ. παράβασης για τους στάβλους, επιλέγω μεταποίηση πρωτογενούς τομέα και ρύθμιση σταυλικών εγκαταστάσεων

2 Φ.Κ. 65 τ.μ. παράβασης για την αγροικία. Εδώ επιλέγω μεταποίηση πρωτογενούς τομέα άλλη κατοικία??? Τελος επιλέγω ρύθμιση και όχι σταυλικές εγκαταστάσεις

 

Το πρόχειρο κατάλυμά που έχω με καλύπτει η άδεια? Δηλαδή θα μπορώ να δώσω βεβαίωση του 4178/13 για συμβόλαια μετά την τακτοποίηση?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 793
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε σταυλικη εγκατασταση ο ιδιοκτητης επι 4014 " φιλοδοξουσε" να βγαλει οικοδομικη αδεια και ειχε πληρωσει το παραβολο τοτε 2000ε

τακτοποιησε τελικα με 300ε με 4178.Υπαρχει δυνατοτητα καποιας επιστροφης χρηματων ?

Link to comment
Share on other sites

#Megapad

 

Τι εννοείς ξεχωριστές; Αν είναι ανεξαρτητες ιδιοκτησίες θα κάνεις μια δήλωση για την καθεμια

 

1ΦΚ που θα βάλεις όλα τα τετραγωνικά των σταυλικών εγκαταστάσεων επιλογή σταυλικες εγκαταστασεις. (προϋπόθεση να δηλώνονται στον ΟΣΔΕ!)

 

2ΦΚ για την αγροικια (100 ή 65τμ τελικά?) επιλογη άλλη κατοικία φυσικα απο που κι ως που μεταποίηση? προς ρύθμιση

 

Για το πρόχειρο κατάλυμα θα δεις τι θα σου προσκομίσει και θα αποφασίσεις αν σε καλύπτει. Πάντως αν συμπεριλαμβάνεται στις κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις δεν σου κοστίζει και τίποτα

 

 

#KOKARADI

 

Προς Θεού δεν θέλω να σε ειρωνευτώ προσωπικα ελπίζω να μην το παρεξηγήσεις αλλά....

 

ΧΑ ΧΑ ΧΑ  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen: 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

:shock: +1 και  χα χα και απο μενα  αλλα μπουρου μπουρου και τηλεφωνα ολη μερα ο  κτηνοτροφος και ετσι ειπα μηπως ξερει κανεις τιποτε 

δεν εννοω φυσικα αμεσα αλλα αν υπαρχει καποια προβλεψη

 με 4178 παραβολα δεν επιστρεφονται για 4014 δεν μπορω να βρω κατι παρα μονον καπου ελεγε οτι με υπουργικη αποφαση  θα υπαρξει    δυνατοτητα  επιστροφης χρηματων προστιμων(παραβολα?) ωστε να ενημερωσω τον ανθρωπο 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοια πρόβλεψη. Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι διαφορετικό ας με διαψεύσει.

 

Εγώ πιστεύω ότι καλύτερα μην του δίνεις ελπίδες του φουκαρά. Ξεκοψέ του το να μην έχει να περιμένει.

Κι έτσι αν τελικά βγει απόφαση επιστροφής θα είναι μια φοβερή έκπληξη!!  :smile:

 

εδιτ

 

τώρα πρόσεξα ότι μιλάμε για παράβολο και όχι πρόστιμο.

Το παράβολο δεν επιστρέφεται σε καμία περίπτωση

Edited by danaikaterina
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παράβολο όχι ,αλλά πρόστιμο μπορεί γιατί το αναφέρουν στο Ν4178 ότι θα υπάρξει τρόπος Εγώ νομίζω ότι θα γίνει συμψηφισμός με άλλες υποχρεώσεις οικονομικές στο μέλλον Εγώ χωρίς να τους δίνω πολλές ελπίδες δεν τους το αποκλείω όμως (γιατί έχω και εγώ περίπτωση τέτοια με κτήρια κτηνοτροφικά που δεν μπορούσα παλαιά να τις περάσω σαν κτηνοτροφικά , λόγο μη δυνατότητα της πλατφόρμας ) 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε σταυλικη εγκατασταση ο ιδιοκτητης επι 4014 " φιλοδοξουσε" να βγαλει οικοδομικη αδεια και ειχε πληρωσει το παραβολο τοτε 2000ε

τακτοποιησε τελικα με 300ε με 4178.Υπαρχει δυνατοτητα καποιας επιστροφης χρηματων ?

Ν 4014/2011

Άρθρο 24

Παράγραφος 2.

γ. Παράβολο/αποδεικτικό είσπραξης υπέρ του Ελληνικού Δημοσίου ύψους 500 ευρώ για αυθαίρετη κατασκευή/χρήση μέχρι 50 τ.μ. ή για κτίριο κύριας και μοναδικής κατοικίας μέχρι 100 τ.μ., 1.000 ευρώ για κτίριο/χρήση άνω των 50 τ.μ. και μέχρι 100 τ.μ. ή για κτίριο κύριας και μοναδικής κατοικίας άνω των 100 τ.μ. και μέχρι 200 τ.μ., 2.000 ευρώ για κτίριο/χρήση άνω των 100 τ.μ. και μέχρι 1.000 τ.μ., 4.000 ευρώ για κτίριο/χρήση άνω των 1.000 τ.μ. και μέχρι 2.000 τ.μ. και 6.000 ευρώ για κτίριο/χρήση μεγαλύτερη των 2.000 τ.μ. επί ποινή απαραδέκτου, για κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία, το οποίο σε καμία περίπτωση δεν επιστρέφεται, αλλά συμψηφίζεται με το ειδικό πρόστιμο που προβλέπεται στο παρόν άρθρο. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών και Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής καθορίζεται η διαδικασία είσπραξης των ανωτέρω ποσών και η δυνατότητα κατάθεσής τους σε συμβεβλημένες τράπεζες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω αυτο με το 4014 εψαχνα  αφενος και αφ ετερου αν καπως τα σταβλικα ειχαν /εχουν αλλη μεταχειριση

αλλα  τελικα οχι 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

#Megapad

 

Τι εννοείς ξεχωριστές; Αν είναι ανεξαρτητες ιδιοκτησίες θα κάνεις μια δήλωση για την καθεμια

 

1ΦΚ που θα βάλεις όλα τα τετραγωνικά των σταυλικών εγκαταστάσεων επιλογή σταυλικες εγκαταστασεις. (προϋπόθεση να δηλώνονται στον ΟΣΔΕ!)

 

2ΦΚ για την αγροικια (100 ή 65τμ τελικά?) επιλογη άλλη κατοικία φυσικα απο που κι ως που μεταποίηση? προς ρύθμιση

 

Για το πρόχειρο κατάλυμα θα δεις τι θα σου προσκομίσει και θα αποφασίσεις αν σε καλύπτει. Πάντως αν συμπεριλαμβάνεται στις κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις δεν σου κοστίζει και τίποτα

 

Εννοώ πως δεν είναι συνεχόμενοι οι σταύλοι..απέχουν καμια 10αρια μέτρα! Στο πρόχειρο κατάλυμα θα μου φέρει άδεια εγκατάστασης από την διεύθυνση γεωργίας! Δεν μπορώ να το δηλώσω με τον 4178 γιατί την άδεια την έβγαλε μετά το 2011.

Ασχετα από το συγκεκριμένο παράδειγμα, αν έχουμε γήπεδο με τετοιο κατάλυμα(προχειρο) με άδεια απότην διεύθυνση γεωργίας, δίνουμε βεβαίωση του 4178/13?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, εχω αυθαιρετο σταβλο σε αποσταση απο το σχεδιο πόλης μικρότερη απο αυτη που προβλεπεται στον Ν.4056/12. Απο αυτα που διαβασα στο νημα η μικροτερη απόσταση δεν ειναι απαγορευτικη για να μπεί στον 4178, δημιουργει ομως πρόβλημα μετεπειτα στην αδεια εγκατάστασης. Επομενως αν μπει στον 4178 γλιτωνει πρόστιμα απο πολεοδομια δεν γλιτωνει ομως πρόστιμα που μπορουν να επιβληθουν υστερα απο τυχόν αυτοψια της επιτροπής σταυλισμού. Ειναι σωστη η αντιμετωπιση του θεματος προκειμενου να γνωρίζει ολα τα ενδεχομενα ο ιδιοκτητης?  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.