Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α24] Αναστολή επιβολής κυρώσεων και είσπραξης προστίμων


Recommended Posts

Αυθαίρετη προσθήκη σε κτίριο με άδεια για την οποία θα κάνω υπαγωγή στον 4178 στο άρθρο 23 και θα βγάλω άδεια νομιμοποίησης, τι ισχύει για το ΙΚΑ ?

 

Στην πολεοδομία μου ζητάνε ΙΚΑ ? Θα πληρωθεί το ΙΚΑ των εργασιών αυτών ? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βάσει του άρθρου 24 παρ. 8 ότι έχει υπαχθεί στον ν.4178 δεν οφείλει αναδρομικά εισφορές, όπως πχ ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Για να βγει όμως η άδεια νομιμοποίησης, δεν θα μου ζητηθεί ΙΚΑ από την πολεοδομία ? 

 

Δεν θυμάμαι τι γινόταν στις άδειες νομιμοποίησης γενικά πριν από 4014, 4178 κ.τ.λ. .  Πληρώναμε ΙΚΑ ?

Link to comment
Share on other sites

nik

όταν εκδίδεις άδεια νομιμοποίησης  δεν απαιτείται η σύνταξη και η υποβολή πίνακα ΙΚΑ

αλλά απλά η η Υ.ΔΟΜ είναι υποχρεωμένη να κοινοποιήσει  την εκδοθείσα α.δ στο ΙΚΑ

υ.γ

(Εγκύκλιος 66931/03-12-2013 της Διεύθυνσης Ο.Κ.Κ.)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Επομένως πλέον με τον 4178 όταν έχουμε αυθαίρετη κατασκευή που μπορούμε να βγάλουμε άδεια νομιμοποίησης : 

 

1) Κάνουμε υπαγωγή στον 4178 και πληρώνουμε μόνο το παράβολο 500ευρώ.

 

2) Βγάζουμε άδεια νομιμοποίησης στην πολεοδομία χωρίς να πληρώσουμε ΙΚΑ.

 

3) Μετά στέλνουμε την άδεια μαζί με την υπαγωγή στο ΙΚΑ και αυτό λόγω των διατάξεων του νόμου δεν μπορεί να επιβάλλει καμία οφειλή. 

 

Και έτσι....δεν πληρώνουμε τίποτα στο ΙΚΑ. Καταλαβαίνω σωστά ? 

Link to comment
Share on other sites

Επομένως πλέον με τον 4178 όταν έχουμε αυθαίρετη κατασκευή που μπορούμε να βγάλουμε άδεια νομιμοποίησης : 

 

1) Κάνουμε υπαγωγή στον 4178 και πληρώνουμε μόνο το παράβολο 500ευρώ.(το παράβολο μπορεί να είναι και 1000  2000 κλπ ανάλογα με τα τ.μ) 

 

2) Βγάζουμε άδεια νομιμοποίησης στην πολεοδομία χωρίς να πληρώσουμε ΙΚΑ.

 

3) Μετά στέλνουμε την άδεια μαζί με την υπαγωγή στο ΙΚΑ (αυτό το κάνει η Υ.ΔΟΜ και όχι εσύ) και αυτό λόγω των διατάξεων του νόμου δεν μπορεί να επιβάλλει καμία οφειλή. 

 

Και έτσι....δεν πληρώνουμε τίποτα στο ΙΚΑ. Καταλαβαίνω σωστά ? 

κατά τα άλλα σωστά τα λες

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ο Δήμος Ερμιονίδας ζητάει να του δηλώσω τα τετραγωνικά που έχω τακτοποιήσει σε ένα ακίνητο για να υπολογίσει τον ΤΑΠ από τις 28-7-2011, άσχετα αν σύμφωνα με την εγκύκλιο 21868/27-5-2014 μπορεί να το κάνει μόνο από τις 8-8-2013. Το θέμα είναι ότι στην εγκύκλιο γράφει ότι δεν επιβάλλονται τα τέλη που αναλογούν σε αυθαίρετες αλλαγές χρήσης και μόνον. Επειδή το κτίριο έχει κάποιον υπόγειο χώρο που μετατράπηκε σε κύριο και κάποιους ημιυπαίθριους που κλείστηκαν, εδώ η αλλαγή χρήσης σημαίνει από βοηθητικό σε κύριο ή τη μετατροπή από π.χ. κατάστημα σε κατοικία; Για να ξέρω να δηλώσω μόνο τα εντελώς καινούργια τετραγωνικά ή και όλα αυτά που έγιναν κύριοι χώροι από βοηθητικοί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

για αυθαίρετη κατασκευή όπου έχει επιβληθεί πρόστιμο και δεν έχει εξοφληθεί, έχει κατεδαφιστεί και θέλω να κάνω διαγραφή προστίμου από πολεοδομία-εφορία, ποια είναι η διαδικασία?

Κάνω υπαγωγή στον 4178 και τύπο αυθαιρεσίας βάζω κατεδαφ, προ 28/7/11 και πάω πολεοδομία με τα χαρτιά της υπαγωγής?

 

Στην πολεοδομία Καλλιθέας μου είπαν ότι πληρώνονται τα πρόστιμα, κάνω υπαγωγή και το γκρεμίζω κιόλας, παράλογο δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πρεπει να περασεις απο τον 4178? Δεν το καταλαβαινω.

Εγινε η κατεδαφιση παρανομα?

Δηλαδη, και αυθαιρετο παρανομο και κατεδαφιση παρανομα!!!

Δεν πας παλι πολεοδομια ωστε να αιτηθεις αυτοψια ξανα ωστε να διαπιστωθει οτι δεν υπαρχει πλεον αυθαιρετο. (βεβαια επρπεπε να γινει με νομιμο τροπο η ολοι διαδικασια)

Τελικα ποιο ειναι το story?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.