Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α24] Αναστολή επιβολής κυρώσεων και είσπραξης προστίμων


Recommended Posts

Εγκύκλιος ΙΚΑ για αυθαίρετα.

Με μια γρήγορη ματιά, υπάρχουν πάλι θέματα...

Ας την διαβάσουμε καλά και επανερχόμαστε.

 

ΙΚΑ για αυθαίρετα.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Τα είδαν στο ΥΠΕΚΑ και κάνουν ρελάνς ....

 

Πάντως, αν νομίζουν τα γατάκια του ΥΠΕΚΑ ότι θα κοροϊδέψουν τα γατόνια του ΙΚΑ ...

βάσει της υπενθύμισης της Εγκ. 4 στο τελευταίο έγγραφο,

με την κοινοποίηση των αδειών νομιμοποίησης στο ΙΚΑ αυτό μπορεί κάλιστα να ελέγχει αν αναρτήθηκαν οι αεροφωτογραφίες (δικαιολογητικά) στο σύστημα του ν.4178 ...

4044,27-01-14--Υπουργείο Εργασίας--ΙΚΑ, ν.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι για τη διακοπή προστίμου αυθαιρέτου με ολοκληρωμένη υπαγωγή στο 4014 με πληρωμένα όλα τα πρόστιμα και τα σχέδια μου ζητούν να γίνει υπαγωγή στο 4178. 

Ξέρει κανείς πώς προκύπτει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά το ζητούν.

Είναι νέα διοικητική πράξη κι απαιτεί βάσει του νόμου μεταπήδηση της δήλωσης στον 4178.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Ιάσονα!!!!

Βέβαια εγώ την αίτηση για διακοπή προστίμου την είχα κάνει πολύ πριν την ισχύ του 4178 ....(2012) και μου ζητούν ξανά νέα στοιχεία και μεταφορά στο ν.4178.

Μπορώ να το παλέψω ή να κάνω ό,τι μου ζητούν????

Δεν θα τελειώσουμε ποτέ με αυτές τις υποθέσεις???

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια των παραπάνω μόλις διάβασα αυτό :

 

 http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17209

 

Στην τελευταία παράγραφο γράφει:

 

Σε αντιδιαστολή προς τα παραπάνω, σε περίπτωση που η διαγραφή της βεβαιωμένης οφειλής (προστίμου) λαμβάνει χώρα λόγω υπαγωγής στις διατάξεις του άρθρου 24 ν.4014/2011, όπως ισχύει, τότε η αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης οφείλει να ακολουθήσει την διαδικασία των ως άνω άρθρων 98 & 99 του Π.Δ. 16/1989 (ΦΕΚ 6 Α'), συντάσσοντας σχετικό Ατομικό Φύλλο Έκπτωσης μόνο για το ανείσπρακτο ποσό του βεβαιωμένου προστίμου, προκειμένου να μην γεννηθεί στον οφειλέτη δικαίωμα επιστροφής των για οποιοδήποτε λόγο και αιτία καταβληθέντων ποσών (π.χ. λόγω παρακράτησης, συμψηφισμού, αναγκαστικής κατάσχεσης κλπ), καθόσον αυτά δεν αναζητούνται σύμφωνα με τις διατάξεις περί αυθαιρέτων).

 

Μήπως τελικά δε χρειάζεται μεταφορά στο ν.4178 για την αναστολή των προστίμων????

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω δεν χρειαζεται (αν εχει γινει οριστικη υπαγωγη στον 4014)...εκτος εαν ζητηθει απο πχ αρμοδια δημοσια υπηρεσια (λιγο αδιευκρηνιστο)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα συνάδερφοι...

Ξέρει κανείς ποια ακριβώς είναι η διαδικασία ώστε να σταματήσει να τοκίζεται και να διαγραφεί το πρόστιμο ενός αυθαιρέτου από την Εφορεία,

εφόσον πλέον έχει ενταχθεί στον Ν. 4178/2013??? 

Link to comment
Share on other sites

Ν. 4178/13 Α25 §3

 

Επίσης θα δεις την Εγκύκλιο 4 τι γράφει για τη συγκεκριμένη παράγραφο 3 του Α25 του Ν.4178/13

Αυτή θα σε παραπέμψει στην παλιά εγκύκλιο του 4014/11, την Εγκύκλιο 13 (νομίζω).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.