Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α24] Αναστολή επιβολής κυρώσεων και είσπραξης προστίμων


Recommended Posts

Εάν το αυθαίρετο που κατεδαφίστηκε το είχε γράψει η πολεοδομία, τότε πρέπει να περάσει από τον 4178 με πρόστιμο 500€.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. είχε μπει πρόστιμο μετά από αυτοψία πολεοδομίας,

2. κάναμε την κατεδάφιση αφού ρώτησα αν πρέπει να βγάλω κάποια άδεια και μου είπαν: 'όχι, αφού έχετε πρόστιμο, κατεδαφίζετε το αυθαίρετο και μας καλείτε για αυτοψία',

3. έκανα την κατεδάφιση και τους καλώ για αυτοψία και μου λένε ότι τα πρόστιμα που έχουν μπει μέχρι τώρα πρέπει να πληρωθούν και απλά δεν θα επιβληθούν άλλα.

αλλά ο νόμος δεν λέει αυτό αν δεν απατώμαι. Διαγράφονται τα πρόστιμα αφού γίνει υπαγωγή και πληρώνοντας το παράβολο 500Ε (εννοείται ότι έχει γίνει κατεδάφιση)!

κάνω κάτι λάθος?

δε βγάζω άκρη μαζί τους...

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Εάν το αυθαίρετο που κατεδαφίστηκε το είχε γράψει η πολεοδομία, τότε πρέπει να περάσει από τον 4178 με πρόστιμο 500€.

Συγγνωμη, αλλα δεν λειτουργω πολυ καλα τελευταια...(πραγματικα)

Απο που προκυπτει αυτο που λες? Δηλαδη οτι εχει γραψει η πολεοδομια πρεπει να περασει απο 4178?

 

1.....2....

3. έκανα την κατεδάφιση και τους καλώ για αυτοψία και μου λένε ότι τα πρόστιμα που έχουν μπει μέχρι τώρα πρέπει να πληρωθούν και απλά δεν θα επιβληθούν άλλα.  Δεν ξερω να το τεκμηριωσω αλλα ισχυει οτι τα προστιμα γενικα απο την στιγμη που πιστοποιηθουν πρεπει να πληρωθουν

αλλά ο νόμος δεν λέει αυτό αν δεν απατώμαι. Διαγράφονται τα πρόστιμα αφού γίνει υπαγωγή και πληρώνοντας το παράβολο 500Ε (εννοείται ότι έχει γίνει κατεδάφιση)!

η υπαγωγη που λες τι αφορα? την κατεφαφιση?

Link to comment
Share on other sites

Δες το Α23 §4 στον Ν.4178/13 για τα κατεδαφιστέα.

Γενικά, ναι, εάν ένα αυθαίρετο το έχει γράψει η πολεοδομία, πρέπει κάποια στιγμή να μπει στον 4178, αφού είναι αυθαίρετο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλή χρονιά, πρωτίστως με υγεία!

Ηθελα τα φώτα σας στην παρακάτω περίπτωση:

Η αναγγελία του έργου (νέα διώροφη οικοδομή) στο ΙΚΑ έγινε το 2005. Ο ιδιοκτήτης-εργοδότης δεν υπέβαλε ΑΠΔ για κάποιες οικοδομικές εργασίες (χρωματισμοί και λοιπές εργασίες πλήρους αποπεράτωσης) και δεν πλήρωσε κάποια ένσημα (αριθμός εναπομένοντων ενσήμων=20) που αφορούσαν το προαναφερθέν έργο με το συγκεκριμένο ΑΜΟΕ εντός της δεκαετίας. Αποτέλεσμα αυτού ήταν: α) το ΙΚΑ  έκανε αυτοψία με το πέρας της 10ετίας από την αναγγελία του έργου, β) συνέταξε έκθεση ελέγχου του οικοδομοτεχνικού έργου με την οποία επέβαλε στον εργοδότη να καταβάλει τις ασφαλιστικές εισφορές ΙΚΑ, γ) συνέταξε την Πράξη Επιβολής Εισφορών (Π.Ε.Ε.) και την Πράξη Επιβολής Πρόσθετης Επιβάρυνσης (Π.Ε.Π.Ε.Ε.) με τις οποίες (προαναφερθείσες πράξεις) επιβλήθηκε στον εργοδότη να καταβάλει πρόσθετα τέλη και πρόσθετες επιβαρύνσεις στο ΙΚΑ. Οι ασφαλιστικές εισφορές, τα πρόσθετα τέλη και οι πρόσθετες επιβαρύνσεις είναι πλέον ληξιπρόθεσμα χρέη.

Η οικοδομή αποπερατώθηκε αποδεδειγμένα το 2006 σε διαφορετική θέση από αυτή που προέβλεπε η οικοδομική άδεια (μετατοπισμένη 15 μ προς νότο, χωρίς να υπάρχει υπέρβαση δόμησης, ούτε παραβίαση πλάγιων αποστάσεων) και οι δύο όροφοι έχουν υπέρβαση καθ' ύψος. Ο ιδιοκτήτης-εργοδότης προτίθεται να ρυθμίσει την πλέον αυθαίρετη οικοδομή με τις διατάξεις του Ν. 4178/2013. Λαμβάνοντας υπόψη τις παραγράφους 1 και 8, άρθρο 24, Ν. 4178/2013 και το συνημμένο με αρ. πρωτ. Ε41/82/25-04-2014 έγγραφο του ΙΚΑ:

α) Μετά την περαίωση της διαδικασίας ρύθμισης με το Ν. 4178/2013 της διώροφης οικοδομής, το ΙΚΑ οφείλει να αναστείλει την επιβολή των προαναφερθέντων τελών και επιβαρύνσεων;

β) Μετά την περαίωση της διαδικασίας ρύθμισης με το Ν. 4178/2013 της διώροφης οικοδομής, oφείλει να πληρώσει τα εναπομένοντα ένσημα που αφορούσαν το οικοδομοτεχνικό έργο με το συγκεκριμένο ΑΜΟΕ; Ή το ΙΚΑ οφείλει να κλείσει το φάκελο του συγκεκριμένου έργου χωρίς να πληρώσει τα εναπομένοντα ένσημα;

GEN_E41_82_25-4-2014.pdf

Edited by Γιωργο
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

σε πελάτη μου πήγε το ΙΚΑ στο σπίτι του, κατέγραψε τις όποιες αυθαίρετες κατασκευές έχει κάνει και του έβγαλε να πληρώσει επιπλέον ένσημα γι αυτές τις κατασκευές.

Αν προχωρήσει σε τακτοποίηση των αυθαιρεσιών με το 4178 δε χρειάζεται να πληρώσει τα ένσημα ή έχω καταλάβει λάθος?

 

Ευχαριστώ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

α) Μετά την περαίωση της διαδικασίας ρύθμισης με το Ν. 4178/2013 της διώροφης οικοδομής, το ΙΚΑ οφείλει να αναστείλει την επιβολή των προαναφερθέντων τελών και επιβαρύνσεων;

β) Μετά την περαίωση της διαδικασίας ρύθμισης με το Ν. 4178/2013 της διώροφης οικοδομής, oφείλει να πληρώσει τα εναπομένοντα ένσημα που αφορούσαν το οικοδομοτεχνικό έργο με το συγκεκριμένο ΑΜΟΕ; Ή το ΙΚΑ οφείλει να κλείσει το φάκελο του συγκεκριμένου έργου χωρίς να πληρώσει τα εναπομένοντα ένσημα;

σε μια περιπτωση πελατη μου...του εγινε καταγγελια για κατοικια, ολη αυθαιρετη. Του εβαλε προστιμο και το ΙΚΑ. Πηγε δικαστηκος για να κερδισει χρονο, εκανε τακτοποιησει με τον 4014 και τα προσκομισε στο δικαστηριο. Ολο το χαρτομανι το εδωσε στο ιΚΑ και σε λοιπους και μετα κοπων και βασανων δεν πληρωσε καθολου ΙΚΑ. εκλεισε ο φακελος.

Αγωνας ομως...και χρονοβορος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε πελάτη μου πήγε το ΙΚΑ στο σπίτι του, κατέγραψε τις όποιες αυθαίρετες κατασκευές έχει κάνει και του έβγαλε να πληρώσει επιπλέον ένσημα γι αυτές τις κατασκευές.

Αν προχωρήσει σε τακτοποίηση των αυθαιρεσιών με το 4178 δε χρειάζεται να πληρώσει τα ένσημα ή έχω καταλάβει λάθος?

 

Ευχαριστώ!

 

 

τι αυθαιρεσιες εχει κανει??

 

και πότε???

Link to comment
Share on other sites

Εχει μετατρέψει το υπογειό του σε κατοικία, έχει κάνει στέγαστρα σε ασκεπείς βεράντες, κάτι πλακοστρώσεις στον ακάλυπτο κι ένα κοτέτσι. Όλα πριν το 28/07/2011

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε πελάτη μου πήγε το ΙΚΑ στο σπίτι του, κατέγραψε τις όποιες αυθαίρετες κατασκευές έχει κάνει και του έβγαλε να πληρώσει επιπλέον ένσημα γι αυτές τις κατασκευές.

Αν προχωρήσει σε τακτοποίηση των αυθαιρεσιών με το 4178 δε χρειάζεται να πληρώσει τα ένσημα ή έχω καταλάβει λάθος?

 

Ευχαριστώ!

 

Σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.