Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Σταυλικές - κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις (δικαιολογητικά, πρόστιμα κ.τ.λ.)


Recommended Posts

εγώ νομίζω ναι εφόσον όπως έγραψες το δηλώνει στον ΟΣΔΕ και έχει αίτηση ενιαίας ενίσχυσης 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 793
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι εγώ πιστεύω ότι μπορεί να δηλωθεί ως κτηνοτροφική εγκατάσταση αφου δηλώνεται στον ΟΣΔΕ αλλά θεωρώ πως πρέπει να προηγηθεί η αποδοχη κληρονομιας. Ουσιαστικά αυτή τη στιγμή δεν έχεις ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω ότι μπορεί να δηλωθεί ως κτηνοτροφική εγκατάσταση αφου δηλώνεται στον ΟΣΔΕ αλλά θεωρώ πως πρέπει να προηγηθεί η αποδοχη κληρονομιας. Ουσιαστικά αυτή τη στιγμή δεν έχεις ιδιοκτήτες.

καλά είναι να την κάνει γιατί πιθανόν να την ζητήσουν στο αγροτικής ανάπτυξης για την άδεια εγκατάστασης Τυπικά δεν  έχει βέβαια το ακίνητο , όπως δεν μπορεί να το μεταβιβάσει κλπ Προφανώς όμως του ανήκει πρακτικά αν δεν την έχει χρησικτησία για πολλά χρόνια κάποιος άλλος και έχει κάνει σχετικό συμβόλαιο αν αυτός αδιαφορεί για πολλά χρόνια για αυτό το ακίνητο και επομένως για την αποδοχή του  Αλλά από ότι γράφεις έχει κτηνοτροφικά κτήρια και κάνει χρήση του ακινήτου .... 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Πρακτικα καταλαβαίνω ότι φυσικα και ο πελάτης του το χρησιμοποιεί. Εγω όμως προσωπικά όταν αναλαμβάνω δουλειές ζητάω και τα τυπικα. Θα μπορούσε να πει αυριο ένας απο αυτούς δεν κάνω αποδοχή δεν το θέλω δεν πληρώνω ένφια. (λέμε τώρα θεωρητικά πάντα). Έπειτα είναι και το Ε9 που ζητάει σαν δικαιολογητικό. Που θα το βρεις άμα δεν το δηλώνει?

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικα καταλαβαίνω ότι φυσικα και ο πελάτης του το χρησιμοποιεί. Εγω όμως προσωπικά όταν αναλαμβάνω δουλειές ζητάω και τα τυπικα. Θα μπορούσε να πει αυριο ένας απο αυτούς δεν κάνω αποδοχή δεν το θέλω δεν πληρώνω ένφια. (λέμε τώρα θεωρητικά πάντα). Έπειτα είναι και το Ε9 που ζητάει σαν δικαιολογητικό. Που θα το βρεις άμα δεν το δηλώνει?

Στο  E9 δεν το έχει ? Κακώς θα πρέπει εκεί να το έχει οπωσδήποτε Θεώρησα δεδομένο ότι το έχει εκεί .... Θα πρέπει να κάνει αποδοχή σύντομα Μπορεί για την ρύθμιση Ν 4178 /1013 να μην το χρειαστεί άμεσα,  αλλά θα το βρει  μπροστά του αλλού,  θα το ζητήσουν σίγουρα για μένα πιο γρήγορα από το διάστημα που έχουμε για να το υποβάλουμε στο Ν4178 (γράφοντας το πχ στην τεχνική μας έκθεση ) 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα την βοήθειά σας, σχετικά με την παρακάτω υπόθεση...σε αγροτεμάχιο, ιδιοκτησίας του πατέρα του πελάτη μου, ο πελάτης μου (κτηνοτρόφος) έχει ανεγείρει σταυλικές εγκαταστάσεις ενώ επιπλέον το δηλώνει και στο ΟΣΔΕ. Ωστόσο, ο πατέρας έχει πεθάνει και κληρονόμοι έρχονται τα πέντε τέκνα αυτού (μαζί με αυτόν) και η μάνα... Πράξη αποδοχής κληρονομιάς δεν έχει γίνει...

 

Μπορώ να τακτοποιήσω, στο όνομα του πελάτη μου (με την συνένεση των υπολοίπων και τα ποσοστά τους), πληρώνοντας τα 300e ή θα πρέπει να υπαχθεί διαφορετικά (Υ.Δ. - Υ.Κ.) ως πρωτογενής τομέας χωρίς τις διατάξεις του άρθρου 23;;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

θα  βοηθουσε εάν ελεγες

 

-πότε πεθανε ο ιδιοκτητης....και από πότε ειναι ο πελατης εγκατεστημενος στον αγρο και εκανε τις εγκαταστασεις

 

[φυσικα,  "μπορει" να υπαρχει  ενα μισθωτηριο -εστω και "προφορικο"- που οι υπολοιποι κληρονομοι το εκμισθωνουν στον πελατη σου, με δικαιωμα να χτισει "τα απαραιτητα" ή και να συναινεσουν στην τακτοποιηση απο τον "μισθωτη"

 

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ένας κτηνοτρόφος έχει σταυλικές εγκαταστάσεις σε δύο όμορα αγροτεμάχια. Το ένα είναι ιδιόκτητο και το άλλο δημόσιο νομίμως παραχωρούμενο. Μπορεί να τακτοποιήσει τις εγκαταστάσεις με μία δήλωση ή χρειάζεται διαφορετική για το κάθε αγροτεμάχιο. Μία για το δικό του και μία για το παραχωρούμενο;

Link to comment
Share on other sites

θα  βοηθουσε εάν ελεγες

 

-πότε πεθανε ο ιδιοκτητης....και από πότε ειναι ο πελατης εγκατεστημενος στον αγρο και εκανε τις εγκαταστασεις

 

[φυσικα,  "μπορει" να υπαρχει  ενα μισθωτηριο -εστω και "προφορικο"- που οι υπολοιποι κληρονομοι το εκμισθωνουν στον πελατη σου, με δικαιωμα να χτισει "τα απαραιτητα" ή και να συναινεσουν στην τακτοποιηση απο τον "μισθωτη"

 

τα λεμε

Σε ότι αφορά την αδειοδότηση, υπάρχει η εγκύκλιος με ΑΔΑ: 697ΠΒ-Ι2Σ, όπου στην περίπτωση που υπάρχει θεμα με το ιδιοκτησιακό, μπορεί ο κτηνοτρόφος με μια υπεύθυνη δήλωση ότι το νέμεται και το κατέχει και με το Ε9 να προχωρήσει σε ότι αφορά τον τίτλο του....δεν έχουν κανει αποδοχή, καθως έχουν και αλλα τεμαχια και οικόπεδα και τα έχουν αφήσει έτσι...σκέφτομαι, να πω στα αδερφια του και στην μανα του, να του κάνουν ιδιωτικά συμφωνητικά μίσθωσης και να το δηλώσει ο πελατης μου....ο πατερας έχει 5 χρονια που εχει χαθει περιπου......ο πλετης μου έχει εγκατασταθεί εδω και δεκαπεντε χρονια....

Link to comment
Share on other sites

Τα δικαιολογητικά που υποβάλλονται για την υπαγωγή είναι:

α) Αίτηση, β) ΟΣΔΕ, γ) Το παράβολο 300 ευρώ
δ) Τεχνική έκθεση μηχανικού, .................., καθώς και ο τρόπος κατασκευής αυτών και των σταυλικών εγκαταστάσεων.
Τον τρόπο κατασκευής των εγκαταστάσεων πρέπει να είναι συμφωνα με τους εγκεκριμένους τύπους των σταυλικών εγκαταστάσεων.
Απ ότι ξέρω υπάρχουν καποιοι τύποι με προδιαγραφές διαστάσεων και χώρων, έιτε πρόκειται για μεταλλική είτε για μικτή κατασκευή, ανάλογα τον σκοπό που προορίζεται η εγκατάσταση (π.χ. πάχυνσης μόσχων, γαλακτοπαραγωγής, κτλ.).
Πρέπει στην Τ.Ε. να προσδιορίζεται ο τύπος και ο τρόπος κατασκευής καθώς και η ειδική χρήση; 
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.